کد خبر: 48255تاریخ انتشار : 0:26:59 - یکشنبه 28 آگوست 2016

یادداشت/ مهدی نصیری راد

تدبیر در ریو هم ناکام ماند

اظهار نظر وزیر محترم ما را به یاد جمله یکی از همراهان مدبر دولت انداخت که در اوایل کار این دولت عقیده داشت ما به جز پخت آبگوشت بزباش و قورمه سبزی در هیچ تکنولوژی صنعتی نسبت به جهان برتری نداریم.

تدبیر در فرهنگ واژگان فارسی کلمه ای است که به معنای اندیشه کردن در عاقبت کار و یا پایان کار را نگریستن و اندیشیدن و توجه کردن و نظم و ترتیب دادن آن می باشد. امروز حدودا سه سال است که این کلمه به واژگان سیاسی کشور اضافه شده و مراد از آن علاوه بر معنای لغوی و یا اصطلاحی اشاره به گروهی از سیاستمداران است که از سه سال گذشته زمام امور در قوه مجریه را در دست دارند.

مشهود ترین کاربرد تدبیر در دولتی که به دولت تدبیر و امید معروف گشت استفاده از این مفهوم در جریان مذاکرات مربوط به انرژی هسته ای میان ایران و 1+5 که با تلاش تیم ایرانی به ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه همراه بود که علی رغم انتقادات به روند و ماهیت مذاکرات توسط برخی از دلسوزان نظام که به غلط دلواپس یا بی سواد نامیده شدند منتج به توافقی تحت عنوان برجام گشت.
رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه ریاست محترم جمهور مبنی بر سرانجام مذاکرات هسته ای در تاریخ 29 دی 1394 ضمن تشکر از تلاش خستگی ناپذیر مذاکره کنندگان ایرانی به صراحت گوشزد کردند که راه حل مشکلات اقتصادی کشور تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر همگان در همه بخش ها در جهت اقتصاد مقاومتی است و رفع تحریم ها به تنهائی برای گشایش اقتصادی و معیشت مردم کافی نیست و به صورت روشن به مسئولان ذیربط برای انجام تعهدات طرف مقابل و مشخصا طرف آمریکائی هشدار دادند.
امروز پس از گذشت حدودا هشت ماه از مرحله اجرائی توافق برجام برای خیلی ها به اثبات رسیده که متاسفانه بسیاری از خطوط قرمزی که توسط حضرت آقا در موضوع هسته ای ترسیم شده بود رعایت نگردید.
مصاحبه اخیر هوشنگ امیر احمدی استاد دانشگاه راتگرز نیوجرسی آمریکا، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه این دانشگاه و رییس و بنیاگذار شورای ایران – آمریکا معروف به دلال رابطه ایران و آمریکا با رسانه ها نگاه فردی که سال ها برای بهبود رابطه ایران و ایالات متحده آمریکا تلاش کرده است را در رابطه با برجام روشن می کند که می گوید”ما در برجام تنها به یک دلیل مذاکره کردیم و آن یک دلیل این بود که تحریم‌ها برود. آقا هم به همین شرط مذاکرات را پذیرفتند. برجام باید حماسه‌ی اقتصادی را شکل می‌داد اما این حماسه ایجاد نشد. ما در این چارچوب در برجام شکست خوردیم”
اما در سی و یکمین دوره بازی های المپیک که در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد ایران با اعزام کاروانی که به نام نامی امام رضا علیه السلام مزین گشته بود با 64 ورزشکار حضور یافت که با تلاش ورزشکاران غیور ما جمعا 8 مدال کسب شد که در مقایسه با دوره قبل 4 مدال کمتر کسب کردیم و از جایگاه هفدهم به رتبه بیست و پنجم تنزل یافتیم.
صرفنظر از بروز برخی حواشی از جمله در مدیریت فدراسیون وزنه برداری یا عدم آمادگی کامل فرنگی کاران و یا ناداوری هائی که بعضا برای بینندگان مشهود بود این نتایج با اظهار نظر تعجب آور وزیر ورزش دولت تدبیر و امید همراه شد که اعلام کرد “قبول کنیم سطح ورزش ما همین است” اما در چهار سال قبل مردی که عادت کرده ایم تمامی مشکلات کشور را بر گردن او و دولتش بیندازیم در همایش تجلیل از المپیکی ها می گفت باید برای کسب مقام بهتر از دهمی برنامه ریزی کنیم و این امر شدنی است.
اظهار نظر وزیر محترم ما را به یاد جمله یکی از همراهان مدبر دولت انداخت که در اوایل کار این دولت عقیده داشت ما به جز پخت آبگوشت بزباش و قورمه سبزی در هیچ تکنولوژی صنعتی نسبت به جهان برتری نداریم.
اما بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلام حضرت امام خمینی (ره) در صحیفه نور جلد 14 صفحه 195 می فرماید: اگر افکار شما آزاد شد و باورتان آمد که ما می توانیم که صنعتمند و صنعتکار باشیم، خواهید بود. اگر افکارتان و باورتان این باشد که ما می توانیم مستقل باشیم و وابسته به غیر نباشیم، خواهید توانست. اگر کشاورزان ما باورشان این باشد که ما می توانیم در کشاورزی به جائی برسیم که صادر کنیم و وابسته به غیر نباشیم بلکه دیگران به ما محتاج باشند، می توانند.

 1. نرگس گفت:

  چقدر سیاه نمایی می کنید. کمی از خدا بترسید

  • اکبر گفت:

   خواهر محترم کدام سیاه نمائی؟از رده هفدهم رسیدیم به بیست و پنجم
   کارخنجات همه داره تعطیل میشه
   بیکاری همه جا رو گرفته
   دولت به فکر برجام
   چی شد؟
   برجام چی کار کرد؟