کد خبر: 47143تاریخ انتشار : 10:43:17 - جمعه 12 آگوست 2016

در راستای اقتصاد مقاومتی؛

پرورش کبک یکی از راه های افزایش درآمد می باشد

واژه «اقتصاد مقاومتی» برای اولین بار در شهریور سال ۱۳۸۹ از سوی مقام معظم رهبری در دیدار با کارآفرینان مطرح شد. در همین دیدار، مقام معظم رهبری «اقتصاد مقاومتی» را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی کردند و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی دو دلیل «فشار اقتصادی دشمنان» و «آمادگی کشور برای جهش» را معرفی نمودند.

واژه «اقتصاد مقاومتی» برای اولین بار در شهریور سال ۱۳۸۹ از سوی مقام معظم رهبری در دیدار با کارآفرینان مطرح شد. در همین دیدار، مقام معظم رهبری «اقتصاد مقاومتی» را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی کردند و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی دو دلیل «فشار اقتصادی دشمنان» و «آمادگی کشور برای جهش» را معرفی نمودند.

کم نیستند در این میان عده‌ای که به ایفای نقش خود پرداخته‌اند و علاوه بر چرخش چرخ اقتصادی خانواده شان به اقتصاد کشور نیز کمک می کنند و واژه ما می توانیم را در عمل ثابت کرده اند .عده‌ای به ایفای نقش خود در عرصه اقتصاد مقاومتی پرداخته‌اند و علاوه بر چرخش چرخ اقتصادی خانواده‌شان به اقتصاد کشور نیز کمک و واژه ما می‌توانیم را در عمل ثابت کرده‌اند. آنچه که در حال حاضر کشور به آن سخت نیازمند است توجه به اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام‌معظم رهبری نیز مورد تاکید قرار گرفته و نیازمند عزم ملی برای تحقق آن هستیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی از چند سال پیش که الگوی اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند، بر وظایف توأمان مسئولان و مردم در پیشبرد این سیاست‌ها تاکید داشتند. به اعتقاد مقام معظم رهبری، اقتصاد مقاومتی صرفا اجرای پروژه‌های عظیم و بزرگ ملی نیست، بلکه حتی یک کسب و کار کوچک که فردی در گوشه‌ای از کشور به راه می‌اندازد و چند شغل ایجاد می‌کند، اجرای اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود. ایشان در بیانات ابتدای سال 1393 نیز به این موضوع اشاره می کنند: «معنای (اقتصاد مقاومتی) این نیست که این اقتصاد منحصر به دانشمندان است و فقط دانشمندان می‌توانند نقش ایفا کنند در اقتصاد مقاومتی؛ نخیر، تجربه‌ها و مهارت‌ها ـ تجربه‌های صاحبان صنعت، تجربه‌ها و مهارت‌های کارگرانی که دارای تجربه و مهارت‌اند ـ می‌تواند اثر بگذارد و می‌تواند در این اقتصاد نقش ایفا کند. این که گفته می‌شود دانش‌محور، معنای آن این نیست که عناصر با تجربه‌ صنعتگر یا کشاورز که در طول سال‌های متمادی کارهای بزرگی را براساس تجربه انجام داده‌اند، اینها نقش ایفا نکنند؛ نخیر، نقش بسیار مهمی هم به عهده‌ اینهاست».

در ادمه مطالب برای نمونه به  پرورش کبک در راستای اقتصاد مقاومتی  می پردازیم.

آیا پرورش کبک توجیه اقتصادی دارد ؟

دوره پرورش کبک ارگانیک، سه تا چهار ماهه است. هر پرنده کبک، معمولاً بین 40 تا 45 تخم تولید می کند که تخم کبک، پس از قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی، به جوجه تبدیل شده و پس از 3 تا 4 ماه، جوجه کبک ها بالغ گردیده و گوشت آن، به بازار عرضه می شود. وجود مقادیر زیادی مواد معدنی در گوشت کبک، نشان دهنده ارزش حیاتی و غذایی آن می باشد. در هر 100 گرم گوشت کبک، 24 گرم آلبومین، 1.4 گرم چربی و حدود 1 گرم مواد معدنی وجود دارد. میزان پروتئین موجود در گوشت پرنده کبک، در مقایسه با دیگر پرندگان، 5 تا 10 درصد بیشتر است و انواع اسید آمینه ضروری هم به وفور، در آن یافت می ‌شود، به همین دلیل؛ در بیشتر نقاط دنیا، پزشکان برای بیماری‌ هایی نظیر ضعف اعصاب، ناراحتی‌ های روانی و بی‌ خوابی، مصرف این گوشت را توصیه می ‌کنند.

گوشت کبک، دارای طبیعت گرم و خشک بوده و برای رژیم درمانی در بیماری هایی همچون ضعف اعصاب، درد مفاصل و برطرف نمودن ضعف عمومی بدن، پرورش قوای فکری و تقویت جگر و طحال توصیه می شود. گوشت پرنده کبک، به دلیل نداشتن کلسترول، منبع پروتئینی ایده آلی برای پیشگیری از ابتلاء به عوارض قلبی و عروقی می باشد. میزان پتاسیم این گوشت زیاد است و کلسیم، فسفر، منیزیم، آهن و گوگرد موجود در آن هم، نیاز بدن را تأمین می کند. گوشت پرنده کبک، بسیار زود هضم بوده و برای تقویت دستگاه گوارش هم مناسب و مفید است.

 مخلص کلام این که  به زبان ساده اقتصاد مقاومتی یعنی اگر راه‌های ارتباطی یک روستا را مسدود شد مردم ان روستا بتوانند مایحتاج خود را بدست اورند و وابسته به خارج نباشند. نباید منتظر بمانیم تا اقتصاد ما به کمک بیگانگان به رشد و بالندگی رسد، تنها خودمان می‌توانیم دست بر زانوی همت گذاشته و در کنار هم قرار گیریم تا چرخ تولید و اقتصاد کشور را بچرخانیم. به قولی با نشستن و کار را بر عهده دیگری نهادن چیزی از پیش نمی‌رود و باید هر کس به اندازه توان وارد این میدان شود .

مردم روستاها می‌توانند با پرورش کبک و بلدرچین و مرغ‎های بومی بخشی از نیازهای خود را در مصرف گوشت مرغ و تخم مرغ تأمین کنند و حتی مازاد آن را نیز به فروش برسانند اما در این در صورتی میسر می‎شود که اطلاع رسانی، آموزش و حمایت‎های لازم به خوبی صورت گیرد. حمایت از کارگاه های تولیدی کوچک علاوه بر اشتغال جوانان باعث افزایش درآمد خانواده و نیز رونق کسب و کار شده که نتیجه همه اینها رونق اقتصادی و افزایش تولید محصولات داخلی است.