کد خبر: 47617تاریخ انتشار : 14:21:05 - یکشنبه 21 آگوست 2016

به بهانه روز چهانی مسجد؛

روز جهانی مسجد، روزی نمادین در نشان دادن مقاومت مسلمانان

امروزه توجه جدی به امر مسجد در میان جوامع اسلامی و نیز تحولات و حرکت هایی که در سرزمین های اسلامی در حال شکل گیری بوده و خاستگاه این تحولات از مساجد می باشد همین امر نشان از اهمیت و توجه جدی تر به مقوله مسجد با نگاه فرا کشوری و جهان اسلامی را می طلبد.

با تصویب پیشنهاد ارزنده جمهوری اسلامی در اجلاس سی ام وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی در تهران مبنی بر نامگذاری روز جهانی مسجد ٣٠ مرداد (٢١آگوست) که مصادف است با به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی توسط صهیونیست های افراطی که در ٢١ اگوست سال ١٩٦٩ توسط سازمان کنفرانس اسلامی انتظار میرود با گذشت چندین سال در صدور قطعنامه توسط این سازمان که در آن از کشورهای عضو خواسته شده است، تا در راستای تحکیم مساجد، در توسعه فرهنگ و ارزش های اسلامی در جهت تکریم و بزرگداشت روز مذکور تلاش نموده ودر این راستا جهت گرامی داشت آن برنامه ریزی نمایند، متاسفانه شاهد حرکت و فعالیت جدی در این خصوص آن چنانکه شایسته و بایسته این مهم در کشورهای اسلامی نیستیم. البته در این میان جمهوری اسلامی ایران هر ساله با برگزاری همایشی تحت عنوان روز جهانی مسجد با حضور تعدادی از شخصیت های مدعو خارجی و داخلی اقداماتی در این ارتباط انجام می دهد که از این حیث جای تقدیر و سپاس گزاری دارد.

 امروزه توجه جدی به امر مسجد در میان جوامع اسلامی و نیز تحولات و حرکت هایی که در سرزمین های اسلامی در حال شکل گیری بوده و خاستگاه این تحولات از مساجد می باشد همین امر نشان از اهمیت و توجه جدی تر به مقوله مسجد با نگاه فرا کشوری و جهان اسلامی را می طلبد.

مقام معظم رهبری در اهمیت دادن به جایگاه مساجد می فرمایند: اجتماع در مساجد را همچنان باید نگاه داشت. جوانها مسجد را کلاس درس و صحنه رزم بدانند. به مساجد رو کنند مساجد خانه خداست و خانه بندگان خداست. مساجد کلاس دین و درس سیاست و درس رزمندگی با دشمنان دین است. مساجد را گرم بدارید محافل مذهبی را مانند دوران اختناق رژیم همچنان گرم نگاه دارید سعی کنید مسائل تبلیغاتی مذهبی و اسلامی سمعی و بصری را به مساجد بکشانید. مسجد خانه خداست پس خانه همه خلق خداست. مسجد کانون برکت خیز است، مساجد به ما امکان می دهد که با برادران مسلمان خود و با خواهران مسلمان خود رابطه خویشاوندی را حفظ کنیم مساجد را پاس بداریم و آنها را گرم نگاه داریم.

 بنابراین دشمن به جایگاه و نقش محوری مساجد در ایجاد وحدت و تحرک و پویایی بخشی به جوامع اسلامی بخوبی واقف شده و به این امر بسیار اثرگذار و مهم پی برده است به همین خاطر تمام سعی و تلاش خویش را بکار بسته است تا به تخریب این نقش و کارکرد و تنزل جایگاه آن بپردازد و در این راه علاوه بر حرکت فرهنگی نرم در و تهاجم از حرکت سخت نیز غافل نشده است نمونه بارز آن را در جریان حمله اسرائیل به جنوب لبنان در طی جنگ های ٣٣ روزه و نیز در جنگ غزه می توانیم بوضوح مشاهده نماییم که بیش ترین مراکز مورد حمله در این دو تهاجم نظامی مساجد بوده اند. این امر ناشی از نقشی بوده که مساجد در انسجام بخشی و محوریت قرار دادن مساجد به عنوان بستر مقاومت در مواجه با ارتش اسرائیل ایفاء نموده اند. و نیز برخورد سبک مغز و دیوانه وار تعدادی از افراطیون در کشورهای غربی در حمله به مساجد و محدودیت قائل شدن در ساخت و توسعه مساجد در این کشورها.

   با توجه به اینکه مسجد برترین پایگاهی است که جایگاه ویژه در میان تمامی فرق و مذاهب اسلامی برخوردادر می باشد و از این حیث از ظرفیت بسیار بالا در ایجاد وحدت میان امت های اسلامی برخوردار بوده و به عنوان مهم ترین عامل ایجاد و تقویت کننده تعامل و ارتباط معنوی در بین جوامع اسلامی مطرح می باشد. با کمال تأسف در حاضر از این توان و پتانسل سرشار و قدرتمند موجود حتی بهره برداری حداقلی نیز از آن به عمل نمی آید. با بکارگیری توان حداکثری آن انتظار می رود بسیار از چالش ها و گسست های موجود بین جوامع اسلامی از بین رفته و روح همگرایی و اخوت و برادری میان مسلمانان ارتقاء و افزایش می یابد هم چنان که پیامبر گرامی اسلام ص پیمان اخوت و برادری میان مهاجرین و انصار را با هدف ایجاد وحدت میان آنان و جلوگیری از تشتت و اختلاف در مسجد در مدینه برقرار کرد. هم چنان که در گذشته مسجد خاستگاه وحدت بوده و در این خصوص و با هدف استمرار نقش وحدت آفرین آامروزه نیز باید با تأسی از این منش مبارک حضرت رسول(ص) می توان در این زمینه به نقش آفرینی و احیاء سنت نیکو و پسندیده عقد اخوت و برادری میان فرق و مذاهب مختلف ایلامی در مساجد پرداخت.

   با توجه به شرایط فعلی و مسائل را که در ارتباط با جایگاه و نقش مساجد در جهان کنونی در حال شکل گیری می باشد شایسته است دبیرخانه سازمان کنفرانس اسلامی در این خصوص با تشکیل اتاق فکر و نیز هم اندیشی های مستمر و کارشناسی به منظور بهره مندی از آراء و نظرات اندیشمندان علما و شخصیتهای برجسته و دلسوز از تمامی کشورهای اسلامی نسبت به بهره گیری حداکثری از ظرفیت و پتانسیل موجود مساجد برنامه ریزی هدفمند و عقلانی را داشته باشد تا ضمن اینکه فرصت های طلایی بوجود آمده مغتنم شمرده شود راههای احتمالی اثرگذاری برنامه های تهاجم نرم دشمن شناسایی و با راهکارهایی هوشمندانه مسدود شده و زمینه های فرصت سوزی کاملا از میان برداشته شود.