کد خبر: 47063تاریخ انتشار : ۱۹:۴۴:۰۳ - سه شنبه ۱۹ مرد ۱۳۹۵

یادداشت/ نريمان اکبري

فضای مجازی، عاملیت تغییر تمدن‌ها

در این مقاله ابتدا با بررسی عاملیت فضای مجازی و توانایی آن در اداره کردن نفوذ در تمدن‌ها، به چند پروژه مشهود پرداخته شده و سپس با بررسی روند نفوذ به این جنگ اجتماعی و نحوه تاثیرگذاری آن، به معرفی آسیب‌های فضای مجازی پرداخته می‌شود.

تحلیل دشمن از جامعه امروز ایران و نوع مواجه با آن نشان می‌دهد که سناریوی دشمن بدین ترتیب است که می‌دانند که جنگ نظامی با ایران برایشان بسیار هزینه بر است. آمار کشته‌هایشان بالا خواهد بود، بیشتر احزاب دشمن با جنگ در این شرایط مخالفت خواهند کرد، سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی و نیروهای مردمی در آمادگی کامل هستند، بنابراین باید نگاه‌ها به جوانان ایران باشد تا بتوان بجای نسلی پیرو خانواده، اسلام دوست و مستقل، نسلی سلطه‌پذیر و درون گرا ساخته شود، نسلی که مولد فرهنگ بیگانه باشد لذا باید دید چه ابزارهایی لازم است؟ چگونه می‌توان این ماموریت طولانی مدت را اجرایی نمود؟ چگونه میتوان به چند میلی متری آنها نزدیک شد؟ آنها بسیار شجاع هستند، آیا اجازه خواهند داد؟ و ………

در این مقاله ابتدا با بررسی عاملیت فضای مجازی و توانایی آن در اداره کردن نفوذ در تمدن‌ها، به چند پروژه مشهود پرداخته شده و سپس با بررسی روند نفوذ به این جنگ اجتماعی و نحوه تاثیرگذاری آن، به معرفی آسیب‌های فضای مجازی پرداخته می‌شود.

فتنه ۸۸

آثار و شواهد فتنه ۸۸ نشان داد که امروزه دشمن بیشتر از اینکه در فکر درگیری مستقیم و جنگ سخت با جمهوری اسلامی باشد در موجی هم نوا در صدد تغییرات فرهنگی و رخنه و نفوذ در نهایت استحاله فرهنگی است و این استحاله ضمن اینکه همه جامعه را مورد هجوم قرار می‌دهد  هدف اصلی آن تغییر رفتار و تغییر ذائقه جوانان است و جامعه هدف دشمن بیشتر برای این گروه است. لذا در این مقال بطور مختصر با روانشناسی رفتار برخی جوانان، در خواهیم یافت مشخصه بیشتر جوانان تغییر فرهنگ یافته یا بگونه‌ای آموزش ندیده این گونه بوده است:

  1. تنوع طلب
  2. خواستار هیجان کاذب
  3. خود خوان
  4. تحریک طلب
  5. فرد گرا در مقابل جمع گرا

پروژه پریسم

ایمیل ها، گفت وگوها با اسکایپ، جستجوهای گوگل، ویدئوهای یوتیوب، نوشته‌های فیسبوک و به طور کلی اطلاعات الکترونیکی از هر نوعی توسط دولت آمریکا و در پروژه ای بنام پریسم (منشور) به صورت غیرقانونی و مخفیانه رصد شده و ذخیره می‌گردند. روزنامه گاردین و روزنامه واشنگتن پست گزارشی منتشر کردند که نشان می‌داد، آژانس امنیت ملی آمریکا و پلیس فدرال به سِرورها و برنامه های کامپیوتری نُه شرکت عمده اینترنتی از جمله گوگل، یاهو، فیسبوک و اپل دسترسی مستقیم دارند. پس از گذشت چند روز از افشاگری روزنامه گاردین و واشنگتن پست درباره سیستم گسترده جاسوسی در آژانس امنیت ملی آمریکا، موسوم به پروژه پریسم (منشور)، فردی که این اطلاعات را در اختیار روزنامه های مذکور قرار داده بود؛ خود را در هنگ کنگ معرفی کرد.

ادوارد اسنودن جوان ۲۶ ساله آمریکایی که از کارکنان سابق سازمان سیا بوده می‌گوید: هدف از این کار را حراست از آزادی‌های اساسی مردم سراسر جهان نامیده است. ادوارد که مدتی را به عنوان تحلیلگر زیرساخت‌ها در آژانس امنیت ملی آمریکا کار می‌کرد می‌گوید:  آمریکا در حال تاسیس یک سیستم پنهان و محرمانه جاسوسی است که زندگی همه آمریکایی‌ها را زیر نظر می‌گیرد. حال ادوارد امیدوار است بتواند بقیه عمرش را  در ایسلند به صورت پناهنده سیاسی زندگی کند.

