کد خبر: 46868تاریخ انتشار : 2:41:21 - پنجشنبه 4 آگوست 2016

یادداشت/ نریمان اکبری

شهدای گمنام منّت نگذاشتند و مردانه ایستادند، منّت می گذاریم و فخر می فروشیم؟؟

آنهایی که قبل از انتخابات در فضایی کاملاً آرمانی و با یادگاران شهدا یعنی امنیت و آسایش به مردم وعده کارهای آنچنانی می دهند چرا حال سکوت کرده اند؟ این سکوت سکوته بدیست، نابهنجاری فرهنگی بهمراه دارد، با چه زبانی بگویم گاه قیام دل ها رو بهمراه خواهد داشت، پس بترسید از قیام دلهای دردناک مردم که صندوق، تیتر، نوشته، تعریف و تمجید ها را از زبان برایتان خواهند در آورد و حق مظلوم را ادا خواهند کرد.

ای وای که یارانم، گلهای بهارانم/ هستند در این خانه، هستند غریبانه

آشانایان به یادگاران دفاع مقدس و سوخته دل های حریم مقدس آنها هیچگاه فراموش نخواهند کرد که رزمندگانمان چگونه بی هیچ منتی جان خود را مقابل گلوله و توپ و… قرار دادند، آیا واقعاً برای نکوداشت این دلاورمردان باید منتی بر سر آنان گذاشت؟ حتی اگر این یاران خدا جایگاهشان گمنام باشد؟ با تصور این رویداد اشک بر چشمانم جاریست، در سال های گذشته از طیف خاص، نوعی استدلال گاهاً دردمنشانه بر زبان ها جاری شده است، استدلالی که پایگاه خلاقیت ایرانی را سست و آن را الگو بردار جلوه می دهد، استدلالی که عمداً با رخنه کردن و آموزشش ماموریت های بزرگی را به انجام رسانید و اموال بسیاری را به تاراج برد و مهم ترین آن عنصری بود بنام خلاقیت. از خوانندگان محترم پوزش می خواهم، گاه وقتی نمی توانی موضوع بسیار مهمی را تفهیم کنی بهتر است با زبان مورد تایید طرف مقابلت سخن بگویی و حال من نیز الگوی نوشته ام را برای تفهیمشان مانند خودشان تنظیم کردم یعنی کشور های دیگر اینطور اما ما…  .

سال هاست که در رسانه های جمعی با یادمان سربازان و جنگجویان کشورهای مختلف مواجهیم، رسانه ملی در پوشش های خبری اش گاهاً به گمنامی و بی هویت بودن بعضی از این رزمندگان اشاره می کند، اما در این نوشته اینجانب حرمته شهدای گمنام را در چند کشور مورد قبول استدلال کنندگان خاص، بررسی خواهم کرد و آنگاه علت بی توجهی، سستی، بی حرمتی و… مسئولین مربوطه را جویا خواهم شد.

اینجا هنگ کنگ است نه ماسوله

مقبره سرباز گمنام در سال ۱۹۲۳ و در واقع بین مجسمه میدان و ساختمان شهرداری در مرکز شهر هنگ کنگ ساخته شده است و بزرگداشت مردگان جنگ جهانی اول و دوم  که در خدمت نیروی دریایی سلطنتی ، ارتش بریتانیا و نیروی هوایی سلطنتی بودند، در آنجا برگزار می شود. ماکت تقریبا دقیقی همچون این یادمان در مقبره سرباز گمنام وایت لندن طراحی شده است. 09--
اینجا ارمنستان است نه ماسوله

مردم ارمنستان هر سال در روز نهم ماه «می» یاد سربازانی که در جنگ دوم جهانی جان خود را از دست دادند گرامی می دارند. مردم ارمنستان هر سال در روز نهم ماه می مصادف با روز پایان جنگ دوم جهانی با نثار گل بر بنای یادبود سرباز گمنام یاد سربازانی که در این جنگ جان خود را برای دفاع از میهن شان از دست دادند گرامی می دارند.  در جنگ دوم جهانی که ده ها میلیون انسان کشته شدند، ششصد هزار نفر از ارمنستان داوطلبانه در کنار دیگر نیروهای ارتش شوروی در مبارزه با قوای آلمان نازی شرکت کردند که از میان آنها سیصد هزار نفر کشته شدند.

