کد خبر: 48089تاریخ انتشار : 16:54:28 - جمعه 26 آگوست 2016

امام جمعه موقت فومن؛

مسئولین به کشاورزی توجه خاص داشته باشند/نظام اداری ما بیمار است/در مورد پل ورودی فومن اقدام کنند

امام علی (ع) در مورد نحوه کشورداری و این که سیستم حکومتی را بر چه اساسی باید تنظیم کنیم فرمایشاتی به مالک اشتر دارند، بعد از شهادت مالک این نامه به شکلی در اختیار معاویه قرار می گیرد و معاویه خود با تعجب به آن نگاه می کرد

به گزارش بهجت نیوز، حجت الاسلام بصیری امام جمعه موقت فومن امروز در نماز جمعه فومن در خطبه اول گفت: امام علی (ع) در مورد نحوه کشورداری و این که سیستم حکومتی را بر چه اساسی باید تنظیم کنیم فرمایشاتی به مالک اشتر دارند، بعد از شهادت مالک این نامه به شکلی در اختیار معاویه قرار می گیرد و معاویه خود با تعجب به آن نگاه می کرد, این نامه تا دوران عمربن عبدالعزیز وجود داشت ، حدود ۵۰ مورد را حضرت اشاره کردند که به صورت اختصار به بعضی از آنها اشاره میکنم.
حجت الاسلام بصیری در ادامه تبیین نامه امام علی (ع) اظهار کرد: در فراز اول نامه حضرت تاکید به تقوای الهی دارند زیرا تقوا سبب می شود فرد بتواند خودش را کنترل کند. دستور دوم این که خواسته های نفسانی خود را بشکنند, رضایت عموم مردم برای مسئولین مهم باشد و دنبال منافع یک سری از افراد خاص نباشند.با کبر و غرور و خودپسندی مقابله کنند که نتیجه اش سرکشی از دستورات خداوند است. مسئولین توجه به رعایت عدل و دوری از ظلم و ستم داشته باشند.
امام جمعه موقت فومن گفت: امام علی (ع) در این نامه می فرماید مسئولین باید با عالمان و خردمندان مشورت کنند با بخیل و حسود حضرت تاکید می کنند که نباید مشورت کرد. در نظام اسلامی باید تشویق و تنبیه به موقع وجود داشته باشد که اولی موجب انگیزه و نبود دومی موجب جرات پیدا کردن کاذب می شود.احترام به آداب و سنت های گذشته نباید فراموش شود.به نیازهای همه طبقات مختلف مردم توجه شود.
وی تاکید کرد: در حل مشکلات رجوع به قرآن و سنت اهل بیت فراموش نشود و حضرت اشاره می کنند بترسید از دشمنی که با شما صلح می کند و از عجله پرهیز کنند. ما باید توجه داشته باشیم که بسیاری از آسیب هایی که ما به آن مبتلا می شویم بخاطره نبود برنامه ریزی درست می باشد.
حجت الاسلام بصیری در آغاز خطبه دوم با توصیه به تقوای الهی به همگان اظهار کرد: مناسبت هایی که در این ایام وجود داشت یکی بحث ۴ شهریور بود که روز کارمند بود و بعدی ۵ شهریور بود که روز بزرگداشت زکریای رازی این دانشمند بزرگ که در حوزه علوم اسلامی و طب فعال بود و خدمت بزرگی به جهان بشریت کردند. در هفته دولت هم قرار داریم و یاد شهدای این هفته را گرامی می داریم و عرض می کنیم مردم و دولت باید با هم پیوند عمیقی داشته باشند و فاصله ها حذف شوند.
وی در ادامه بیان کرد: نکته مهم دیگر این است که ما در دولت شهید رجایی روحیه اخلاص و ایمان واقعی را می دیدیم, اندیشه خدمت به مردم خصوصا محرومین در راس کار آنان بود.ما وظیفه داریم در هر عرصه ای که هستیم از هر کسی که برای مردم خدمت میکند تشکر کنیم.
امام جمعه موقت فومن گفت: بحث بعدی این است که مسئولین به کشاورزان توجه خاص داشته باشند تا از وابستگی کاسته شود در مورد خود شهر فومن مسئولین توجه داشته باشند ارزش این شهرستان بیشتر از این است ، در مورد پل ورودی فومن که نمای بدی ایجاد کرده است اقدام کنند و آن را به سرانجام برسانند.
حجت الاسلام بصیری تاکید کرد: مسئله بعدی نظام اداری ماست که بیمار است،  ریشه های این مشکلات را بررسی کنند. بازرسی و کنترل دقیق وجود ندارد و این یکی از معضلات بزرگ است.
امام جمعه موقت فومن اظهار کرد: نکته بعدی توجه همگان به صحبت های اخیر رهبری در جمع کارگزاران است این صحبت ها نشان از اشراف کامل ایشان به جامعه است در مورد بحث برجام ایشان فرمودند ما نیازمند یک دیپلماسی فراگیر و متوازن هستیم چیزی که برای ما مشکل ساز است خباثت های آمریکا است به افراد مذاکره کننده توهین نشود رهبر اعتماد خود را بارها اعلام کرده اند. در انذار صحبت هایی که نباید نشود در جلسات خصوصی در مورد این مسایل صحبت شود.