کد خبر: 47472تاریخ انتشار : ۴:۳۳:۴۰ - چهارشنبه ۲۷ مرد ۱۳۹۵

مصدومیت و داوران مدال المپیک را از سلیمی گرفتند/قاسم رضایی اولین فرنگی‌کار تاریخ ایران با ۲ مدال المپیک

در آخرین روز رقابتهای وزنه برداری المپیک ریو، وزنه برداران دسته فوق سنگین به رقابت پرداختند تا مشخص شود آخرین مدال وزنه برداری المپیک ریو به کدام کشور می رسد.

به گزارش بهجت نیوز، بهداد سلیمی نتوانست برای دومین مرتبه قهرمان المپیک شود و عنوان قوی ترین مرد المپیک را به دست آورد. او سه بار وزنه ۲۴۵ کیلوگرم را انداخت و ناباورانه حذف شد.

 در آخرین روز رقابتهای وزنه برداری المپیک ریو،  وزنه برداران دسته فوق سنگین به رقابت پرداختند تا مشخص شود آخرین مدال وزنه برداری المپیک ریو به کدام کشور می رسد. سلیمی در حالی که رکورد جهان و المپیک در یک ضرب را شکسته بود، نتوانست در دو ضرب رکوردی را ثبت کند و از المپیک حذف شد.

 او در یک ضرب با ۲۱۶ کیلورم رکورد جهان را دوباره به نام خود ثبت کرد و رکورد یک ضرب المپیک را نیز شکست.

 حرکت یک ضرب

سلیمی در نخستین حرکت یک ضرب پشت وزنه ۲۰۶ کیلوگرم قرار گرفت و به راحتی آن را بالای سر برد

دومین وزنه درخواستی انوشیروانی سرمربی تیم ملی برای سلیمی ۲۱۱ کیلوگرم بود که این وزنه را نیز مهار کرد.

لاشا تالاخادزه در نخستین حرکت ۲۰۵ کیلوگرم را مهار کرد. در دومین حرکت ۲۱۰ کیلوگرم را زد . او در سومین حرکت برای زدن وزنه ۲۱۵ کیلوگرم بر روی تخته آمد آن را بالای سر برد و رکورد جهان و المپیک را شکست.

سلیمی در آخرین حرکت برای مهار ۲۱۶ کیلوگرم آمد و با ثبت آن  رکورد جهان را در عرض چند دقیقه از دست لاشا تالاخادزه گرجستانی در آورد و دوباره به نام خود ثبت کرد.

او همچنین رکورد یک ضرب المپیک را که در اختیار رضازاده بود چهار کیلوگرم ارتقا داد.

گور میناسیان از ارمنستان نیز ۲۱۰ کیلوگرم را در یک ضرب به ثبت رساند.

حرکت دوضرب

سلیمی کار خود را باید در دوضرب با مهار ۲۴۵ کیلوگرم آغاز می کرد و با وجود اینکه وزنه را بالای سر می برد اما دو چراغ قرمز دریافت کرد.

برای دومین مرتبه دوباره پشت وزنه ۲۴۵ کیلوگرم قرار گرفت که این مرتبه سه چراغ سفید دریافت کرد اما مورد موافقت ژوری قرار نگرفت.

نماینده ایران در سومین مرتبه دوباره برای زدن وزنه ۲۴۵ کیلوگرم روی تخته آمد اما آن را انداخت و از جدول مسابقات حذف شد.

مسئولان تیم ایران و همچنین تماشاگران به شدت به تصمیم هیئت ژوری اعتراض کردند اما بی فایده بود.

کسب نهمین مدال کشتی فرنگی ایران در المپیک‌ها


همچنین در وزن ۹۸ کیلوگرم کشتی فرنگی  قاسم رضایی که مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن را در کارنامه خود داشت، توانست در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ برزیل نیز یک مدال برنز را بدست آورد و نام خود را بعنوان اولین فرنگی‌کار ایرانی که دو مدال المپیک را در کارنامه خود دارد ثبت کرد. رضایی همچنین یک مدال نقره و دو مدال برنز جهان را در کارنامه ورزشی خود دارد.

رضایی با کسب مدال برنز المپیک ریو، نهمین مدال تاریخ کشتی فرنگی ایران در المپیک ها را بدست آورد.