کد خبر: 46799تاریخ انتشار : 0:50:21 - دوشنبه 1 آگوست 2016

یادداشت/ مهدی نصیری راد

کدام توسعه؟! کدام عمران؟!

در چند ماه گذشته خصوصا بعد از انتخابات هفتم اسفند در سال گذشته در صفحات کاغذی و در شبکه های اجتماعی در فضای مجازی از لزوم توسعه و عمران شهری به تفصیل سخن رانده شده است و همگان نیز متفق القول در این زمینه هم عقیده هستیم که برای توسعه و رشد باید صرفنظر از نگاه سیاسی با نگاه کارشناسی و تخصصی و همه در کنار یکدیگر در جهاد کبیری که حضرت آقا در فرمایشات اخیرشان مطرح کرده اتد بکوشیم.

در حدیثی از پیغمبر خاتم(ص) روایت شده است که حب الوطن من الایمان در همین راستا اساسا هر فومنی که به موطن خویش عشق می ورزد از عدم توسعه و پیشرفت در دهه های گذشته در زادگاهش به نسبت شهر مجاوری که در سالیان نه چندان دور بخشی از حدود جغرافیایی فومنات بزرگ بود گله مند است.
عدم وجود امکانات مختلف در زمینه های مختلف علمی ،آموزشی،فرهنگی و ورزشی، تعطیلی بسیاری از واحد های تولیدی در شهرک صنعتی کوچی چال,عدم گسترش متوازن در حریم شهرنشینی, مهاجرت بسیاری از جوانان فومنی به پایتخت به علت بیکاری از جمله علل گسترده ای است که بسیاری بر این باورند که شهرستان فومن با آن سابقه کهن که روزگاری مرکزیت غرب گیلان به شمار می رفت در مسیر توسعه از رشد متوازن و منطقی بهره نبرده است.
در چند ماه گذشته خصوصا بعد از انتخابات هفتم اسفند در سال گذشته در صفحات کاغذی و در شبکه های اجتماعی در فضای مجازی از لزوم توسعه و عمران شهری به تفصیل سخن رانده شده است و همگان نیز متفق القول در این زمینه هم عقیده هستیم که برای توسعه و رشد باید صرفنظر از نگاه سیاسی با نگاه کارشناسی و تخصصی و همه در کنار یکدیگر در جهاد کبیری که حضرت آقا در فرمایشات اخیرشان مطرح کرده اتد بکوشیم.
اما سوالاتی که در این زمینه مطرح می باشد این است که چرا برخی از افراد با کارنامه نامناسب در چند سال اخیر بیش از دیگران مصر هستند؟ فردی که همواره خود را با استعاره از گلی زیبا که نماد پاکی و خوبیهاست در نظر اغیار به تصویر می کشد در این زمینه چه نقشی دارد؟ وی که به عنوان سرپرست همواره در برخی از نهادها فعالیت داشته و در چند دوره انتخابات گذشته با ورود به صحنه سیاسی شهرستان فومن وقتی نتوانست صلاحیت خود را برای کاندیداتوری از سوی شورای نگهبان  اخذ نماید و به یکباره از یک طرف نزاع سیاسی وقت حمایت کرده است چه چیزی را در فومن تعقیب می کند؟ آیا نماینده محترم شهرستان از سابقه مدیریت وی در بانک شهر و یا در شهرداری رشت که با عدم صدور حکم مسؤلیت از سوی وزارت کشور همراه بود مطلع می باشد؟ وی که در چند سال اخیر به سرمایه زیادی دست پیدا کرده است، در دوره های گذشته انتخابات شوراها در فومن نیز اقدام به ارایه لیست با صرف هزینه هنگفت نمود که البته هیچکدام موفق به راهیابی به شورا نشدند.