شبکه ای نمودن فضا برای همگرایی

جامعه شبکه‌ای را می‌توان شکلی از جامعه تعریف کرد که روابط خود را در درون شبکه‌های رسانه‌ای سازمان می‌دهد. در نظریه‌ی جامعه شبکه‌ای، فرهنگ‌ها توسط آثار یک فناوری جدید بر محور فناوری اطلاعات دگرگون می‌شوند و همه چیز حتی هویت‌ها از سیالیت خاصی برخوردار می‌باشند. پیشرفت روز افزون فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث تغییرات بسیار گوناگونی در جنبه‌های مختلف زندگی جوامع بشری شده است. این امر موجب شده است تا اینترنت و فضای مجازی نه تنها به عنوان یک ابزار صرفا دیجیتالی، بلکه به عنوان متغیری مهم در عرصه تاثیرگذاری بر فرهنگ‌ها و جوامع بشری ظاهر شود. در نظریه‌ی جامعه شبکه‌ای، فرهنگ‌ها توسط آثار یک فناوری جدید بر محور فناوری اطلاعات دگرگون می‌شوند و همه چیز حتی هویت‌ها از سیالیت خاصی برخوردار می‌باشند.

بر اساس نتایج تحقیقات راسل کلایتون، یکی از محققان دانشکده خبرنگاری دانشگاه میزوری آمریکا، افرادی که بطور مداوم از توییتر استفاده می کنند بیشتر در معرض جدایی از همسر خود قرار دارند. آمار خیانت در بین این افراد نسبت به افرادی که از این شبکه‌ها استفاده نمی‌کنند و  یا استفاده آنها کمتر است، نیز بالاتر است.

تحول آفرینی در مفهومی دوستی برای پروژه نفوذ فردی

حال در اطراف ما انسانهایی وجود دارند… میانه تهدید و تنوع؛ این توصیفی نسبتاً دقیق از دوستی در فضای مجازی است. تهدید بیشتر به دلیل ناشناسی مطلق طرف مقابل در اینگونه دوستی هاست. حجم بزرگی از جرایم بخصوص کلاهبرداری‌ها برآمده از همین ناشناسی مطلق است؛ اما تنوع به دلیل گستردگی فضای وب و توانایی انسان برای یافتن دوستانی مطابق دلخواه خود است.

گوگل در شبکه گوگل پلاس خود، سیستم حلقه‌ای را پدید آورده که نوع پیشرفته‌تری از سیستم دنبال کردن است. در این سیستم فرد می‌تواند با درست کردن حلقه‌هایی، دوستان خود را دسته‌بندی و طبقه‌بندی کند و سیستم تعامل با هر یک را تنظیم نماید. اما این سخن باقی است که دوستی‌های این چنینی در محیط مجازی و بخصوص در شبکه‌های اجتماعی چه اثراتی دارد؟

ایجاد عاملیت اعتیاد برای ادامه پروژه نفوذ

اعتیادِ اینترنتى، نوع اختلال روان شناختى اجتماعى است که از مشّخصه‌هاى آن کناره‌گیرى اختلالات عاطفى و از هم گیسختگى روابط اجتماعى است. به هر حال، پدیده اعتیاد اینترنتى هم زمان با افزایش دسترسى روزانه مردم به منابع آن شایع‌تر مى‌شود. اعتیاد اینترنتى، انسان‌ها را به افرادى رها شده تبدیل کرده و بر روابط اجتماعى آنها تاثیر می‌گذارد.

از طرفى دیگر افراد در صورت استفاده از اینترنت، نه تنها رفتارهایى متفاوت با الگوهاى رایج در جامعه از خود نشان می‌دهند، بلکه نوع تفکرشان نیز با اکثریت افراد جامعه متفاوت می‌شود. این گونه افراد فکر می‌کنند که اینترنت تنها جایى است که آنها در آن احساس خوبى نسبت به خود و جهان اطراف دارند. افرادى که دچار اعتیاد به گپ زدن و گفت و گوى اینترنتى می‌شوند، معمولاً بیش از حدّ درگیر روابط اینترنتى‌اند و احتمال این که به مسائل غیر اخلاقى نیز آلوده شوند بسیار بالاست.

آخرین خنجر: رویکر ساده برای باهم بود با عاملیت برنامههای اجتماعی برای نفوذ شخصیتی و همگرایی بیشتر

گزارش سال ۲۰۰۹ آخرین تیر و هدف را نمایان می‌کند، و آن ایجاب پیوستگی است. در سال ۲۰۰۹ طی تحقیقاتی مشخص شد ۲۷ درصد کاربران توییتر هر روز صفحه شخصی خود را تعویض و ۴۶ درصد آنها حداقل یکبار در روز از این صفحه بازدید می‌کنند. بزرگترین هدف متاسفانه پدیدار گشت، و آن فاصله میلی متری برای اهداف خاص.

راهکار

هرچند زندگی بدون فضای مجازی برای خیلی از افراد جامعه به مثلی کابوس تلقی می‌شود، اما همچنان می‌توان با رویکردهای کنترل شونده همچون پالایش اطلاعات هدفمند و افزایش سواد رسانه ای کشور در مقابل هجمه‌های فرهنگی دشمنان مقابل به مثل نمود. افزایش سواد رسانه‌ای کشور متد خاصی ندارد، می‌تواند از آموزش روش‌های صحیح استفاده از تلگرام آغاز و تا… ادامه یابد. بدون شک وزارت آموزش و پرورش و نهادهای فرهنگی در مقابل این هجمه وسیع مسئولند و باید با اتخاذ سازوکارهای بنیادی به جوانان این مرزو بوم آسیب‌های وسیع حضور بیش از حد در فضای مجازی را آموزش دهند، بهتر بگویم آموزش اصولی.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته