کد خبر: 47959تاریخ انتشار : 11:32:28 - جمعه 26 آگوست 2016

به مناسبت فرارسیدن روز داروساز؛

روزی که داروسازان را باید از نو شناخت

رازی، مواد شیمیایی را طبقه‌بندی کرد و به اکتشافات مهمی که متکی به آزمایش های متعدد بوده، از قبیل اکتشاف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) نایل آمد.

به گزارش بهجت نیوز؛ پنجم شهریورماه به مناسبت سالروز تولد محمد زكریای رازی فیلسوف و دانشمند بزرگ مسلمان و ایرانی، روز داروسازی در ایران نام گذاری شده‌ است. وی در سال 209 هجری شمسی در ری متولد شد. رازی، هوشی سرشار و حافظه‌ای قوی در فراگیری علوم داشت و با اینكه از 40 سالگی بطور جدی به كسب علوم پرداخت، در مدت 20 سال به پیشرفت های خارق‌العاده‌ای در علوم مختلف دست یافت.

زكریای رازی بزرگ مردی است كه اعتبار نامش در تاریخ دانش بشری همواره یاد‌آور نگرش اصیل همه دانشمنـدان اسـلامـی بـه ارزش مقولـه تحقیـق و تجربـه بـوده و هسـت. آثار كم نظیری چون الحاوی و طب المنصوری كه در قرون متمادی به عنوان مرجع آموزش پزشكان و دانشمندان در سراسر جهان معتبرترین كتب مورد استناد بوده‌اند، خود یادگار دوران رشد و شكوفایی علم و پژوهش در گهواره تمدن ایرانی اسلامی هستند .رازی از نخستین افرادی است که از دانش شیمی در علم پزشکی استفاده کرد، به همین دلیل او را پدر داروسازی و شیمی کاربردی نیز لقب داده‌اند.

داروسازی و پزشکی بی تردید وامدار «محمدبن زکریای رازی» پزشک و کیمیاگر برجسته ایرانی است، حکیمی توانا که با کشفیات ارزنده خود، این دو عرصه را متحول ساخت و با کشف الکل، گوگرد و ساخت داروهای ترکیبی در علم داروسازی تحولی شگرف ایجاد کرد و نامش در تاریخ علم و دانش این مرز و بوم ماندگار شد.

رازی، مواد شیمیایی را طبقه‌بندی کرد و به اکتشافات مهمی که متکی به آزمایش های متعدد بوده، از قبیل اکتشاف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) نایل آمد.
وی، نخستین کسی است که ‌کلیه اشیای عالم را به سه طبقه حیوانات، نباتات، جامدات تقسیم کرده ‌است.

روز داروساز یکی از مناسبت‌هایی است که اگرچه ذهن همه جامعه را به خود مشغول نمی‌کند، اما این حسن را دارد که اعضای حرفه‌ی داروسازی در گردهمایی صمیمانه به طرح مسائل و مشکلات جامعه‌ی داروسازی می‌پردازند و از پیشکسوتان و همکاران پرتلاش تقدیر می‌کنند.

داروسازی در ایران امروز نه تنها علمی با جنبه‌های پایه و كاربردی است كه در خانواده علوم پزشكی از جایگاهی ممتاز برخوردار است بلكه به نوعی الگویی كارا و نوین در ارتباط میان دانشگاه و صنعت است كه توفیق یافته علم را به عرصه ‌عمل برده و با شناخت جامعی از توانمندی‌ها و ضرورت‌های مورد توجه جامعه، آنچه را مردم نیاز دارند با خلاقیتی قابل تقدیر تولید و عرضه كند.

روز داروسازی، روزی مختص احترام به داروسازان عزیز است. همه مردان و زنانی که بخشی جدایی ناپذیر از مراقبتهای پزشکی محسوب می‌گردند. در این روز به آنها می‌گوییم “متشکریم”،  کلمه‌ای که آنها بیشتر مواقع نمی‌شوند.