کد خبر: 49713تاریخ انتشار : ۱:۵۸:۲۳ - جمعه ۲۶ شهر ۱۳۹۵

عصر دیروز در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن؛

هجدهمین بزرگداشت شیون فومنی برگزار شد

این مراسم یک مهمان ویژه داشت که سلطان غزل حال حاضر کشور قلمداد می شود و او کسی نبود جز آقای «محمد علی بهمنی» که هر کدام از مهمانان به نوبت بارها مقدم او را گرامی داشتند.

به گزارش بهجت نیوز؛ هجدهمین مراسم یادمان شیون فومنی شاعر گرانقدر شهر مجسمه ها بالاخره در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن برگزار شد.مردم به شدت از این مراسم استقبال کرده بودند طوریکه تا ساعتها بسیاری از آنها بدون داشتن جا و مکانی در سالن و بصورت ایستاده مراسم را دنبال نمودند.حتی بعضی از همشهریان فومنی ما جای خود را به مهمانان دادند که واقعا این حرکت آنها هم تحسین بر انگیز بود و هم تلنگر بر انگیز!! که چرا ما نباید سالنی بزرگ تر و با کیفیت تر از این داشته باشیم وقتی نام و چهره های فومنی چون شیون می تواند مراسمات ملی را در این شهر به اجرا بگذارد!

حاج مهدی افتخاری آغازگر سخنرانان مراسم بود که پس از ارج نهادن به اصحاب ادب و فرهنگ با شعری که در ایام انتخابات از شیون برگرفته بود سخنان خود را پایان داد:
تا قبله می شین مردومه من قبله نمایم/سودای چپ و راسته نرم فکر شومایم

میر شمس مومنی زاده فرماندار فومن هم سخنانی پیرامون قدرشناسی از اهالی هنر بیان کرد و پیام آقای استاندار را قرائت نمود که در آن شیون را شهریار گیلان خوانده بود که پس از وی این پیام سالن را دچار یک حاشیه شاعرانه کرد!. به نظر می رسید فرماندار فومن بخشی از زمان خود را بخاطر تعدد مهمانان واگذار کرد.

«آنک فومنی» فرزند دختر شیون فومنی که خود کارشناس ارشد مترجمی زبان است اشعار پدر را به زبان انگلیسی خواند و مورد تشویق حضار قرار گرفت.

 دکتر علی نوبخت نماینده مردم تهران و پزشک ویژه شیون فومنی نیز به ایراد سخن پرداخت و از روزهای همراهی خود با شیون گفت که جمع حاضر را تا حدودی با یادآوری آن روزها مغموم کرد.

فتاح پادیاب شاعر فومنی روی سن رفت و با انتقاد از پیام استاندار که شیون را شهریار گیلان معرفی کرده بود گفت:تمثیل شیون به شهریار نابجاست.

 «دامون فومنی» فرزند دیگر شیون فومنی با تنبک خود به همراه استاد سپهر نامدار موسیقی کشور به اجرای موسیقی پرداخت.قبل از این حامد فومنی فرزند بزرگ شیون یک قطعه شعر اجرا نمود.

دکتر فاضلی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنرانی کرد و در ابتدای سخنان خود در جواب به آقای پادیاب،پیام استاندار را بجا دانست و گفت:شهریار یک اسم عام است و می تواند برای هر شاعری در هر مکانی اطلاق شود.

اکبر اکسیر شاعر آستارایی سروده های طنز خود را با سبک طنزآمیزش خواند!! و مورد تشویق حضار قرار گرفت.شعر طنز او که شعر طنز فرانو نام دارد بارها توسط حضار مورد تشویق قرار گرفت و شاید شادترین لحظات این مراسم ۴/۵ ساعته همین لحظاتی بود که اکبر اکسیر اجرا نمود.

شاعران دیگری از جمله محسن آریاپاد که بعنوان یکی از نیروهای آزاده شهربانی قدیم در فومن مشهور است به سرایش شعر خوانی پرداخت و مورد تشویق قرار گرفت.همچنین فرخ آلیانی،پژمان صفری شاعر جوان و پر انگیزه،فرامرز ریحان صفت هر کدام به شعر خوانی پرداختند که با سروده های آنها گرمای مراسم همچنان در دقایق نهایی حفظ شد.

این مراسم یک مهمان ویژه داشت که سلطان غزل حال حاضر کشور قلمداد می شود و او کسی نبود جز آقای «محمد علی بهمنی» که هر کدام از مهمانان به نوبت بارها مقدم او را گرامی داشتند.گفته می شد وی به همراه انوشیروان روحانی آهنگساز نامدار کشورمان در این مراسم حضور یافته بود.ایشان با آنکه عمل قلب باز انجام داده بودند و از ناحیه فک نیز مورد جراحی قرار گرفته و هنوز در آن ناحیه بخیه داشتند، غزلی را تقدیم حضار و خانواده شیون فومنی کردند.

یک مهمان ویژه دیگر این مراسم استاد «ناصر مسعودی» بود که به محض اینکه با همسر خود به سالن ورود پیدا کرد تا لحظاتی بطور حسابی مورد تشویق حضار قرار گرفت و با آنکه دوستانی چون اکبر اکسیر نقشه کشیده بودند تا او را به یک بیت خواندن راضی کنند اما با پوزش از حضار اعلام کرد که شرایط خواندن ندارد.

حسین دلخوش،علیرضا صدیق،امیر فخر موسوی،عزیز قاسم زاده،عباس مهر آتیه،انوش ناریابی،قاسم پهلوان از دیگر شاعرانی بودند که هر کدام از آنها دقایقی در مدح شعر و شاعری و شیون شعر سرودند.

سینا رمضانی مقدم نقاش جوان فومنی در این مراسم و از ابتدا در پیش چشمان حضار یکی از عکس های شیون را نقاشی کرد که خیلی مورد استقبال قرار گرفت.

در این مراسم شخصیت های سیاسی و فرهنگی کشوری نیز حضور داشتند از جمله:دکتر تامینی نماینده سابق رشت،کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا،دکتر صادق رمضانی گل افزانی رایزن سابق فرهنگی ایران در تونس،سفیر ایران در ارمنستان،آیت اله فومنی حائری و …

 امام جمعه فومن علیرغم کسالت، خود را به این مراسم رسانده بود و با آنکه سخنرانی نکرد اما آن لحظه ای که می خواستند دکتر فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان را معرفی نمایند تا ایراد سخنرانی نماید،از جایگاه خود با صدای بلند او را دانشمند معرفی کرد که مورد توجه خیلی ها قرار گرفت!

منبع: کانال صدای فومن