کد خبر: 46600تاریخ انتشار : 17:12:00 - جمعه 29 جولای 2016

رییس اداره محیط زیست شفت خبر داد:

پوشیده شدن تالاب آبندان شفت از گیاه سمی سنبل آبی

رییس اداره محیط زیست شفت از پوشیده شدن تالاب آبندان شفت توسط گیاه سمی سنبل آبی خبر داد

به گزارش  بهجت نیوز ؛ علی فرهی تکرمی در گفتگو با صبج شفت با بیان اینکه از سال 90 گونه گیاهی مهاجم «سنبل آبی» در مساحت یک هکتاری در استان گیلان شناسایی شد، اظهار کرد: متاسفانه از آن سال به بعد هر روز شاهد گسترش این گونه گیاهی در تالاب ها و رودخانه های استان هستیم.

وی با اشاره به درگیری 60 هکتاری منابع آبی استان با این گیاه، افزود: تالاب آبندان شهرستان شفت نیز متاسفانه مورد هجوم این گیاه مهاجم قرار گرفته است.
رئیس اداره محیط زیست شفت مساحت تالاب آبندان را 15 هکتار عنوان و خاطرنشان کرد: همه 15 هکتار مساحت این تالاب پوشیده از گیاه سنبل آبی است.
وی با اشاره به رشد و تکثیر سریع این گیاه ، تصریح کرد: این رشد سریع سبب شده عمق تالاب کاهش یافته و گیاهان بومی نیز نابود شوند.
فرهی تکرمی تأکید کرد: سمی توکسین که از این گیاه ترشح می شود برای گیاهان و آبزیان تالاب خطرناک بوده و حتی وجود این گیاه در حرکت قایق ها بروی تالاب نیز اختلال ایجاد می کند.
به گفته این مسئول که از دلایل درگیری بسیاری از تالاب ها، آبندان ها و رودخانه های استان گیلان با این گونه مهاجم ناآگاهی مردم نسبت به خطر این گونه گیاهی برای محیط زیست و منابع آبی و همچنین کم کاری های که در گذشته صورت گرفته است.
وی در ادامه به بازدید مسئولان شهرستان از وضعیت تالاب آبندان اشاره کرد و گفت: برای مبارزه و جمع آوری این گیاه از سطح تالاب راهکارهای پیشنهاد شده که از هفته آینده عملی می شود.