کد خبر: 49615تاریخ انتشار : 0:53:33 - جمعه 16 سپتامبر 2016

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان؛

تبحر شیون در غالب های شعر فارسی انکارنشدنی است

دربسیاری از اشعار شیون ما تقابل های غذائی را مشاهده می کنیم. بزرگان شعر و ادب می دانند این تقابل ها یک همانندی را با خود به همراه دارد.

به گزارش بهجت نیوز؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان عصر دیروز در هجدهمین مراسم بزرگداشت زنده میر احمد فخری نژاد مشهور به شیون فومنی گفت: از همه علما و اندیشمندان به جهت حضورشان در این جلسه تشکر می کنم و باید تشکر ویژه ای کنیم از استاندار محترم که در پیام شان شیون را شهریار شعر گیلکی توصیف کردند که در واقع وصف بجا و قابل تاملی است. خیر مقدم عرض می کنم خدمت استاد ادب جناب آقای بهمنی که برای حضور در این جلسه به استان سرسبز گیلان تشریف آوردند.

دکتر فیروز فاضلی خطاب به مهمانانی که از خارج از استان گیلان در بزرگداشت شیون فومنی حاضر بودند اظهار کرد: بنده باید نکته ای را خدمت عزیزان غیر گیلانی عرض کنم و آن اینکه این استان با چهارده هزار و چهل و سه کیلومتر جز سه استان کوچک کشور است و این شهرستان فومن با نهصدو سی و شش کیلومتر ششمین شهرستان از استان گیلان به لحاظ وسعت می باشد و شرف این مکان به این است که از همین شهرستان افرادی معرفی شدند که شهرت بین المللی و ملی دارند که نماینده زهد و تقوا در جهان اسلام حضرت آیت الله بهجت فومنی(قدس سره) است،‌طنز روزنامه ای در جهان کیومرث صابری فومنی “گل آقا ” را فراموش نمی کند و امروز هم ما برای تجلیل از مردی این جا جمع شده ایم که در همه غالب های شعر فارسی تبحر شیون انکار نشدنی اشت.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با اشاره به ارزش های شعر شیون تصریح کرد: شنیدیم که در سازمان یونسکو تصویب کردند که استان گیلان استان خوراکی هاست بنده معتقدم که می شود با استفاده از شعر شیون کلیپ هائی تهیه کنند و بگویند نمونه خوراک هاست، من نمی دانم خود شیون خوش می خورد یا نمی خورد اما چه بخورد چه نخورد شاعر با واژگانش آشپزی می کند.
وی با قرائت یکی از اشعار شیون فومنی تاکید کرد: در بسیاری از اشعار شیون ما تقابل های غذائی را مشاهده می کنیم. بزرگان شعر و ادب می دانند این تقابل ها یک همانندی را با خود به همراه دارد.
دکتر فاضلی در پایان اظهار کرد: شما اگر می خواهید شاعری را بشناسید باید ببینید که ذهنش در کجای اطناب ها قرار دارد و این اطناب ها یا از روی لذت است و یا از روی نفرت و لو رفتگی شاعر در همین اطناب هاست بنابراین بر روی اطناب های او از نظر روانکاوی،روانشناسی ،مردم شناسی،زبان شناسی و جامعه شناسی می شود کار کرد و شیون استاد بی بدیل شعر شمال کشور است.