کد خبر: 47841تاریخ انتشار : 19:45:51 - پنجشنبه 25 آگوست 2016

یادداشت/ نريمان اکبري

واردات عامل اصلی فشار بر کشاورزان/رنج و زحمت در زمين، پاک باشد اِي ثمين

هم‌اکنون (ده‌ها هزار نوع برنج) در جهان وجود دارد. با توجه به بررسي‌هاي انجام شده انواع برنج وادراتي به کشور شامل برنج هاي هندي، پاکستاني، اروگوئه، تايلندي و غيره مي‌باشند.

به گزارش بهجت نیوز؛  برنج از مهم‌ترين غلات و اقلام غذايي جهان است. نيمي از جمعيت جهان، به برنج به عنوان يک غذاي اصلي وابسته هستند. هم‌اکنون (ده‌ها هزار نوع برنج) در جهان وجود دارد. با توجه به بررسي‌هاي انجام شده انواع برنج وادراتي به کشور شامل برنج هاي هندي، پاکستاني، اروگوئه، تايلندي و غيره مي‌باشند.

مصرف برنج وارداتي همواره با چالش جدي همراه بوده است کمااينکه به تازگي وزارت بهداشت با نام بردن از چندين نمونه برنج خارجي، آنها را سمي و غيرقابل مصرف اعلام کرده است. پيشتر نيز مجلس درباره مسموم بودن برخي از ارقام برنج خارجي از جمله برنج هاي هندي اظهار نظر کرده بود اما هيچ گاه منشاء اين آلودگي و احتمال اينکه اين برنج ها واقعاً برنج نباشد مطرح نشده است. رئيس موسسه تحقيقات برنج اعلام کرد: طبق بررسي هاي انجام شده توسط موسسه تحقيقات برنج که با کمک يک محقق ايراني عضو موسسه بين المللي تحقيقات برنج انجام شده است متاسفانه برنج هاي هندي وارداتي با توجه به ويژگي هاي غير معمول و غير طبيعي که دارند مشکوک به دستکاري ژنتيکي هستند و مصرف آن ها مي تواند منجر به بروز مشکلات گوارشي و ساير مشکلات براي سلامت انسان شود.

بررسي واردات تازه‌ترين آمار گمرک ايران نشان مي‌دهد که هجمه‌هاي سنگين وارد شده عليه واردکنندگان برنج در سال قبل روي واردات اين محصول به کشور تاثير منفي گذاشته به طوري که در فروردين ماه سال 93 واردات برنج کشور با کاهش 64/22 درصدي به حدود 90 هزار تن رسيد. طبق گزارش گمرک، ميزان واردات برنج در سال 93، نسبت به سال 92، 39/63 درصد از لحاظ وزن و 99/38 درصد از لحاظ ارزش کاهش داشته است. اما با اين حال، بيشترين ميزان برنج وارد شده به ايران همچنان از کشور هند بوده است. ميزان برنج وارد شده از اين کشور، در 11 ماه سال 93، 843 هزار تن به ارزش يک ميليارد دلار بوده است.  رتبه دوم واردات برنج از پاکستان با وزن 128 هزار تن و 150 ميليون دلار مي رسد. رتبه سوم هم متعلق به کشور تايلند است. برنج وارد شده از اين کشور 72 هزار تن به ارزش 41 ميليون دلار بوده است. لازم به ذکر است که مرجع اطلاعات مورد بررسي سايت رسمي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران مي‌باشد. بر اساس آمار گرفته شده از جهاد کشاورزي نياز سالانه برنج کشور حدود 3 ميليون تن است که در حال حاضر نزديک به 1645015 تن برنج در داخل توليد مي‌شود و مابقي نياز لازم است تا از خارج تامين شود. در کشور استانهاي مازندران و گيلان در رتبه اول توليد برنج مي باشند. برآورد مصرف سرانه برنج در اتاق بازرگاني ايران که برآوردي 12 ساله را مورد ارزيابي قرار مي دهد، نشان مي دهد که سرانه مصرف برنج هر ايران ساليانه نزديک به 40 کيلوگرم مي باشد بنابراين با در نظرگيري جمعيت بالغ بر 75 ميليون نفر در کشور، ميزان مصرف سالانه برنج بالاي 3 ميليون تن خواهد بود. با توجه به وضعيت توليدات داخلي برنج در کشور، اکثريت کشاورزان به علت افزايش هزينه هاي کاشت، داشت، برداشت، با حداقل وسعت زير کشت فعاليت مي‌کنند و اين سبب شده است که هزينه تمام شده برنج در کشور بالا رود و لذا قيمت انواع برنج خارجي به طور ميانگين بين 3000 تا5000 تومان و برنج ايراني با توجه به نوع و مرغوبيت آن بين 6000 تا 10000 تومان در بازاز باشد. علي رغم پايين بودن قيمت برنج وارداتي توجه به نکاتي از جمله معضلات و آسيب‌هاي گوارشي که اخيراً در مورد اين برنج‌ها اعلام شده است، سبب تمايل مردم به استفاده از برنج ايراني گرديده است. نکته قابل تامل آنکه برنج جزء کالاهاي اساسي مصرف جامعه محسوب شده و جلوگيري از واردات آن به هر طريقي موحبات افزايش قيمت محصول را در پي خواهد داشت. نکته آخر آنکه اتخاذ سياست صحيح در جهت خودکفايي توليد اين محصول و نيم نگاهي به بازار صادراتي مدت‌هاست دغذغه مسئولان در اين زمينه بوده اما تاکنون منجر به نتيجه عملياتي نشده است.

و السلام عليکم و رحمة الله و برکاته