کد خبر: 52216تاریخ انتشار : 1:50:53 - پنجشنبه 20 اکتبر 2016

رئیس سازمان چای کشور عنوان کرد

آغاز حرکت صنعت چای به طرف رونق اقتصادی

رئیس سازمان چای کشور به احیای 3 هزار و 500 هکتار از باغ‌های چای در استان‌های شمالی اشاره کرد و گفت: حرکت صنعت چای به طرف رونق اقتصادی آغاز شده است.

به گزارش  بهجت نیوز، محمدولی روزبهان عصر امروز در جریان بازدید از کارخانه‌های چای‌سازی این شهرستان با اشاره به بودجه 70 میلیارد تومانی خرید برگ سبز چای در سال 94 اظهار کرد: امسال با توجه به افزایش محصول 92 میلیارد تومان برای خرید برگ سبز اختصاص داده شده است.

وی به افزایش 22 میلیارد تومانی خرید برگ سبز چای در سال جاری اشاره کرد و افزود: تلاش شده، نقدینگی کافی برای پرداخت بهای برگ سبز چای تامین شود.

رئیس سازمان چای با بیان اینکه امر مذکور در کنار عوامل دیگر منجر به حرکت صنعت چای به طرف رونق اقتصادی شده است، تصریح کرد: به‌طور قطع برای داشتن محصولی خوب باید رونق اقتصادی در آن به‌وجود آید و شرایط اقتصادی مناسبی وجود داشته باشد.

روزبهان، یکی از مهم‌ترین تهدیدهای صنعت چای در تولید کارخانه‌ها را شرایط نامناسب اقتصادی خواند و بیان کرد: با اقدام‌های خوب دولت و حمایت قوه قضائیه شرایط به طرفی پیش رفته که چای سنواتی در انبارها متوقف شده یا شرایط صادرات آن را به وجود آوردند.

وی به ایجاد روحیه امید و نشاط در صنعت چای کشور اشاره کرد و گفت: در بیشتر چایکاران حالت یأس و ناامیدی مشاهده نمی‌شود ضمن اینکه کارخانه‌های چای‌سازی رها شده کمتری داریم.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه بیشتر کارخانه‌های چای‌سازی تلاش کردند در سال جاری به چرخه تولید برگردند، خاطرنشان کرد: امسال چایکاران برای نخستین مرتبه در سال‌های متمادی به باغ‌ها مراجعه کردند و عملیات به‌زراعی را انجام می‌دهند.

روزبهان به احیای 3 هزار و 500 هکتار از باغ‌های چای رها شده در استان‌های گیلان و مازندران اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته برای نخستین مرتبه تمام چای تولیدی کشور به فروش رفته است.

وی با بیان اینکه فروش تمام چای خشک داخلی نشان‌دهنده بازگشت اعتماد مصرف‌کننده به تولید داخلی است، اظهار کرد: روند منفی تولید که با آن مواجه بودیم تغییر کرده است.

رئیس سازمان چای کشور به تولید 119 هزار تن برگ سبز چای در سال 91 اشاره کرد و افزود: سال 92 مقدار تولید برگ سبز چای به 90 هزار تن رسید و در سال 93 این مقدار به 65 هزار تن کاهش پیدا کرده است.

روزبهان با اشاره به اینکه منحنی نزولی تولید برگ سبز چای در سال 94 روند صعودی پیدا کرده است، بیان کرد: سال گذشته 87 هزار تن برگ سبز چای در کشور برداشت شده است./ فارس