کد خبر: 52028تاریخ انتشار : 23:59:31 - دوشنبه 17 اکتبر 2016

مسئول هیئت موسی بن جعفر(ع) فومن؛

هدف ما این بود که خودمان را حفظ کنیم/حاج قاسم حسینیان و رضا عامر از شهدای هیات ما بودند/جوانان ما پشتوانه هیات موسی بن جعفر(ع) هستند/صبور بودن در کار هیاتی بسیار کمک می کند

کربلائی عطاالله ملائی نژاد فومنی مسئول هیئت حضرت موسی بن جعفر (ع) شهرستان فومن می باشد که در سال 1342 توسط عده ای از جوانان فومنی تاسیس شده است.

به گزارش بهجت نیوز؛ چند روزی می شد که تصمیم گرفته بودیم با یکی از مسئولین هیئت های مذهبی شهرستان فومن گفتگوی کوتاهی داشته باشیم اما مقدر نمی شد تا اینکه بعد از پایان مراسمات دهه اول محرم فرصت خوبی به دست آمد تا به سراغ مسئول یکی از قدیمی ترین هیئت های مذهبی شهرستان به نمایندگی از همه هیئت های مذهبی برویم.
کربلائی عطاالله ملائی نژاد فومنی مسئول هیئت حضرت موسی بن جعفر (ع) شهرستان فومن می باشد که در سال 1342 توسط عده ای از جوانان فومنی تاسیس شده است. وی قبل از انقلاب مقلد امام خمینی(ره) بود و حتی به گفته خودش تصویر حضرت امام(ره) همواره در هیات نصب بوده است و به مقام معظم رهبری بسیار علاقه مند می باشد.

به سرای توفیق در بازار فومن رفتیم جائی که کربلائی در مغازه خود سالهاست برای کسب روزی حلال تلاش می کند. در میانه گفتگو احساس کردم حضور این پیرغلامان سیدالشهدا (ع) برای جامعه بسیار مفید و ارزنده می باشد و حتما فعالان فرهنگی از تجارب گرانبهائی که این بزرگواران سال ها برای ترویج فرهنگ غنی تشیع به دست آورده اند باید استفاده کنند.

llll

1- لطفا برای مخاطبان جوانی که این گفتگو را مطالعه می کنند خودتان را معرفی بفرمائید؟

بنده عطاالله ملائی نژاد فومنی هستم و  افتخار نوکری  در دستگاه اهل بیت عصمت و طهارت (ع)  دارم.

2-  هیات موسی بن جعفر(ع) چگونه تشکیل شد؟

در سال 1342 هجری شمسی بنده کلاس ششم بودم و به اتفاق چند نفر از جوانان هیات موسی بن جعفر(ع) در مسجد حضرت ولی عصر(عج) بالامحله تشکیل دادیم و آن جوانان عبارت بودند از بنده،آقای رضا کنعان رو،آقای عباس علاءالدینی،آقای فریدون جاوید و حاج احمد حسینیان و چند نفر از دوستان دیگر که تا سال 1367 در مسجد بالامحله مستقر بودیم و پس از آن هیات موسی بن جعفر (ع) دو دهه در منزل بنده مراسم برگزار کرد و چند دهه هم در زمین آقای غفاری اقامه عزا داشتیم که نهایتا به مکان فعلی نقل مکان کردیم.

3-هدف شما از تشکیل هیات موسی بن جعفر(ع) چه بود؟

هدف ما این بود که اولا خودمان را حفظ کنیم و دوما اینکه بتوانیم بر روی جوانان دیگر تاثیرگزار باشیم و در آن محیط ناسالم به راه غلط منحرف نشوند. ما خودمان چند نفر بودیم و هر کدام حدودا ده نفر را جذب مراسمات می کردیم. لذا جمع خوبی از جوانان را در مسجد بالامحله تشکیل داده بودیم و هفته ای یک قِران از این جوانان برای تامین هزینه ها دریافت می کردیم.

4- هیات موسی بن جعفر (ع) در حال حاضر چه فعالیت هائی دارد؟

ما در طی سال سه دهه عزاداری برگزار می کنیم که شامل دهه های اول محرم و آخر صفر و دهه ایام شهادت حضرت موسی بن جعفر(ع) و همینطور سه شب در ماه مبارک رمضان جلسه عزاداری برگزار می کنیم.

img_6826

5- حسینیه حضرت موسی بن جعفر(ع) چگونه برای شما مهیا شد؟

ببنید زمین حسینیه موسی بن جعفر توسط مرحوم مغفور حاج اسماعیل عامر خریداری شد که سه دنگ آن را به ما دادند و سه دنگ دیگر هم متعلق به خودش بود و به من فرمود آقای ملائی من این زمین را نمی فروشم تا شما پول جمع کنید و از ما بخرید و نهایتا ما از ایشان آن زمین را خریداری کردیم و بعدا با کمک های مردمی که جمع آوری شد حسینیه حضرت موسی بن جعفر (ع) نهایتا در سال 1373 تکمیل شد.

