کد خبر: 48341تاریخ انتشار : 13:54:43 - دوشنبه 29 آگوست 2016

حتی یک ریال تسهیلات به ما ندادند/جوانان به جای دنبال مسئولین رفتن دنبال تولید بروند/اقتصاد مقاومتی تنها راهیست که می توان کشور را با آن ساخت

این مشخص است که اقتصاد مقاومتی تنها راهی هست که می توان کشور را با آن ساخت، نظر من در مورد تولید ملی و اقتصاد مقاومتی این است که تولید کننده نیاز به حمایت دارد صرف شعار دادن مشکلی را حل نمیکند.

حدودا یک ماه می شد که تصمیم داشتیم با چایکار نمونه کشور مصاحبه کنیم اما متاسفانه بنا بر دلایلی امکانپذیر نبود تا اینکه توفیق حاصل شد با آقای یاسینی هماهنگ کنیم و به اتفاق دوستان به باغ چای رفتیم جایی که 9 نفر جوان با غیرت زیر آفتاب سوزان عرق می ریختند و به دنبال روزی حلال بودند. صحبت با چایکار نمونه کشور بسیار لذت بخش بود خصوصا زمانی که از انگیزه ها و علاقه وافر به چای و چایکاری می گفت و تاکید داشت که راه حل همه مشکلات اقتصادی کشور حمایت از تولید ملی و تولید کننده ها می باشد.

IMG_6934

آقای یاسینی ممکنه در ابتدا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید چایکاری به شکل علمی و مکانیزه را چگونه شروع کردید؟

اینجانب محمد حسین یاسینی کشاورز چایکار روستای قلعه رودخان می باشم. حدود ۱۹ هکتار مزرعه چای به صورت مکانیزه زیر کشت داریم و ۱ هکتار هم مزرعه شخصی در روستای قلعه رودخان داریم این ۱۹هکتار مزرعه قبلا به صورت مزارعی بودند که در حال تخریب بودند که ما این مزارع را اجاره ۵ ساله کردیم و هرس بهزراعی انجام دادیم. خداروشکر از سال ۸۹ شروع به کار کردیم. قبل از سال ۸۹ در دوره تعاون باغ آقای یعقوبی که ۴ هکتار در روستای سید آباد بود اجاره داشتیم. بعد از آن باغ آقای یوسفی در روستای قلعه رودخان اجاره داشتیم، سال ۸۸ باغ خانم مقیمی که ۱۰هکتار بود به مدت دو سال اجاره کردیم. سال ۸۹ باغ آقای کلاوری در پسیخان را به مدت ۵پنج سال اجاره کردیم باغ مخروبه ای بود که ما آن را هرس و آباد کردیم . جاده سازی انجام دادیم. متاسفانه هیچ گونه تسهیلاتی در آبادانی این مزارع به ما داده نشد.

IMG_6939
در سال ۹۰ بهزراعی باغ خانم مقیمی که ده هکتار بود در روستای کردآباد انجام شد. سال۹۱ پنج هکتار باغ آقای نبوتی را به مدت پنج سال اجاره کردیم.
مجموعا از سال ۸۹در عرض سه سال ۱۹هکتار مزرعه را اجاره و بهزراعی کردیم. در این سه سال با پیگیری هایی که کردیم حتی یک ریال تسهیلات کسی به ما کمک نکرد. با مراجعه به سازمان های ذیربط و با توجه به اینکه در سال ۹۰تولیدکننده نمونه کشور شدم اما این سازمان ها حمایتی از بنده نکردند.

شما امروز نمونه یک جوان موفق هستید که در افزایش تولید ملی حقیقتا جهاد کردید چه انگیزه و مشوق هائی داشتید که به شما کمک کرد امروز به این موقعیت برسید؟

مشوق و انگیزه اصلی بنده در واقع علایق خودم بوده است. من ذاتا به این کار علاقه داشتم از ۹ سالگی در باغ چای کار می کردم الان که ۳۰سال هم دارم همچنان این علاقه وجود دارد. این علاقه تا حدی بود که بنده حلقه ازدواج خودم را پای این زمین ها ریختم. ضمنا تاکید می کنم هر موفقیتی که بنده کسب کردم با همراهی برادرم محمد حسن یاسینی بوده است در واقع ما به معنای واقعی یک تیم هستیم که با همکاری و همیاری همدیگر توانستیم بر مشکلات غلبه کنیم.

IMG_6973

ناگفته نماند مرکز تحقیقات چای آقای مهندس علی نقی پور دوره علمی چای را به صورت خصوصی برای ما برگزار کرد و حتی یک ریال از بابت آموزش از ما دریافت نکردند.
کارخانه بخش خصوصی فومنات هم زمانی که ما غرق مشکلات بودیم کمک فراوانی به بنده کردند.

