کد خبر: 47063تاریخ انتشار : 19:44:03 - سه شنبه 9 آگوست 2016

یادداشت/ نريمان اکبري

فضاي مجازي، عامليت تغيير تمدن‌ها

در اين مقاله ابتدا با بررسي عامليت فضاي مجازي و توانايي آن در اداره کردن نفوذ در تمدن‌ها، به چند پروژه مشهود پرداخته شده و سپس با بررسي روند نفوذ به اين جنگ اجتماعي و نحوه تاثيرگذاري آن، به معرفي آسيب‌هاي فضاي مجازي پرداخته مي‌شود.

تحليل دشمن از جامعه امروز ايران و نوع مواجه با آن نشان مي‌دهد که سناريوي دشمن بدين ترتيب است که مي‌دانند که جنگ نظامي با ايران برايشان بسيار هزينه بر است. آمار کشته‌هايشان بالا خواهد بود، بيشتر احزاب دشمن با جنگ در اين شرايط مخالفت خواهند کرد، سپاه پاسداران، ارتش جمهوري اسلامي و نيروهاي مردمي در آمادگي کامل هستند، بنابراين بايد نگاه‌ها به جوانان ايران باشد تا بتوان بجاي نسلي پيرو خانواده، اسلام دوست و مستقل، نسلي سلطه‌پذير و درون گرا ساخته شود، نسلي که مولد فرهنگ بيگانه باشد لذا بايد ديد چه ابزارهايي لازم است؟ چگونه مي‌توان اين ماموريت طولاني مدت را اجرايي نمود؟ چگونه ميتوان به چند ميلي متري آنها نزديک شد؟ آنها بسيار شجاع هستند، آيا اجازه خواهند داد؟ و ………

در اين مقاله ابتدا با بررسي عامليت فضاي مجازي و توانايي آن در اداره کردن نفوذ در تمدن‌ها، به چند پروژه مشهود پرداخته شده و سپس با بررسي روند نفوذ به اين جنگ اجتماعي و نحوه تاثيرگذاري آن، به معرفي آسيب‌هاي فضاي مجازي پرداخته مي‌شود.

فتنه 88

آثار و شواهد فتنه 88 نشان داد که امروزه دشمن بيشتر از اينکه در فکر درگيري مستقيم و جنگ سخت با جمهوري اسلامي باشد در موجي هم نوا در صدد تغييرات فرهنگي و رخنه و نفوذ در نهايت استحاله فرهنگي است و اين استحاله ضمن اينکه همه جامعه را مورد هجوم قرار مي‌دهد  هدف اصلي آن تغيير رفتار و تغيير ذائقه جوانان است و جامعه هدف دشمن بيشتر براي اين گروه است. لذا در اين مقال بطور مختصر با روانشناسي رفتار برخي جوانان، در خواهيم يافت مشخصه بيشتر جوانان تغيير فرهنگ يافته يا بگونه‌اي آموزش نديده اين گونه بوده است:

  1. تنوع طلب
  2. خواستار هيجان کاذب
  3. خود خوان
  4. تحريک طلب
  5. فرد گرا در مقابل جمع گرا

پروژه پريسم

ايميل ها، گفت وگوها با اسکايپ، جستجوهاي گوگل، ويدئوهاي يوتيوب، نوشته‌هاي فيسبوک و به طور کلي اطلاعات الکترونيکي از هر نوعي توسط دولت آمريکا و در پروژه اي بنام پريسم (منشور) به صورت غيرقانوني و مخفيانه رصد شده و ذخيره مي‌گردند. روزنامه گاردين و روزنامه واشنگتن پست گزارشي منتشر کردند که نشان مي‌داد، آژانس امنيت ملي آمريکا و پليس فدرال به سِرورها و برنامه هاي کامپيوتري نُه شرکت عمده اينترنتي از جمله گوگل، ياهو، فيسبوک و اپل دسترسي مستقيم دارند. پس از گذشت چند روز از افشاگري روزنامه گاردين و واشنگتن پست درباره سيستم گسترده جاسوسي در آژانس امنيت ملي آمريکا، موسوم به پروژه پريسم (منشور)، فردي که اين اطلاعات را در اختيار روزنامه هاي مذکور قرار داده بود؛ خود را در هنگ کنگ معرفي کرد.

ادوارد اسنودن جوان 26 ساله آمريکايي که از کارکنان سابق سازمان سيا بوده مي‌گويد: هدف از اين کار را حراست از آزادي‌هاي اساسي مردم سراسر جهان ناميده است. ادوارد که مدتي را به عنوان تحليلگر زيرساخت‌ها در آژانس امنيت ملي آمريکا کار مي‌کرد مي‌گويد:  آمريکا در حال تاسيس يک سيستم پنهان و محرمانه جاسوسي است که زندگي همه آمريکايي‌ها را زير نظر مي‌گيرد. حال ادوارد اميدوار است بتواند بقيه عمرش را  در ايسلند به صورت پناهنده سياسي زندگي کند.

