کد خبر: 50017تاریخ انتشار : 21:09:45 - چهار شنبه 21 سپتامبر 2016

یادداشت/ یاسر دوستار

جای خالی یک کتاب فروشی در فومن!

چگونه شهری با شاعران و فرهیختگان کوچک و بزرگ و با چنین پیشنه ای یکایک شهروندانش دربیشتر مواقع لزوم برای رفع مایحتاج نیاز های خود علی الخصوص در حوزه فرهنگ و خرید کتاب باید سری به رشت بزنند تا کالای مورد نظرشان را تهیه نمایند .

نام فومن که بر سرزبانها جاری می شود اسامی مختلفی  گوش نواز می شوند . از تاریخی بودن پیشنه شهر تا کثرت افرادی چون کیومرث صابری (گل آقا) ، شیون فومنی و …..  سنگینی کار را برای مسئولان وشهروندانش در معرفی این شهرسخت می نماید .

اما چگونه شهری با شاعران و فرهیختگان کوچک و بزرگ و با چنین پیشنه ای یکایک شهروندانش دربیشتر مواقع لزوم برای رفع مایحتاج نیاز های خود علی الخصوص در حوزه فرهنگ و خرید کتاب باید سری به رشت بزنند تا کالای مورد نظرشان را تهیه نمایند .

شهری که با معرفی مفاخردر استان وکشور نامش در یادهاست  امروز فاقد یک کتاب فروشی با منابعی مختلف است  که میتوان آنرا تاسف بار قلمداد نمود و از بی تفاوتی مسئولان امر در این حوزه سخن گفت که باعث یأس علاقمند ان  به فرهنگ کتابخانی شده اند.

اگر امروز شهروند فومنی دچارهوس مطالعه شود و آنن به جستجوی کتابی در این شهر بگردد با علامت سوال روبرو خواهد شد  چرا شهرم فاقد کتاب  فروشی  جامع است ؟! وباید در مرکز استان به دنبال کوچکترین خواسته خود همانا  ( خرید کتاب ) و  فراگیری علم و ترویجش در سطح جامعه است  سراغش را بگیرید .

نبود کتاب فروشی جامع در شهربه مثابه خاموشی فرهنگیست که امروزبا یاد نام ها نفس می کشد و تلاشی در این راستا  صورت نمی گیرید و این یعنی بن بست راه اندیشه در آگاهی  بخشی شهروندانی که از تبار شیون و گل آقا  می باشند .

انگار این  کج سلیقگی ها قرار نیست پایانی یابد وبجای پرداختن در حوزه سیاست ای کاش   قدری بیشتردر زمینه فرهنگی کار شود تا مردم از حرفهای صد من یه غاز قهوه خانه ای فاصله بگیرند و از نعمت کار در حوزه فرهنگی بهرمند شوند .

براستی ارزش یک شهر با داشتن چنین مفاخری به داشتن حد اقل یک کتاب فروشی جامع نیست !؟ سیل علاقمندان امروز چگونه نیاز خود را از کم بود حداقل ترین عنصر درفرهنگ براورده سازند !