در هر صورت بدیهیست با مشارکت همه فومنی ها خاصه جوانان عزیز این دیار و همراهی حجت الاسلام و المسلمین افتخاری در صورت عزم راسخ می توان به آن مرحله از رشد و پیشرفت در شهرستان دست یافت که دیگر هیچ عزیزی برای دستیابی به روزی حلال بالاجبار از دیار خویش کوچ نکند. قطعا در زمینه های تولیدی از جمله در کشاورزی ،دامپروری ، شیلات, صنعت توریسم ,صنایع دستی , صنعت بسته بندی مواد غذایی و یا توسعه صنعتی کلوچه سنتی فومن و … با توجه به استعداد بالقوه ای که در منطقه وجود دارد می شود به توسعه مدنظر دست یافت اما سوال اینجاست آیا حقیقتا توسعه و عمران فومن مدنظر می باشد یا توسعه و عمران برای اشخاص و افراد دیگر؟!

 1. ناشناس گفت:

  ایشان السابقون هستند به اندازه سن شما سابقه دارند در انقلاب
  تو چه میدانی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • آشنا گفت:

   ای آقای محترم ناآشنا کدوم سابقش درخشانه نام ببر بعدا لطفا اظهار نظر کن؟؟؟؟؟؟////// ممنونم

 2. فومنی گفت:

  بنده هم با شما موافقم حضور ایشان و نقش ایشان سوال برانگیز است ….

  • فرهنگی گفت:

   ایشان می تواند در هر آشی نخود و بیخود اون آش شود .این دوره متاسفانه با توحه به فضای باز و کم تجربیگی دوستان جولانگاه شده شفت و فومن برای رد صلاحیت شده های سیاسی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. جوان گفت:

  تو خودت چه کارنامه ای داری که داری دیگران رو تخریب می کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • آشنا گفت:

   جوان تو جی کارنامه ای داری که اینقدر عصبانی هستی و دلسوز آقای رخ می باشی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. سید علی گفت:

  واقعا حضور این فرد در دوره های مختلف انتخاباتی و همین دوره برای من هم جای سوال داره
  همیشه احساس تکلیف میکننه !!!!

 5. ایرانی گفت:

  من از یادداشت شما حقیقتا بهره بردم
  حرف حق رو شما زدید
  دست مریزاد

 6. amir گفت:

  فوق العاده بجا و به موقع بود

 7. علی گفت:

  با سلام هدف رسانه باید اصل بی طرفی رو رعایت بکنه.برادر عزیز جناب مهدی نصیری دوتا اشکال به شما وارد میکنم اشکال اول این است که شما بیاید به نوع فعالیت کردن یا فعالیت نکردن حاج محمد مهدی افتخاری اشکال وارد بکنید حضور این آقا (ر-خ)به عنوان هوادار چرا اشکال وارد میکنید و بعد شما اصل بی طرفی را رعایت نکرده اید شما در انتخابات در جناح دیگری بوده اید و شاید با این کارتان هدف و موضع خاصی را دنبال میکنید؟ شاید یک تسویه حساب شخصی از انتخابات 4 سال گذشته باشد

  • محمدی گفت:

   درباره اشکال اول شما؛اگه آقای ر-خ طرفدار ناصر عاشوری بود هم همین حرف ها رو میزدید ؟!!!!! آیا قبول می کردی به جای اینکه به طرفداری ر-خ اشکال وارد کنه به نوع فعالیت کردن یا فعالیت نکردن عاشوری اشکال وارد کنه؟!!!

  • محمد گفت:

   سلام علی آقا. ر. خ از جمله مشاوران آقای افتخاری است نه هوادار!

   • محمدی گفت:

    جناب محمد، پس بیانیه حمایت از افتخاری در انتخابات از طرف ر-خ را باید به حساب چی بذاریم؟! مشاور یا هوادار؟!!!

  • ایرانی گفت:

   سلام
   جناب علی بنده از افرادی هستم که نویسنده یادداشت را کامل می شناسم
   در مورد اشکال اول شما که (ر خ ) از مشاوران نماینده شهر هستند از بس که واضحه نیازی به پاسخ نمیبینم
   در مورد اشکال دوم شما بنده اطلاع دقیق دارم نویسنده این یادداشت و دوستان ایشون در مجموعه ای که در فومن دارن کار فرهنگی میکنند برای انتخابات این دوره مجلس رسما اعلام نکردند از چه کسی حمایت می کنند
   در واقع له یا علیه کسی نبودند
   بر فرض هم اگر حق با شما باشد رسالت رسانه ایفا می کند به نمایندگی از مردم شریف فومن روشنگری نماید
   ضمنا بی طرفی یعنی اینکه در کامنت ها ها حتی توهین به نویسنده را هم می خوانیم….
   والسلام