شبکه اي نمودن فضا براي همگرايي

جامعه شبکه‌اي را مي‌توان شکلي از جامعه تعريف کرد که روابط خود را در درون شبکه‌هاي رسانه‌اي سازمان مي‌دهد. در نظريه‌ي جامعه شبکه‌اي، فرهنگ‌ها توسط آثار يک فناوري جديد بر محور فناوري اطلاعات دگرگون مي‌شوند و همه چيز حتي هويت‌ها از سياليت خاصي برخوردار مي‌باشند. پيشرفت روز افزون فناوري اطلاعات و ارتباطات باعث تغييرات بسيار گوناگوني در جنبه‌هاي مختلف زندگي جوامع بشري شده است. اين امر موجب شده است تا اينترنت و فضاي مجازي نه تنها به عنوان يک ابزار صرفا ديجيتالي، بلکه به عنوان متغيري مهم در عرصه تاثيرگذاري بر فرهنگ‌ها و جوامع بشري ظاهر شود. در نظريه‌ي جامعه شبکه‌اي، فرهنگ‌ها توسط آثار يک فناوري جديد بر محور فناوري اطلاعات دگرگون مي‌شوند و همه چيز حتي هويت‌ها از سياليت خاصي برخوردار مي‌باشند.

بر اساس نتايج تحقيقات راسل کلايتون، يکي از محققان دانشکده خبرنگاري دانشگاه ميزوري آمريکا، افرادي که بطور مداوم از توييتر استفاده مي کنند بيشتر در معرض جدايي از همسر خود قرار دارند. آمار خيانت در بين اين افراد نسبت به افرادي که از اين شبکه‌ها استفاده نمي‌کنند و  يا استفاده آنها کمتر است، نيز بالاتر است.

تحول آفريني در مفهومي دوستي براي پروژه نفوذ فردي

حال در اطراف ما انسانهايي وجود دارند… ميانه تهديد و تنوع؛ اين توصيفي نسبتاً دقيق از دوستي در فضاي مجازي است. تهديد بيشتر به دليل ناشناسي مطلق طرف مقابل در اينگونه دوستي هاست. حجم بزرگي از جرايم بخصوص کلاهبرداري‌ها برآمده از همين ناشناسي مطلق است؛ اما تنوع به دليل گستردگي فضاي وب و توانايي انسان براي يافتن دوستاني مطابق دلخواه خود است.

گوگل در شبکه گوگل پلاس خود، سيستم حلقه‌اي را پديد آورده که نوع پيشرفته‌تري از سيستم دنبال کردن است. در اين سيستم فرد مي‌تواند با درست کردن حلقه‌هايي، دوستان خود را دسته‌بندي و طبقه‌بندي کند و سيستم تعامل با هر يک را تنظيم نمايد. اما اين سخن باقي است که دوستي‌هاي اين چنيني در محيط مجازي و بخصوص در شبکه‌هاي اجتماعي چه اثراتي دارد؟

ايجاد عامليت اعتياد براي ادامه پروژه نفوذ

اعتيادِ اينترنتى، نوع اختلال روان شناختى اجتماعى است که از مشّخصه‌هاى آن کناره‌گيرى اختلالات عاطفى و از هم گيسختگى روابط اجتماعى است. به هر حال، پديده اعتياد اينترنتى هم زمان با افزايش دسترسى روزانه مردم به منابع آن شايع‌تر مى‌شود. اعتياد اينترنتى، انسان‌ها را به افرادى رها شده تبديل کرده و بر روابط اجتماعى آنها تاثير مي‌گذارد.

از طرفى ديگر افراد در صورت استفاده از اينترنت، نه تنها رفتارهايى متفاوت با الگوهاى رايج در جامعه از خود نشان مي‌دهند، بلکه نوع تفکرشان نيز با اکثريت افراد جامعه متفاوت مي‌شود. اين گونه افراد فکر مي‌کنند که اينترنت تنها جايى است که آنها در آن احساس خوبى نسبت به خود و جهان اطراف دارند. افرادى که دچار اعتياد به گپ زدن و گفت و گوى اينترنتى مي‌شوند، معمولاً بيش از حدّ درگير روابط اينترنتى‌اند و احتمال اين که به مسائل غير اخلاقى نيز آلوده شوند بسيار بالاست.

آخرين خنجر: رويکر ساده براي باهم بود با عامليت برنامههاي اجتماعي براي نفوذ شخصيتي و همگرايي بيشتر

گزارش سال 2009 آخرين تير و هدف را نمايان مي‌کند، و آن ايجاب پيوستگي است. در سال 2009 طي تحقيقاتي مشخص شد 27 درصد کاربران توييتر هر روز صفحه شخصي خود را تعويض و 46 درصد آنها حداقل يکبار در روز از اين صفحه بازديد مي‌کنند. بزرگترين هدف متاسفانه پديدار گشت، و آن فاصله ميلي متري براي اهداف خاص.

راهکار

هرچند زندگي بدون فضاي مجازي براي خيلي از افراد جامعه به مثلي کابوس تلقي مي‌شود، اما همچنان مي‌توان با رويکردهاي کنترل شونده همچون پالايش اطلاعات هدفمند و افزايش سواد رسانه اي کشور در مقابل هجمه‌هاي فرهنگي دشمنان مقابل به مثل نمود. افزايش سواد رسانه‌اي کشور متد خاصي ندارد، مي‌تواند از آموزش روش‌هاي صحيح استفاده از تلگرام آغاز و تا… ادامه يابد. بدون شک وزارت آموزش و پرورش و نهادهاي فرهنگي در مقابل اين هجمه وسيع مسئولند و بايد با اتخاذ سازوکارهاي بنيادي به جوانان اين مرزو بوم آسيب‌هاي وسيع حضور بيش از حد در فضاي مجازي را آموزش دهند، بهتر بگويم آموزش اصولي.

و السلام عليکم و رحمة الله و برکاته