آقای یاسینی به هر حال هر تولید کننده ای با مشکلاتی در امر تولید مواجه می شود شما هم بنا بر گفته خودتان مستثنی از این امر نبودید آیا در حل این مشکلات از حمایت مسئولین بهره مند شدید؟

ببینید عرض کردم متاسفانه در این چند سال حتی یک ریال تسهیلات به ما داده نشدهاست ، ما 19 هکتار از مزارع را آباد و جاده سازی و بهزراعی کردیم تا برداشت چای به صورت مکانیزه و علمی انجام پذیرد اما سازمان های مسئول و مسئولین اجرائی هیچ گونه حمایتی نکردند. مشکل ما این است که در تمام دنیا به کشاورزان بنزین یارانه ای میدهند اما ما به علت مصرف بالای بنزین برای مصرف دستگاه های برداشت برگ سبز چای  و … از سهمیه خاصی بهره مند نیستیم یا در مورد بیمه کارگران ما ده نفر هستیم که مشغول کاری در این 20 هکتار باغ چای می باشیم در واقع به صورت دایمی ما برای ده نفر اشتغال در دوازده ماه سال ایجاد کردیم و آنها را بیمه هم کردیم اما از ما ۳۰ درصد حق بیمه گرفته اند، در حالی که در قانون اساسی شرکت های تعاونی باید ۱۰ درصد حق بیمه را پرداخت کنند.

IMG_6899

من لازم میدانم که این نکته را یادآور بشوم که وقتی در جامعه ما صحبت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی می شود این صحبت ها فقط در حد شعار نباشد.

شرایط کاری شما در باغات چای چگونه است؟

ما در این مزارع فقط شش ماه اول سال مشغول نیستیم بلکه در شش ماه دوم از ۷صبح تا ۲عصر کارگران مشغول کار هستند. در شش ماه اول سال برداشت برگ سبز انجام می گرد و در شش ماه دوم هم عملیاتی نظیر هرس کردن بوته های چای به صورت سر هرس، کمرهرس و کف هرس و همینطور شخم زدن پای بوته های چای انجام می پذیرد.

IMG_6900

شما به عنوان چایکار نمونه کشور آینده چای و صنعت چای را در کشور چطور ارزیابی می کنید؟

آینده صنعت چای به نظر من آینده روشنی است. چون افراد همواره سعی دارند غذاهای سالم مصرف کنند. چای ایرانی هم در دنیا رتبه اول را به خود اختصاص داده است. اگر کارخانجات چایسازی کشور مثل کارخانه فومنات درست و علمی کار کنند صنعت چای روز به روز ترقی پیدا می کند و چای خشک هم در کارخانه ها انبار نمی شود.

IMG_6981

چرا خیلی از چایکاران از بحث چایکاری گله دارند و از درآمد آن راضی نیستند؟
در مورد گلایه چایکاران از درآمد چای من چون خودم از جنس کشاورزان هستم واقعا درک میکنم،کشاورزانی داریم که چندین سال کشاورزی می کنند اما از اصول کشاورزی اطلاعی ندارند از نوع آبیاری، میزان کود دادن و… ، شخم و هرس و برداشت به موقع از عوامل بسیار مهمی هستند که باید کشاورزان به آن توجه داشته باشند.

شما برای جوانانی که با مشکل بیکاری مواجه هستند به عنوان یک جوان موفق چه پیشنهادی دارید؟
پیشنهاد من برای جوانان این است که به جای این که به دنبال مسئولین باشند به دنبال تولید بروند. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و فناوری به راحتی می توان به انواع تولیدات سالم دسترسی پیدا کرد. تولید به زحمت نیاز دارد در یک تولید هر چقدر تلاش بیشتر کنیم نتیجه بهتری می گیریم. مثل کارهای اداری حالت ایستا ندارد.

 IMG_6968

به عنوان چایکار نمونه کشور نظر شما راجع به مفهوم اقتصاد مقاومتی که چند سال است از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شده و امسال هم ایشان در نامگذاری سال اقتصاد مقاومتی را با اقدام و عمل عجین کردند چیست؟

این مشخص است که اقتصاد مقاومتی تنها راهی هست که می توان کشور را با آن ساخت، نظر من در مورد تولید ملی و  اقتصاد مقاومتی این است که تولید کننده نیاز به حمایت دارد صرف شعار دادن مشکلی را حل نمیکند. از مسئولین اجرائی انتظار این است که واقعا از همه تولید کننده ها حمایت کنند، در کشور ما مثلا در مورد ماشین آلات هیچ گونه کمکی که نمی شود بلکه ۹درصد مالیات هم میگیرند و بعد انتظار میرود که کشاورز انگیزه داشته باشد و می بینیم که با هم در تناقض هستند.

IMG_6905

کلام پایانی با چایکار نمونه کشور؛
یک توصیه مهم برای همه کشاورزان دارم و آن این است که در راه تولید از هیچ مشکلی نهراسند و همواره تلاش کنند چون پایان هر سختی آسانی بدست می آید.

                     IMG_6909IMG_6910IMG_6912IMG_6911IMG_6915IMG_6921IMG_6918IMG_6923IMG_6922IMG_6924IMG_6970IMG_6926IMG_6972  IMG_6993 IMG_7005 IMG_7010 IMG_7015 IMG_7019 IMG_7026