کد خبر: 47098تاریخ انتشار : ۱:۲۴:۱۳ - پنجشنبه ۲۱ مرد ۱۳۹۵

به مناسبت فرارسیدن روز حمایت از صنایع کوچک؛

حمایت از صنایع کوچک مد نظر مسئولان باشد

در چند سال گذشته تحرکات عمیقی در بازارهای جهانی رخ داده که افزایش نرخ رشد اقتصادی بر پایه تولید محوری را در پی داشته و دولت ها را به سمت و سوی حمایت از صنایع کوچک و متوسط سوق داده است.

به گزارش بهجت نیوز؛ در چند سال گذشته تحرکات عمیقی در بازارهای جهانی رخ داده که افزایش نرخ رشد اقتصادی بر پایه تولید محوری را در پی داشته و دولت ها را به سمت و سوی حمایت از صنایع کوچک و متوسط سوق داده است. یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی حمایت از صنایع کوچک و متوسط است،  استفاده بهینه از امکانات و جلوگیری از اتلاف سرمایه های ارزشمند صنعتی و تغییر در رویکرد تولید از جمله سیاست هایی است که در توسعه واحدهای صنعتی کوچک باید دنبال شود. صنایع کوچک به علت ویژگی و قابلیت های خاص خود، نقش مؤثری در توسعه اقتصادی، اشتغال زایی و افزایش درآمد سرانه ملی ایفا می کند.

با توجه به تاکید مقام معظم رهبری نیز مبنی بر تقویت صنایع کوچک و متوسط که باعث ایجاد اشتغال و تحرّک در طبقات کمدرآمد و پایین جامعه می شود و در راستای حمایت از صنایع کوچک در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و با توجه به اینکه رونق اقتصادی با حمایت از صنایع کوچک و متوسط ایجاد می‌شود  امری ضروری می باشد. رهبر انقلاب اسلامی در روز های اخیردر جمع اقشار مردم فرمودند: «گاهی دشمنان مانعی ایجاد می کنند که عاقلانه است موانع را با تدبیر برطرف کنید، اما نباید به دشمن اعتماد کرد، نمونه اش برجام بود، مسئولینی که از اول در مذاکرات بودند می گویند آمریکا نقض عهد کرده است، ۶ ماه از برجام گذشته و هیچ اثر ملموسی در زندگی مردم نداشته، برجام برای برداشتن تحریم ها بود که تحریم برداشته نشده است، آمریکایی ها در ظاهر وعده می دهند اما درعمل توطئه می کنند»، فرمایش رهبر انقلاب آینده را برای همه مردم روشن می کند.

لذا توسعه صنایع کوچک باعث می‌شود که کیفیت تولیدات محصولات افزایش یابد و همزمان هزینه تمام شده کاهش می‌یابد و بنگاه‌های بزرگ هم با کنترل کیفیت کالاهای تولیدشده می‌توانند برای تولید محصول نهایی با اطمینان بیشتری برنامه ریزی کنند.  توسعه صنایع کوچک و متوسط در همه کشورهای پیشرفته دیده می‌شود و مانند صنایع قطعه سازی خودرو است که به راحتی می‌تواند به توسعه صنعت خودروسازی کمک کند. : فعالیت‌های صنایع کوچک و متوسط باعث افزایش رقابت، کنترل کیفیت و بهبود بهره وری می‌شود و تخصص گرایی هم بیشتر خواهد شد. دبیر کل خانه اقتصاد ایران گفت: یکی از نیازهای اصلی برای توسعه این بخش ایجاد بانک‌های تخصصی است چون بانک‌های کشور بیشتر با بنگاه‌های اقتصادی بزرگ تر فعالیت می‌کنند و تخصص لازم را برای تسهیلات دهی به بنگاه‌های کوچک و متوسط ندارند.

دولت با توجه به اینکه سرمایه گذاری در این زمینه خطرپذیر است باید نقش حمایتی و نه اجرایی ایفا کند. صنایع کوچک و متوسط به نسبت صنایع بزرگ وضعیت بهتری دارند چرا که همواره صنایع بزرگ از کمبود نقدینگی رنج می برند. اهمیت دادن  به صنایع کوچک امری حیاتی است،  در دنیا صنایع کوچک و متوسط در مقایسه با صنایع بزرگ تولید و اشتغال بیشتری دارند از این رو لازم است که این بخش مورد حمایت ویژه دولت قرار گیرد .مجموعه عوامل وزارت صنعت معدن، صندوق توسعه ملی، بانک ها باید از صنایع کوچک و متوسط حمایت به عمل آورند تا مشکلات این بخش بهبود یابد چرا که حمایت از صنایع کوچک و متوسط ، افزایش صادرات و اشتغال  را به همراه دارد.