کد خبر: 46918تاریخ انتشار : 21:31:03 - چهار شنبه 3 آگوست 2016

حضرت معصومه (س) الگوی بی نظیر برای همه دختران مسلمان

ابن صباغ ملکی در این باره می گوید: هر یک از فرزندان ابی الحسن موسی معروف به کاظم، فضیلتی مشهور دارد. بدون تردید بعد از حضرت رضا (ع) در میان فرزندان امام کاظم (ع) حضرت معصومه (س) از نظر علمی و اخلاقی، والا مقام ترین آنان است.

به گزارش بهجت نیوز؛ مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اول ذیعقده روز تولد حضرت معصومه (س) به نام   «روز ملی دختران» نامگذاری گردیده است. ضمن تبریک این روز گرامی به همه دختران سرزمین سبز اسلامیمان، امیدواریم این نامگذاری، منشأ ارزشمندی برای توجه، تفکر، تصمیم سازی و اقدامات پرخیر و پربرکت برای این بخش مهم و سرنوشت ساز از جامعه ما باشد. حضرت فاطمه معصومه (س) در روز اول ذیقعده سال 173  هجری برابر 6 فروردین 169 خورشیدی، در شهر مدینه چشم به جهان گشود. این بانوی بزرگوار، از همان آغاز، در محیطی پرورش یافت که پدر و مادر و فرزندان، همه به فضایل اخلاقی آراسته بودند. عبادت و زهد، پارسایی و تقوا، راستگویی و بردباری، استقامت در برابر ناملایمات، بخشندگی و پاکدامنی و نیز یاد خدا، از صفات برجسته این خاندان پاک سیرت و نیکو سرشت به شمار می رفت. پدران این خاندان، همه برگزیدگان و پیشوایان هدایت بودند.

حضرت معصومه (س) در خاندانی که سرچشمه علم و تقوا و فضایل اخلاقی بود، پرورش یافت. پس از آنکه پدر بزرگوار آن بانوی گرامی به شهادت رسید، فرزند ارجمند آن امام، یعنی حضرت رضا (ع) عهده دار امر تعلیم و تربیت خواهران و برادران خود شد و مخارج آنان را نیز بر عهده گرفت. در اثر توجهات زیاد آن حضرت، هر یک از فرزندان امام کاظم (ع) به مقامی والا دست یافتند و زبانزد همگان گشتند. ابن صباغ ملکی در این باره می گوید: هر یک از فرزندان ابی الحسن موسی معروف به کاظم، فضیلتی مشهور دارد. بدون تردید بعد از حضرت رضا (ع) در میان فرزندان امام کاظم (ع) حضرت معصومه (س) از نظر علمی و اخلاقی، والا مقام ترین آنان است. این حقیقت از اسامی، لقب ها، تعریف ها و توصیفاتی که ائمه اطهار (ع) از ایشان نموده اند، آشکار است و این حقیقت روشن می سازد که ایشان نیز چون حضرت زینب (س) “عالمه غیر معلمه” بوده است.

با توجه به روایاتی که در شأن و منزلت حضرت معصومه وارد شده است، می توان مرتبه ای از عصمت – نه در حد ائمه- برای ایشان قائل شد. این مسئله در حق چنین بانویی بعید به نظر نمی رسد؛ چرا که این حد از عصمت به معنای دوری از گناه در زندگی عالمان بزرگ نیز فراوان مشاهده می شود به هر حال، یا بر اثر اندوه و غم زیاد از این ماتم و یا بر اثر مسمومیت از زهر جفا، حضرت فاطمه معصومه (س) بیمار شدند و چون دیگر امکان ادامه راه به طرف خراسان نبود، قصد شهر قم را نمود. حدوداً در روز 23 ربیع الاول سال 2ظ 1 هجرى قمرى حضرت وارد شهر مقدس قم شدند. و در محلى که امروز « میدان میر » نامیده مى شود در منزل «موسى بن خزرج» فرود آمدند و افتخار میزبانى حضرت نصیب او شد . آن بزرگوار به مدت 17 روز در این شهر زندگى کرد. محل زندگی و عبادت آن حضرت در مدرسه ستیه به نام «بیت النور» بود که هم اکنون محل زیارت ارادت مندان آن حضرت است.

جایگاه حضرت معصومه (س) و مقام این بانو الگویی است برای تمامی دختران مسلمان. به یقین درک ابعاد وجودی حضرت معصومه (س) و رسیدن به جایگاه معنوی ایشان برای بانوان و به ویژه دختران ما، با الگوبرداری از آن کریمه اهل بیت، مظهر عفاف و تقوا و حیا ی آن حضرت، ضروری است.

امروز دختران ما در هجمه تهاجم فرهنگی قرار دارند و روز ملی دختر نیز بر این اساس است که دختران مسلمان ما با زندگانی این بانوی عفیفه آشنا شوند و بیشتر به ابعاد وجودی این بانو پی ببرند. این تصمیم بسیار ارزشمند است بطوریکه که اعلام شده روز ملی دختر به این دلیل انتخاب شده تا بتواند به احیا، بهبود و تقویت ارزش های فرهنگی ـ اجتماعی مطلوب دختران بپردازد. همچنین با این انتخاب بتوان بهبود و توسعه سلامت روانی ـ اجتماعی دختران را تضمین کرد. احیا و توسعه مقام و منزلت مادری، تعمیق و گسترش آموزه های دینی برای دختران و… از دیگر اهدافی ست که برای نامگذاری این روز اشاره شده است.

امیدواریم با توکل به خداوند و توسل به حضرت معصومه (س) در جامعه امروزی هر روز شاهد الگوپذیری از این شخصیت های گرانقدر باشیم و دختران ما به جای تقلید از سبک های غربی روز به روز پیرو راه این بانوی عظیم الشان باشند.