کد خبر: 49881تاریخ انتشار : 2:26:17 - دوشنبه 19 سپتامبر 2016

چرا عید غدیر بزرگترین عید دنیای اسلام است؟

در فرهنگ مسلمانان، بعضی روزها به دلیل برکت و خیری که در آنهاست، عید نامیده شده است. یکی از این روزهای والامقام، روز عید غدیر خم، یعنی هیجدهم ذیحجه است که از سوی رسول گرامی اسلام، برترین عید امت لقب گرفته است.

به گزارش بهجت نیوز؛ در فرهنگ مسلمانان، بعضی روزها به دلیل برکت و خیری که در آنهاست، عید نامیده شده است. یکی از این روزهای والامقام، روز عید غدیر خم، یعنی هیجدهم ذیحجه است که از سوی رسول گرامی اسلام، برترین عید امت لقب گرفته است.

با وجود اعیاد بزرگی چون عید فطر و یا عید قربان شایید برای برخی این سوال به ذهن متبادر گردد که چرا عید غدیر بزرگترین عید دنیای اسلام است؟ با نگاهی به کلام حضرت آیت الله بهجت فومنی(قدس سره) پاسخ سوال خود را در می یابیم.

حضرت آیت الله بهجت فومنی(قدس سره) می فرمایند:
به‌حسب ظاهر [آیا] می‌شود انسان بگوید [عید غدیر] عیدی است که در عیدیت بالاتر از همۀ این اعیاد باشد؟ چطور می‌شود که بالاتر از همه این اعیاد باشد؟ با اینکه آن‌ها عید اسلامی‌اند، این عید تشیع است، عید وصایت است، عید ولایت است. چطور این بالاتر شد؟ به اعتبار آن‌که «چون که صد آمد / نود هم پیش ماست». به اعتبار این‌که کسی که قائل به ولایت است قائل به اسلام است و لاعکس. کسی که این روز را عید بداند، آن سه‌تا (عید قربان، فطر و روز جمعه) را هم عید می‌داند، لاعکس. … و [از طرفی] خاص بالاتر از عام است.