کد خبر: 51077تاریخ انتشار : 14:48:52 - یکشنبه 2 اکتبر 2016

امام جمعه فومن؛

جریان عاشورا جریانی قرآنی است

قیام عاشورای سیدالشهدا یک حادثه اتفاقی نیست و امام حسین (ع) با شهادت خود اسلام عزیز را در طول تاریخ زنده نگاه داشتند.

به گزارش بهجت نیوز؛ امام جمعه فومن صبح امروز در همایش تبیین فلسفه عاشورا که با حضور مداحان و روحانیون شهرستان فومن در تالار شهدای خدمتگزار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد گفت:‌ قیام عاشورای سیدالشهدا یک حادثه اتفاقی نیست و امام حسین (ع) با شهادت خود اسلام عزیز را در طول تاریخ زنده نگاه داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین صفوی با اشاره به وصیت امام حسین(ع) به برادرش اظهار کرد: سیدالشهدا(ع) برادری دارد به اسم محمد حنفیه که بسیار مورد علاقه امیرالمومنین بود و حتی علی (ع) به امام حسن(ع) و امام حسین (ع) سفارش وی را کرده بودند لذا امام حسین (ع) قبل از حرکت به سمت کربلا زمانی که محمد حنفیه تلاش کرد مانع از عزیمت امام حسین شود در وصیت نامه اش به شهادتش اشاره کرد.

وی در ادامه بیان داشت: شما عزیزان وقایع کربلا را با استفاده از مقاتل صحیحی که وجود دارد برای مردم بازگو می کنید اما امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) در همه آن صحنه ها حضور داشتند و آن وقایع را دیده اند و نقل کرده اند.

امام جمعه فومن با اشاره به عدم تحریف قرآن در طول تاریخ تصریح کرد: علمای ما 14 قرن است که معتقدند قرآن تحریف نشده است و صحنه عاشورا صحنه ای بود که اجازه نداد اسلام تحریف بشود چرا که جریان عاشورا هم جریانی قرآنی است. اهلبیت عصمت و طهارت(ع) زندگیشان منطبق بر قرآن است، شهدای کربلا هم منطق شان قرآنی است لذا امام حسین (ع) فرمود من می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.

حجت االاسلام و المسلمین صفوی در ارتباط با رسالت حضرت زینب (س) تاکید کرد: در طول تاریخ اسلام دو بانو هستند که نقش ممتازی دارند و اولین آنها حضرت خدیجه می باشد که مشهور به شریکة النبی فی الرسالة شده است و بانوی دیگر حضرت عقیله بنی هاشم زینب کبری(س) است که مشهور به شریکة الحسین فی الشهادة گشته است چرا که اگر اهل بیت نبودند، اگر حضرت زینب (س) نبود و اگر امام سجاد (ع) نبود دشمنان اسلام جریان کربلا را نیز تحریف می کردند.

وی با اشاره به نقش دیلمیان و آل بویه در ترویج عزاداری ایام محرم افزود: رحمت خدا بر دیلمیان و آل بویه و گیلانیانی  که برای اولین بار در تاریخ دستور دادند در روز عاشورا تمامی مغازه های بغداد تعطیل شود و پرچم یا لثارات الحسین در بغداد برافراشته گردد.لذا ان شاالله همه ما این توفیق را داشته باشیم در این ایام محرم حسینی حداکثر بهره معنوی را ببریم.