در موزه جنگ ایروان پایتخت ارمنستان عکس هایی از این افراد،سلاح ها و وسایل شخصی آنها نگهداری و در معرض دید عموم قرار دارد.  آراکلیان که یکی از کهنه سربازان جنگ جهانی دوم است هم اکنون هشتاد و دوسال دارد و در جنگ دوم جهانی بیست سال داشت خواستار صلح در جهان است.  وی می گوید: از همرزمانم تنها من زنده ماندم و وظیفه خودم می دانم که هر سال با نوه هایم در این جا بیایم و برای آنها از رشادت های گذشتگان سخن بگویم زیرا نسل آینده باید تاریخ را بخوبی بداند و آنهایی که برای صلح و دستی بین انسان خون ریختند بشناسد. هوانسیان یکی دیگر از سربازانی که در جنگ دوم جهانی شرکت کرده می گوید: از همرزمانم که سی نفر بودند تنها پنج نفر زنده ماندیم و بقیه در جنگ کشته شدند.  بنای یادبود سرباز گمنام که در مجاورت مجسمه مام وطن ارمنستان قرار دارد به مثابه سنگ قبر آن دسته از سربازان جنگ دوم جهانی است که هرگز به خانه بازنگشتند.

4

اینجا قزاقستان است نه ماسوله

در جنگ جهانی دوم علیه نیروهای فاشیستی آلمان ۲۸ سرباز قزاقستانی جان خود را در جهت برقراری صلح و آرامش از دست دادند. اکنون در پارک مرکزی شهر مجسمه یادبود ۲۸ سرباز گمنام نصب شد.و از آن تاریخ به بعد این پارک موسوم به پارک ۲۸ سرباز گمنام شهرت دارد.

photo_2016-08-04_02-31-26-

اینجا فرانسه است نه ماسوله

میدان شارل دوگل یا « میدان افتخارات یا پیروزی » در منتهی الیه جنوبی خیابان شانزه لیزه و در مقابل میدان معروف کنکورد قراردارد و حد فاصل این دو میدان یعنی کنکورد و شارل دوگل ۲/۲کیلومتر می باشد . این میدان بزرگ با ورودی ۱۲خیابان در اطراف خود از میادین معروف پاریس محسوب می شود . از طرف دیگر این میدان، حد و مرز چند منطقه پاریس نیز می باشد و  به مثابه کیکی به شمار می آید که میان مناطق ۸ و ۱۶ و ۱۷ پاریس تقسیم شده است. در سال ۱۹۲۰ به یاد بود کشته شدگان جنگ اول جهانی ، مقبره سرباز گمنام در زیر آن قرار داده شد و از آن پس همه روزه در ساعت 18 به هنگام غروب طی مراسمی رسمی با نواخته شدن مارش و با حضور سربازان افتخار آفرین قدیمی، چراغی بر افروخته و دسته گلی بر مزار این سرباز گمنام اهدا می گردد.

photo_2016-08-04_02-31-26

اینجا متاسفانه ماسوله است

حال با استدلال این دوستان نوشته ام را ادامه می دهم، آیا زیبنده شهدای گمنام می باشد که با لباس های خیس، و چادرهای مسافرتی و بدون نیایش پذیرایی شوند؟ کجاییند مردان بی ادعا؟ دغدغه طیف وسیعی از مردم شهرهای فومن و شفت و حال با رسانه ای شدن این مبحث بگونه ای استان گیلان سرانجام این بی حرمتی هاست. آنهایی که قبل از انتخابات در فضایی کاملاً آرمانی و با یادگاران شهدا یعنی امنیت و آسایش به مردم وعده کارهای آنچنانی می دهند چرا حال سکوت کرده اند؟ این سکوت سکوته بدیست، نابهنجاری فرهنگی بهمراه دارد، با چه زبانی بگویم گاه قیام دل ها رو بهمراه خواهد داشت، پس بترسید از قیام دلهای دردناک مردم که صندوق، تیتر، نوشته، تعریف و تمجید ها را از زبان برایتان خواهند در آورد و حق مظلوم را ادا خواهند کرد. در پایان به جمله ای از حضرت آقا اکتفا خواهم کرد: خاطره‏  شهدا را بايد در مقابل طوفان تبليغات دشمن زنده نگه داشت.

photo_2016-08-04_02-31-14

photo_2016-08-04_02-31-23

  1. شهروندعادی گفت:

    گزارش خوبی بود،ولی بایدتوجه داشته باشیم درکشورهای ذکرشده درگزارش معمولاازسوی شهرداریها یک مکان آنهم معمولادرپایتخت ویاشهرهای بزرگ بعنوان یادمان شهیدگمنام می سازندواکثرمردم آن کشورآن رامقدس دانسته وموردتکریم همه است ،نه اینکه بصورت دستوری بیاینددرپارک وتفرجگاههاومکانهای عمومی و…پیکرهای مطهرعزیزان این مرزوبوم رابه خاک بسپارندوبگویندبفرمایید:ماکارفرهنگی کردیم وفضای جبهه وجنگ رابه ماسوله هم آوردیم!! معلوم است که جانمایی آقایان ایرادداردوکارشان سطحی نگری است واین دوستان باید بدانندوقتی کسی که ازراههای دوربه ماسوله وقلعه رودخان می آیدبقصدتفرج وسیاحت می آید،همانگونه که وقتی همان اشخاص به قم وجمکران وحرم مطهرامام(ره)وبهشت زهرا(س)می روندبرای زیارت می روندنه سیاحت وتفرج…