کد خبر: 47721تاریخ انتشار : 0:51:42 - سه شنبه 23 آگوست 2016

یادداشت/ مهدی نصیری راد

افزایش تولید برنج، اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتیست

باتوجه به اتمام فصل برداشت برنج که شاهد جهاد و تلاش وافر برنجکاران این جهادگران حقیقی عرصه اقتصاد مقاومتی در چند ماه گذشته بودیم این مسئله بهانه ای شد تا نگاهی به اهمیت تولید برنج در کشور داشته باشیم.

با توجه به اتمام فصل برداشت برنج که شاهد جهاد و تلاش وافر برنجکاران این جهادگران حقیقی عرصه اقتصاد مقاومتی در چند ماه گذشته بودیم این مسئله بهانه ای شد تا نگاهی به اهمیت تولید برنج در کشور داشته باشیم.

کشور ما ایران با حدود ۶۰۰هزار هکتار شالیزار سهمی معادل ۰.۴ %سطح زیر کشت جهان را داراست. محصول استراتژیک برنج با توجه به جایگاه آن در تامین غذا و کالری مورد نیاز مردم نقش مهمی در سبد غذایی خانوار دارد. با توجه به روند رو به رشد تقاضای مصرف برنج طی ۴۰ سال آینده تامین غذای نه میلیارد نفر جمعیت به عنوان دغدغه اصلی جهان در آینده خواهد بود.ایران در حال حاضر حدود۳/۴ میلیون تن مصرف برنج دارد که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۵ مقدار مصرف به ۵/۱ میلیون تن افزایش یابد.

از آنجا که خودکفایی در محصولات استراتژیک تضمین کننده امنیت،استقلال و ثبات سیاسی کشور است.سیاست های ملی جهت تامین غذا و رفاه جامعه و اهمیت آن به وضوح توسط مقام معظم رهبری در رسیدن به خودکفایی در محصولات غذایی در سند چشم انداز ۲۰ ساله و برنامه های پنج ساله توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور بیان گردیده است.رفع چالش های موجود در افزایش و تولید پایدار محصولات زراعی از جمله اهداف راهبردی در جهت حصول به امنیت غذایی و سلامت جامعه می باشد.
بنابراین خودکفایی در تولید برنج در کشور نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت مهم و انکار ناپذیر است که باید با در نظر گرفتن تمامی جنبه های فنی و اقتصادی تولید از جمله بحران آب و تغییرات اقلیمی به آن پرداخته شود.خوشبختانه سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی نیز موید افزایش توان تولید محصولات استراتژیک نظیر برنج مبتنی بر توان داخلی است.
یکی از عوامل تهدید کننده در مسیر نیل به خوداتکایی ،واردات بیش از نیاز جامعه است که در سال های گذشته موجب کاهش انگیزه های تولید کننده داخلی گردیده است. با توجه به سود کلان واردات در مقایسه با مشقت های تولید داخل،نظام برنامه ریزی و سیاست گذاری کشور نباید اجازه قربانی مزایای متعدد حاصل از تولید داخل نظیر اشتغال،امنیت غذایی و امنیت ملی را در قبال کار آسان واردات و منفعت عده ای خاص بدهد.

صرفه جویی در مصرف بذر در خزانه،ترویج آبیاری نوبتی به جای آبیاری دایم غرقابی،تولید برنج پس از برداشت اول از طریق راتون زایی،کشت توام برنج نظیر برنج با اردک و ماهی که همزمان سبب تولید پروتیین با تولید برنج و نیز کاهش میزان مصرف کود و سم می باشد،توسعه مکانیزاسیون از مراحل کاشت،داشت و برداشت و … از جمله روش های پیشنهادی برای شالیکاران جهت پیش به سوی امنیت غذایی مطلوب در کشور است که در این صورت با تاسی از روش های علمی در مدیریت شالیزار افزایش حداقل دوتنی عملکرد در هکتار در اراضی شالیکاری شمال کشور مورد انتظار می باشد.

این امر نیازمند همزمان تبیین سیاست گذاری مناسب برای افزایش تولید و حمایت از تولید داخلی و تقویت توانمندی علمی و پژوهشی داخل کشور و ارتباطات بین المللی جهت بهره مندی از ظرفیت های موجود در دنیاست که قطعا با استفاده از روش های ترویجی و حضور همیشگی مهندسان کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با حفظ روحیه جهادی و انقلابی و ایجاد ارتباط مناسب و موثر با کشاورزان پیشرو این مهم قابل وصول می باشد.