کد خبر: 47086تاریخ انتشار : 19:21:23 - چهار شنبه 10 آگوست 2016

وظايف دانشجو از منظر رهبر معظم انقلاب

ارتباط مستمر و گفت‌وگوي چهره‌به‌چهره با دانشجويان، سنت حسنه‌اي است که رهبر انقلاب از ابتداي انقلاب تاکنون به آن پايبند بوده و همه مسئولان نظام را همواره به آن توصيه کرده‌اند. گفت‌وگو‌هايي سرشار از صميميت، دقت نظر، تنوع و صراحت.

به گزارش بهجت نیوز؛ ارتباط مستمر و گفت‌وگوي چهره‌به‌چهره با دانشجويان، سنت حسنه‌اي است که رهبر انقلاب از ابتداي انقلاب تاکنون به آن پايبند بوده و همه مسئولان نظام را همواره به آن توصيه کرده‌اند. گفت‌وگو‌هايي سرشار از صميميت، دقت نظر، تنوع و صراحت.

دانشجوى موفّق چه دانشجويى است؟ مقام معظم رهبری در جواب فرمودند:
به نظر من دانشجوى موفّق کسى است که خوب درس بخواند؛ خوب تهذيب اخلاق کند و خوب به ورزش بپردازد. من براى دانشجوى موفّق، سه شاخص دارم. البته ممکن است يک جوان موفّق در خانه، معيارهاى ديگرى داشته باشد؛ يک کاسب موفّق، يک ادارى موفّق، معيارهاى ديگرى داشته باشد؛ اما دانشجوى موفّق، به حيث دانشجويى، اين است: بايد خوب درس بخواند، به اخلاق و تهذيب نفس بپردازد، ورزش هم بکند.
بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشگاه تهران  (‏  77/2/22 ).

امام فرمودند دانشجويان بايد در مقابل انحرافات، شجاعانه بايستند. اگر ايستادگى دانشجو باعث اصلاح مسؤولان نشد، تکليف چيست؟
چرا، عاملِ اصلاح خواهد شد. البته ايستادگى دانشجو معنايش اين نيست که مبارزه مسلّحانه کند. انسان به مسؤول بايد بگويد، تذکّر بدهد و بخواهد؛ اين خواستن بايد در روش، برخورد و انتخاب او اثر بگذارد، که بلاشک اثر مى‏کند؛ ممکن نيست اثر نکند؛ بنده اين را به‏صورت يک امر قطعى عرض مى‏کنم. اگر روى اين نکته دقّت کنيد، خواهيد ديد امکان ندارد يک مجموعه چيزى را بخواهد و در نظامى مثل نظام ما – که نظام مردم‏سالارى و انتخاب است – تحقّق پيدا نکند؛ بالاخره تحقّق پيدا خواهد کرد

(بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتى 22/2/82).

  به ما بگوييد در اين اوضاع آشفته، وظيفه يک دانشجوى آگاه و آماده در مقابل جريانهاى سياسى مختلف چيست؟
درست فکر کردن، درست تحليل کردن، تحليل درست را به ديگران منتقل کردن و سعى در روشن و آگاه کردن کسى که فکر مى‏کنيد ناآگاه است.
(بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتی22/2/82)‏.