6- آیا از عملکرد خودتان راضی هستید؟

چرا راضی نباشیم،مردم به ما کمک می کنند که ما می توانیم هیات را بچرخانیم شما روز قتل تشریف بیاورید و جمعیت را ببینید، ما در طی دوازده روز به اندازه یک میلیون و پانصد هزار تومان فقط نان خریدیم، امسال فردی فقط سه میلیون تومان پنیر برای صبحانه در هیات خریداری کرد لذا با این حمایت های مردمی مواجه هستیم و این نشان می دهد مردم از ما راضی هستند و انشاالله که اهلبیت عصمت و طهارت (ع) هم از عملکرد ما راضی باشند.
7- هزینه های هیات چگونه تامین می شود؟

این هزینه ها تماما توسط کمک های مردمی تقبل می شود و فقط هزینه برگزاری دهه عزاداری ماه صفر  توسط خود هیات تامین می گردد.

8- از اعضای  هیات موسی بن جعفر (ع) آیا شهدائی داریم که بتوانیم به نسل جوان معرفی کنیم؟

بله حاج قاسم حسینیان و رضا عامر از شهدای فعال در هیات ما بودند که پیشنهاد بنده برای جوانان فومنی این است که حتما زندگی نامه و وصیت نامه این شهدا و سایر شهدای شهر را به عنوان الگو مطالعه بفرمایند.

9-تفاوت فعالیت هیاتی داشتن در قبل از انقلاب با بعد از انقلاب چطور بود؟

شرایط فعالیت کردن در هیات قبل از انقلاب با بعد از انقلاب بسیار متفاوت بود، بعد از انقلاب حضور جوانان بسیاری را در مساجد و هیات ها مشاهده کردیم و بسیاری از همین جوانان بعد ها در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کردند و به شهادت رسیدند، فضای بسیار خوبی بعد از انقلاب برای مراسمات مذهبی به وجود آمد که همه اینها مرهون رهبری بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی امام خمینی (ره) و پس از ایشان مدیریت بی نظیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای بود.

10-حضور جوانان در هیات موسی بن جعفر(ع) چگونه است؟

جوانان ما پشتوانه هیات موسی بن جعفر(ع) هستند، همه تحصیل کرده و مهندس هستند و ما از این جوانان راضی هستیم، مثلا جوانان تحصیل کرده ای داریم که در محل کار خودشان سمت بالائی دارند اما در هیات به نظافت می پردازند، اینها سرمایه ما هستند و هیئت زنجیرزنی ما را رونق و گسترش داده اند و الحمدالله حضور خوبی دارند.

img_6830

11- به عنوان پیر غلام در دستگاه امام حسین(ع) برای جوانانی که علاقمند به فعالیت هیاتی هستند چه توصیه هائی دارید؟

بنده قبول ندارم هر کسی برود برای خود یک هیاتی تاسیس کند چرا که اگر دو یا سه هیات قوی داشته باشیم بسیار بهتر از این است که در هیاتی خدای نکرده 5 نفر بنشینند لذا به نظر من تفکیک خوب نیست، در مورد سبک های جدیدی که در عزاداری ها وارد شده است توصیه می کنم از سبک هائی استفاده کنند که در فرهنگ عزاداری های ما ریشه داشته باشد و خدای ناکرده موجب بی احترامی به دستگاه اهلبیت عصمت و طهارت (ع) نشود، همچنین به جوانان عزیزی که در این عرصه فعالیت می کنند توصیه می کنم نماز اول وقت را فراموش نکنند امام حسین (ع) در ظهر عاشورا در آن هیاهوی جنگ نماز عاشورا را اقامه کرد،مراقب چشم خودشان باید باشند و عزیزانی که در هیات فعالیت می کنند باید افراد صبوری باشند چرا که در بحبوحه فعالیت ها فشار های زیادی به آنها تحمیل می شود لذا صبور بودن در کار هیاتی بسیار کمک می کند.

12- کلام پایانی؟
داریم با حسین حسین پیر می شویم
خرسند از این جوانی از دست داده ایم
نابرده رنج گنج به ما داده فاطمه (س)
مدیون لطف مادر این خانواده ایم

ممنونم از شما از وقتی که به بنده اختصاص دادید.

  1. فومنی گفت:

    ممنونیم از بهجت نیوز که این مصاحبه خواندنی را انجام داده است

  2. قدیمی گفت:

    گفتگوی خوبی بود بهجت نیوز با فومنی های فعال در کسوت های دیگر هم مصاحبه کند