کد خبر: 49852تاریخ انتشار : 14:43:44 - یکشنبه 18 سپتامبر 2016

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان

اجرای بیش از ۷۰۰ فعالیت درهفته دفاع مقدس/۱۰ فیلم مستند رونمایی می شود

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان از اجرای بیش از ۷۰۰ فعالیت در هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: ۱۵ کتاب و ۱۰ فیلم مستند نیز در هفته دفاع مقدس رونمایی می شوند.

به گزارش بهجت نیوز، سرهنگ رسول جلایی، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان امروز(28 شهریور) در نشست خبری با خبرنگاران دفاع مقدس استان با تبریک عید غدیر خم و فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: عید غدیر یکی از اعیاد بزرگ شیعیان و حادثه ای منحصر به فرد در تاریخ شیعه است که اگر ما از غدیر بگذریم باید شاهد تکرار عاشوراها باشیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امسال سی و ششمین سالروز هفته دفاع مقدس را گرامی میداریم، گفت: هدف ما از این پاسداشت این است که دستاوردهای دفاع مقدس بتواند ما را در ترویج فرهنگ ولایتمداری، ایثار، جهاد، شهادت و خودباوری کمک برساند.

جلایی با بیان اینکه هفته دفاع مقدس فرصتی است تا نقش الهی امام راحل را در حیات معنوی کشور و خلق حماسه ها و پیروزی ها تبیین کنیم، تصریح کرد: باید متوجه باشیم که چقدر بصیرت، وحدت، همگرایی ادیان و مذاهب و اقشار مختلف جامعه می تواند در برابر صهیونیسم و استکبار جهانی، وابسته و تاثیرگذار باشد.

وی اظهار کرد: نهادینه کردن روحیه ایثار و شهادت طلبی و تبیین روحیه رفتاری شهدا یا الگوگیری از فرهنگ عاشورایی می تواند در بیداری اسلامی سایر کشورها در سراسر جهان موثر باشد.

جلایی با بیان اینکه امسال نیز با شعار محوری (ما آماده ایم) هفته دفاع مقدس را گرامی می‌داریم، گفت: با مجموعه برنامه های فرهنگی، هنری، نظامی، سیاسی، اجتماعی و ورزشی سعی می کنیم افتخارات آن دوران بزرگ را مرور کرده و متوجه نقش خودمان در مسیر انتقال این فرهنگ بزرگ باشیم.

وی با بیان اینکه ما باید با یک نگاه منطقی منصفانه و همه جانبه بنگریم که امروز فاصله ما با تحقق دستاوردهای دفاع مقدس در جامعه تا چه اندازه محقق شده است، خاطر نشان کرد: مطمئن باشیم که این راه طولانی سال های متمادی می تواند منشاء بسیاری از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی ما در کشور باشد.

 جلایی در ادامه از اجرای 700 فعالیت عمومی و تخصصی در مجموعه استان به مناسبت هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: 61 فعالیت مربوط به موضوعات ادبی، 24 فعالیت هنری، 59 فعالیت تبلیغی، 142 فعالیت رسانه ای و فضاهای مجازی، مراسمات 65 مورد، مسابقات ورزشی 121 مورد، فعالیت های سمبلیک و نمادین 28 مورد، 10 مورد همایش، 22 مراسم تجلیل، 20 نمایشگاه، 45 نشست بصیرتی، دانشجویی و بیش از 20 فعالیت در امور خدمات عمومی مثل ویزیت های رایگان و اعزام تیم های پزشکی به مناطق محروم، اهدای خون و… است.

وی آغاز فعالیت های شاخص این هفته را با رژه نیروهای مسلح جنب بوستان ملت اعلام کرد و ادامه داد: بخشی از محتوای برنامه های دفاع مقدس را در بخش فضای مجازی در قالب یک نرم افزار طراحی کرده ایم که پشتیبانی محتوایی از فعالیت های رسانه ها در فضای مجازی را انجام داده باشیم.

جلایی همچنین گلباران گلزار شهدا، همایش پیاده روی خانوادگی، همایش پیشکشوتان و سنگرسازان بی سنگر با محوریت رانندگان و نیروهای پشتیبانی، همایش هنرمندان و نویسندگان دفاع مقدس، نواختن زنگ مقاومت در روز بازگشایی مدارس، برگزاری نقد ادبی با حضور مهمانان کشوری، نمایشگاه عکس(سرچشمه های شوق)، مسابقات ورزشی و… را از جمله برنامه های این هفته عنوان کرد.

وی در ادامه از انتشار 15 عنوان کتاب که 10 عنوان از سوی بنیاد حفظ آثار تهیه شده است، رونمایی از 10 فیلم مستند و رونمایی از 10 تابلو نقاشی از مادران سه و دو شهید استان خبر داد و افزود: اجرای نوزدهمین جلسه آیه های ایثار، جلسات خاطره گویی و  مراسم شعر خوانی در اکثر فعالیت ها، یادواره شهدای زنان استان گیلان، صبحگاه مشترک، نشست های بصیرتی و استکبار ستیزی  و دشمن شناسی و دیدار از خانواده های معظم شهدا و بیماران بستری در بیمارستان ها و همایش اختتامیه شکوه هجرت بسیج، افتتاح سه سالن صالحین و چندین پایگاه مقاومت در سراسر استان و… از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این هفته است.

جلایی بیان کرد: کارگاه تخصصی شعر دفاع مقدس و نیز ویژه برنامه «مشق ایثار» توسط انجمن خوشنویسان نیز با همکاری ارشاد اسلامی برگزار می شود.

وی در ادامه همچنین اظهار کرد: اولین یادواره شهدای مدافع حرم شمال کشور در هفته دفاع مقدس به میزبانی استان گلستان در روز هشتم مهر ماه برگزار می شود که استان گیلان نیز یک کاروان از خانواده شهدای مدافع حرم را برای شرکت در این یادواره اعزام می کند.

شبستان