کد خبر: 49713تاریخ انتشار : 1:58:23 - جمعه 16 سپتامبر 2016

عصر دیروز در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن؛

هجدهمین بزرگداشت شیون فومنی برگزار شد

اين مراسم يك مهمان ويژه داشت كه سلطان غزل حال حاضر كشور قلمداد مي شود و او كسي نبود جز آقاي «محمد علي بهمني» كه هر كدام از مهمانان به نوبت بارها مقدم او را گرامي داشتند.

به گزارش بهجت نیوز؛ هجدهمين مراسم يادمان شيون فومني شاعر گرانقدر شهر مجسمه ها بالاخره در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي فومن برگزار شد.مردم به شدت از اين مراسم استقبال كرده بودند طوريكه تا ساعتها بسياري از آنها بدون داشتن جا و مكاني در سالن و بصورت ايستاده مراسم را دنبال نمودند.حتي بعضي از همشهريان فومني ما جاي خود را به مهمانان دادند كه واقعا اين حركت آنها هم تحسين بر انگيز بود و هم تلنگر بر انگيز!! كه چرا ما نبايد سالني بزرگ تر و با كيفيت تر از اين داشته باشيم وقتي نام و چهره هاي فومني چون شيون مي تواند مراسمات ملي را در اين شهر به اجرا بگذارد!

حاج مهدي افتخاري آغازگر سخنرانان مراسم بود كه پس از ارج نهادن به اصحاب ادب و فرهنگ با شعري كه در ايام انتخابات از شيون برگرفته بود سخنان خود را پايان داد:
تا قبله مي شين مردومه من قبله نمايم/سوداي چپ و راسته نرم فكر شومايم

مير شمس مومني زاده فرماندار فومن هم سخناني پيرامون قدرشناسي از اهالي هنر بيان كرد و پيام آقاي استاندار را قرائت نمود كه در آن شيون را شهريار گيلان خوانده بود كه پس از وي اين پيام سالن را دچار يك حاشيه شاعرانه كرد!. به نظر مي رسيد فرماندار فومن بخشي از زمان خود را بخاطر تعدد مهمانان واگذار كرد.

«آنك فومني» فرزند دختر شيون فومني كه خود كارشناس ارشد مترجمي زبان است اشعار پدر را به زبان انگليسي خواند و مورد تشويق حضار قرار گرفت.

 دكتر علي نوبخت نماينده مردم تهران و پزشك ويژه شيون فومني نيز به ايراد سخن پرداخت و از روزهاي همراهي خود با شيون گفت كه جمع حاضر را تا حدودي با يادآوري آن روزها مغموم كرد.

فتاح پادياب شاعر فومني روي سن رفت و با انتقاد از پيام استاندار كه شيون را شهريار گيلان معرفي كرده بود گفت:تمثيل شيون به شهريار نابجاست.

 «دامون فومني» فرزند ديگر شيون فومني با تنبك خود به همراه استاد سپهر نامدار موسيقي كشور به اجراي موسيقي پرداخت.قبل از اين حامد فومني فرزند بزرگ شيون يك قطعه شعر اجرا نمود.

دكتر فاضلي مدير كل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سخنراني كرد و در ابتداي سخنان خود در جواب به آقاي پادياب،پيام استاندار را بجا دانست و گفت:شهريار يك اسم عام است و مي تواند براي هر شاعري در هر مكاني اطلاق شود.

اكبر اكسير شاعر آستارايي سروده هاي طنز خود را با سبك طنزآميزش خواند!! و مورد تشويق حضار قرار گرفت.شعر طنز او كه شعر طنز فرانو نام دارد بارها توسط حضار مورد تشويق قرار گرفت و شايد شادترين لحظات اين مراسم 4/5 ساعته همين لحظاتي بود كه اكبر اكسير اجرا نمود.

شاعران ديگري از جمله محسن آرياپاد كه بعنوان يكي از نيروهاي آزاده شهرباني قديم در فومن مشهور است به سرايش شعر خواني پرداخت و مورد تشويق قرار گرفت.همچنين فرخ آلياني،پژمان صفري شاعر جوان و پر انگيزه،فرامرز ريحان صفت هر كدام به شعر خواني پرداختند كه با سروده هاي آنها گرماي مراسم همچنان در دقايق نهايي حفظ شد.

اين مراسم يك مهمان ويژه داشت كه سلطان غزل حال حاضر كشور قلمداد مي شود و او كسي نبود جز آقاي «محمد علي بهمني» كه هر كدام از مهمانان به نوبت بارها مقدم او را گرامي داشتند.گفته مي شد وي به همراه انوشيروان روحاني آهنگساز نامدار كشورمان در اين مراسم حضور يافته بود.ايشان با آنكه عمل قلب باز انجام داده بودند و از ناحيه فك نيز مورد جراحي قرار گرفته و هنوز در آن ناحيه بخيه داشتند، غزلي را تقديم حضار و خانواده شيون فومني كردند.

يك مهمان ويژه ديگر اين مراسم استاد «ناصر مسعودي» بود كه به محض اينكه با همسر خود به سالن ورود پيدا كرد تا لحظاتي بطور حسابي مورد تشويق حضار قرار گرفت و با آنكه دوستاني چون اكبر اكسير نقشه كشيده بودند تا او را به يك بيت خواندن راضي كنند اما با پوزش از حضار اعلام كرد كه شرايط خواندن ندارد.

حسين دلخوش،عليرضا صديق،امير فخر موسوي،عزيز قاسم زاده،عباس مهر آتيه،انوش ناريابي،قاسم پهلوان از ديگر شاعراني بودند كه هر كدام از آنها دقايقي در مدح شعر و شاعري و شيون شعر سرودند.

سينا رمضاني مقدم نقاش جوان فومني در اين مراسم و از ابتدا در پيش چشمان حضار يكي از عكس هاي شيون را نقاشي كرد كه خيلي مورد استقبال قرار گرفت.

در اين مراسم شخصيت هاي سياسي و فرهنگي كشوري نيز حضور داشتند از جمله:دكتر تاميني نماينده سابق رشت،كاظم دلخوش نماينده صومعه سرا،دكتر صادق رمضاني گل افزاني رايزن سابق فرهنگي ايران در تونس،سفير ايران در ارمنستان،آيت اله فومني حائري و …

 امام جمعه فومن عليرغم كسالت، خود را به اين مراسم رسانده بود و با آنكه سخنراني نكرد اما آن لحظه اي كه مي خواستند دكتر فاضلي مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گيلان را معرفي نمايند تا ايراد سخنراني نمايد،از جايگاه خود با صداي بلند او را دانشمند معرفي كرد كه مورد توجه خيلي ها قرار گرفت!

منبع: کانال صدای فومن