 8. سرمد گفت:

  بهتر است جناب حاج مهدی افتخاری نماینده محبوب فومن به اینگونه نقدهای منصفانه توجه کرده و راه سوء استفاده عناصر ورشکسته سیاسی از نام و جایگاه خودش را مسدود نماید! واقعا چنین شخصی دنبال چه هدفی در فومن می باشد الا ثروت اندوزی لااشباع!!! چراشهرمان باید جولانگاه چنین افرادی باشد?!!از بهجت نیوز بابت این روشنگری تشکر می کنم

 9. روشن گفت:

  سلام به همه. سوال ایشان کاملا بجاست که آقای ر.خ باید توضیح دهند. اگر هر کس به یک فرد رای نداد حق اظهار نظر ندارد؟ شماها چرا هرکس انتقاد می‌کند را با انگ اینکه به کی رای داده اید گناهکار میدانید مگر رای دادن بغیر شما جرم است؟ سوابق دیروز افراد موقعی ارزش است که همچنان امروز هم به آن وفادار بماند! یا آنکه حداقل با به رخ کشیدن، آنرا ضایع نکند! خلاصه ما منتظر پاسخ منطقی و معتدل اعتدالیون هستیم. عزت زیاد.

 10. شهروندعادی گفت:

  درکشوری که احزاب واقعی وجودندارند واحزاب وتشکلهای دولت بنیان ومعلوم الحال بهمراه پسرخاله ودخترعمه وباجناق جمعا با200-300نفرعضودرفضای سیاسی وانتخاباتی کشورازآب گل آلود شاه ماهی صیدمی کنندومردم اعتمادی به این به اصطلاح احزاب وبانیان آن ندارند،اشخاصی مانندشخص موردنظر باهرسابقه وگذشته وحالی به صرف داشتن لابی قوی وحمایت صاحبان زور وزر وتزویر بعنوان فردتصمیم گیرنده ونفر درسایه ،برای مردم فومن وشفت تصمیم گیری می کنند… هرجا که روی آسمان همین رنگ است برادر…اللهم عجل الولیک الفرج

 11. طاهره گفت:

  لازمه افراد بدونن نباید گنده تر از دهنشون حرف بزنن
  تویی که تازه به دوران رسیدی کی هستی که در مورد ایشون نظر می دی؟؟؟؟
  می دونم کامنت من رو تائید نمیکنید
  اما بدون تو یه تازه به دوران رسیده انحصارطلبی

  • سمیگه گفت:

   تویی که متجدد و تازه به دوران نرسیده ای چقدر بی ادبی?!!!

  • جوان بی کار فومنی گفت:

   ادب ادب.معلومه که کی داره گنده تر از دهنش حرف میزنه ی خورده شخصیت داشته باشید،تو این شهر هرکی اومده حرف حق زده شده تازه به دوران رسیده و ادم بده هرکی خورده جیب خودشو اطرافیانشو پور کرده شده ادم خوبه!!!!!!!!!!مثه این که جیب شماهم پور کردن

  • محمد گفت:

   سلام. نمیدونم اسم شما واقعا طاهره است یا نه!؟ اما این ادبیات از خانمها بعیده و امیدوارم اصلاح کنید.

 12. جوان بی کار فومنی گفت:

  سلام آقا محمد،خانم طاهره نشانه شعور و شخصیت خونوادگیشو داره نشون میده،خدا کنه مثل آقای نصیری تو این شهر زیاد باشه تا حرف های ما جونهارو به مسولین برسونن،و کسای که دارن حق این مردم رو میخورن و به فکر پور کردن جیب خودشون و اطرافیانشون هستن رو برای مردم آشکار کنن،آقای نصیری ممنونم از شما که حرف حقو زدید و به فکر توسعه و آبادی شهر هستین کسای که بهتون توهین میکنن مثل طاهره خانم اونهام دارن میخورن و جیبشون پور شده دوستار همیشگی شما جوان بیکار فومنی