کد خبر: 52492تاریخ انتشار : 17:25:51 - دوشنبه 24 اکتبر 2016

مدیر حوزه علمیه آیت الله بهجت فومنی(ره)؛

اسلام یک نظام تربیتی است/ وقتی گندم می کاریم گندم درو می کنیم

اسلام یک دین نظام مند است، اسلام یک نظام تربیتی است که در باره همه چیز برنامه دارد، از آب خوردن تا احترام به به پدر و مادر. وقتی که کاملا مطالعه می کنیم افتخار می کنیم این دین را پذیرفتیم.

به گزارش بهجت نیوز؛ آیت الله ولی رضا قربانی حق امام جماعت مسجد حضرت ولی عصر(عج) بالامحله فومن اظهار کرد: یکی از مسایل احکام ما مربوط به آداب شیر دادن است. وقتی انسان این مسائل را می بیند متوجه می شود که اسلام دین برتر است. این حقیقت است که بسیاری از این مسایل را هنوز علم کشف نکرده است. مثلا در تربیت طفل شیر مادر خیلی تاثیر دارد، از نظر حقوقی نیز می فرمایند زن سزاوار است بابت شیری که به فرزند می دهد مزد بگیرد البته سفارش شده است که چیزی نگیرد اما اگر زنی طلب مزد کند یک حق است، و همینطور از نظر ارث و توارث و صفاتی که از طریق شیر به بچه منتقل می شود روایات متععدی وجود دارد.  زنی که عفیفه نیست ، زنی که عاقل نیست نباید به بچه شیر بدهد، بداخلاق و کج خلق نباشد، دارای محاسن اخلاقی باشد. مرحوم آیت الله شهید شیخ فضل الله نوری را شنیده اید که یکی از مجتهدین کامل اهل باطن بود در جریان مشروطیت جریان روشن فکری باعث شد که ایشان اعدام بشود. نقل است که عمامه شیخ را برداشتند و طناب را به گردن وی آویختند مردم شادی می کردند یکی از کسانی که خوشحال بود پسر خود شیخ  بود. شیخ نگاه می کرد. وقتی پسر شیخ به دنیا آمد زن شیخ شیر نداشت از اطراف کوفه زنی را آوردند به پسرش شیر بدهد. بعد فهمیدند این زن ناصبی است ناصبی ها دشمنان درجه یک امیرالمومنین بودند. نتیجه شیر این شد که این فرزند پای چوبه دار بر پدر خویش خوشحالی کند.

مدیر حوزه علمیه آیت الله بهجت فومنی (ره) با اشاره به جایگاه علمی و شخصیتی آیت الله شیخ مرتضی انصاری تصریح کرد:  در مورد عالمی بزرگی چون آیت الله شیخ مرتضی انصاری و اینکه چه شد که ایشان دریای علم و معرفت شد؟  باید گفت در مورد ایشان و شخصیت ایشان هر چه بگوییم کم گفته ایم، فردی بی نظیر که خود مرحوم آقای بهجت (ره) وقتی اسم ایشان را می برد با تمام وجود کرنش می کردند. از نظر زهد و  تقوا برتر بود، تمام مجتهدین ما از ایشان بهره برده اند.

وی با ذکر خصوصیان شیخ مرتضی انصاری افزود: میرزا حبیب الله رشتی وارث علوم ایشان می باشند. علمای نجف از ایشان می خواهند به جای مرحوم انصاری مرجع تقلید بشود ایشان می گویند مرحوم انصاری سه خصوصیت داشتند  یکی علم بود که من به ارث بردم، یکی سیاست و مدیریت بود که جناب میرزا حسن شیرازی به ارث بردند و دیگری  زهد بود که با خودش به گور برد. دلیل این که در مورد شیخ مرتضی انصاری صحبت کردیم  برای جواب به این سوال است که چطور ایشان به این درجه رسید؟ مادر ایشان گفته بود در دو سالی که من به ایشان شیر دادم یک بار بدون وضو نبودم.  اما متاسفانه امروزه مادران در حال دیدن ماهواره هستند و از طرفی در حال شیر دادن و بعد باید انتظار داشته باشیم فرزند عالمی بزرگ بشود و این امکان پذیر نمی باشد و به عبارتی وقتی گندم می کاریم گندم درو می کنیم.

آيت الله قربانی حق در مورد  دین مبین  اسلام تاکید کرد: اسلام یک دین نظام مند است، اسلام یک نظام تربیتی است که در باره همه چیز برنامه دارد، از آب خوردن تا احترام به به پدر و مادر. وقتی که کاملا مطالعه می کنیم افتخار می کنیم این دین را پذیرفتیم.