کد خبر: 46578تاریخ انتشار : ۱۶:۱۳:۱۲ - جمعه ۸ مرد ۱۳۹۵

توجه به ازدواج آسان از منظر مقام معظم رهبری

خوشبختی عبارت است از آرامش، احساس سعادت و احساس امنیت. جشن و اسراف و زیاده‌روی، کسی را خوشبخت نمی‌کند. مهریه و جهیزیه هم کسی را خوشبخت نمی‌کند. پای‌بندی به روشِ شرع است که انسان را خوشبخت می‌کند.

به گزارش بهجت نیوز؛ خوشبختی عبارت است از آرامش، احساس سعادت و احساس امنیت. جشن و اسراف و زیاده‌روی، کسی را خوشبخت نمی‌کند. مهریه و جهیزیه هم کسی را خوشبخت نمی‌کند. پای‌بندی به روشِ شرع است که انسان را خوشبخت می‌کند.

اسلام همواره به زندگی ساده و بدور از تجمل و همراه با معنویت توصیه میکند اما امروزه بسیاری از سنت های غلط، ازدواج را برای جوانان به مشکلی بزرگ بدل کرده است . این سنت های غلط هزینه ای گزافی را به جوانان تحمیل می کند و طعم شیرین ازدواج را در کام آنها تلخ می نماید. رهبر معظم انقلاب همواره در سخنرانی های خود برای جوانان آنها را به زندگی و ازدواج ساده توصیه می کنند که ، نصایحی که می تواند برای آنها راهگشا باشد.

مقام معظم رهبری اساس ازدواج را در اسلام بر سادگی می دانند و در این رابطه فرمود: در همه امور زندگی‏تان، سادگی را رعایت کنید، اولش هم از همین مراسم ازدواج است، از این‏جا شروع می‏شود. اگر ساده برگزار کردید، قدم بعدی‏ش هم می‏شود ساده و الا شما که رفتید آن مجلس کذایی، مثل اعیان و اشرافهای زمان طاغوت را درست کردید، بعد دیگر نمی‏توانید بروید توی خانه کوچکی، مثلاً با وسایل مختصری زندگی کنید. این‏جور نمی‏شود. از اول، پایه زندگی را براساس سادگی و ساده‏زیستی بگذارید تا زندگی بر خودتان، بر کسانتان و بر مردم جامعه ان‏شاءالله آسان شود.

در ازدواج اصل قضیه محبت است . دختر ها و پسر ها این را بدانند این محبتی که خدا در دل شما قرار داده حفظ کنید. اگر در زندگی محبت وجود داشت، سختی بیرون خانه آسان خواهد شد. دختر و پسر ، عروس و داماد به هم محبت بورزند، چون آن محبت ملاطی است که اینها را برای هم حفظ می کند ، در کنار هم نگه می دارد و نمی گذارد از هم جدا شوند. محبت خیلی چیز خوبی است . محبت که باشد وفاداری هم هست.

مقام معظم رهبری در تذکراتی جدی از والدین خواستند که در مراسم ازدواج بر جوانان سخت نگیرند،ایشان در این رابطه فرمود:به پدرها و مادرها تذکّر می‏دهم؛ من خواهش می‏کنم و تقاضا می‏کنم از شماها که یک خرده امکانات ازدواج را آسان کنید. پدر و مادرها سخت‏گیری می‏کنند؛ هیچ سخت‏گیری لازم نیست. بله، یک مشکلات طبیعی وجود دارد – مسأله مسکن، مسأله شغل و از این مسائل – لکن «اِن یَکونوا فُقَرآءَ یُغنِهِمُ اللهُ مِن فَضلِه»؛ خب، این قرآن است. ممکن است جوان، الان هم امکانات مالی مناسبی نداشته باشد، امّا ان‏شاءالله بعد از ازدواج خدای متعال گشایش می‏دهد. ازدواج جوانها را متوقّف نکنند؛ من خواهش می‏کنم که پدرها و مادرها به این مسأله توجّه کنند.

ایشان همچنین تاکید می کنند مسأله ی ازدواج، یک مسأله کاملا فردی و شخصی است. خانواده ها باید فکر کنند؛ دستگاههای دولتی و عام، باید توصیه‌های عمومی بکنند. توصیه من این است که ازدواج را آسان بگیرند؛ مهریه ها زیاد نشود؛ جهیزیه ها سنگین نشود؛ در مراسم مهمانیها، خیلی ریخت و پاش نشود و اسراف آمیز نباشد. باید روی این کار شود. چقدر خوب است که از لحاظ فرهنگی و هنری تبلیغ شود؛ اگر مردم اینها را فرا گرفتند، من فکر میکنم که ازدواج آسان خواهد شد.

امیدواریم با الگو گرفتن از بیانات ارزشمند رهبر انقلاب زمینه ازدواج آسان برای همگان فراهم شود.