کد خبر: 49855تاریخ انتشار : 14:46:04 - یکشنبه 18 سپتامبر 2016

به مناسبت روز شعر و ادب پارسی

رسول نجفیان در رشت شاهنامه‌خوانی کرد

مراسم شاهنامه خوانی و نقالی رسول نجفیان عصر دیروز به مناسبت روز شعر و ادب فارسی در تالار گفت‌وگوی شهرداری رشت برگزار شد.

به گزارش بهجت نیوز , به‌مناسبت روز شعر ادب وفارسی عصر امزوط مراسم شاهنامه خوانی و نقالی رسول نجفیان با مشارکت شهرداری منطقه دو رشت و موسسه فرهنگی, هنری معیار سخن در تالار گفت وگوی شهرداری رشت برگزار شد.

فیروز فاضلی در حاشیه این مراسم به خبرنگار تسنیم گفت: 27 شهریور به‌مناسبت روز بزرگداشت شهریار به نام روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه هرکشوری به یک عنوان مشهور است بیان کرد: ملت ایران به شعر و ادب مشهور هستند و شعر و ادب ریشه در شعور ملت ایران دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با بیان اینکه میراث فرهنگی ما در بسیاری از موارد از طریق شعر منتقل شده است تصریح کرد: تاریخ گذشته از طریق اشعار دوره خودش بررسی می‌شود.

فاضلی کارکرد شعر و ادب را برای افراد، متفاوت دانست و گفت: امروزه با ابعاد مختلف جامعه‌شناسی, مردم شناسی و روانشناسی می‌توانیم به شعر وادب نگاه کنیم.

وی زبان کنونی امروز را ریشه در شعر عنوان کرد و گفت: به‌طور مثال می‌توان تاریخ دوران حافظ را با بررسی اشعار حافظ بررسی کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با بیان اینکه مهاجرین ایران با مهاجرت به سرزمین‌های دیگر، فرهنگ ایران را نیز به سایر نقاط منتقل می‌کردند اظهار کرد: به‌طور مثال هنگامی که مولانا در بلخ حضور داشت فرهنگ ایرانی را به آنجا منتقل کرد.

فاضلی با بیان اینکه شعر و ادب در فرهنگ ما نهادینه شده است خاطرنشان کرد: ملت ما ملتی است که از نظر اندیشه و رفتار، فرهنگ آن با شعر و ادب عجین شده است.

وی از فعالیت 16 انجمن شعر در استان گیلان خبر داد و گفت: انجمن‌های شعر شهرستان‌های رشت, صومعه سرا, تالش و لاهیجان بسیار فعال هستند.

مرتضی عاطفی, شهردار منطقه دو رشت در این مراسم اظهار داشت: امیدواریم روزی رشت قدر بزرگان شعر وادب خود را بداند.

وی از ثبت خانه هوشنگ ابتهاج در میراث فرهنگی کشور خبر داد و گفت: بعد از پیگیری یکساله با همکاری اداره کل میراث فرهنگی گیلان منزل هوشنگ ابتهاج در میراث فرهنگی ثبت شد و قصد داریم خانه شعر و ادب سایه را در محل زادگاه این شاعر بزرگ افتتاح کنیم.

رسول نجفیان, هنرمند و نقال ایرانی در این مراسم اظهار داشت: استان گیلان خواستگاه فرهیختگان است.

وی شهرداری رشت را خاطرات شفاهی و کتبی شهر رشت عنوان کرد و گفت: خوشحالم با ایجاد پیاده راه فرهنگی امروز این میدان بزرگ را به دور از آلودگی و در هوایی پاک مشاهده می‌کنم.

انتهای پیام/

تسنیم