کد خبر: 46578تاریخ انتشار : 16:13:12 - جمعه 29 جولای 2016

توجه به ازدواج آسان از منظر مقام معظم رهبری

خوشبختي عبارت است از آرامش، احساس سعادت و احساس امنيت. جشن و اسراف و زياده‌روي، كسي را خوشبخت نمي‌كند. مهريه و جهيزيه هم كسي را خوشبخت نمي‌كند. پاي‌بندي به روشِ شرع است كه انسان را خوشبخت مي‌كند.

به گزارش بهجت نیوز؛ خوشبختي عبارت است از آرامش، احساس سعادت و احساس امنيت. جشن و اسراف و زياده‌روي، كسي را خوشبخت نمي‌كند. مهريه و جهيزيه هم كسي را خوشبخت نمي‌كند. پاي‌بندي به روشِ شرع است كه انسان را خوشبخت مي‌كند.

اسلام همواره به زندگی ساده و بدور از تجمل و همراه با معنویت توصیه میکند اما امروزه بسیاری از سنت های غلط، ازدواج را برای جوانان به مشکلی بزرگ بدل کرده است . این سنت های غلط هزینه ای گزافی را به جوانان تحمیل می کند و طعم شیرین ازدواج را در کام آنها تلخ می نماید. رهبر معظم انقلاب همواره در سخنرانی های خود برای جوانان آنها را به زندگی و ازدواج ساده توصیه می کنند که ، نصایحی که می تواند برای آنها راهگشا باشد.

مقام معظم رهبری اساس ازدواج را در اسلام بر سادگي می دانند و در این رابطه فرمود: در همه امور زندگي‏تان، سادگي را رعايت كنيد، اولش هم از همين مراسم ازدواج است، از اين‏جا شروع مي‏شود. اگر ساده برگزار كرديد، قدم بعدي‏ش هم مي‏شود ساده و الا شما كه رفتيد آن مجلس كذايي، مثل اعيان و اشرافهاي زمان طاغوت را درست كرديد، بعد ديگر نمي‏توانيد برويد توي خانه كوچكي، مثلاً با وسايل مختصري زندگي كنيد. اين‏جور نمي‏شود. از اول، پايه زندگي را براساس سادگي و ساده‏زيستي بگذاريد تا زندگي بر خودتان، بر كسانتان و بر مردم جامعه ان‏شاءالله آسان شود.

در ازدواج اصل قضیه محبت است . دختر ها و پسر ها این را بدانند این محبتی که خدا در دل شما قرار داده حفظ کنید. اگر در زندگی محبت وجود داشت، سختی بیرون خانه آسان خواهد شد. دختر و پسر ، عروس و داماد به هم محبت بورزند، چون آن محبت ملاطی است که اینها را برای هم حفظ می کند ، در کنار هم نگه می دارد و نمی گذارد از هم جدا شوند. محبت خیلی چیز خوبی است . محبت که باشد وفاداری هم هست.

مقام معظم رهبری در تذکراتی جدی از والدین خواستند که در مراسم ازدواج بر جوانان سخت نگیرند،ایشان در این رابطه فرمود:به پدرها و مادرها تذكّر مي‏دهم؛ من خواهش مي‏كنم و تقاضا مي‏كنم از شماها كه يك خرده امكانات ازدواج را آسان كنيد. پدر و مادرها سخت‏گيري مي‏كنند؛ هيچ سخت‏گيري لازم نيست. بله، يك مشكلات طبيعي وجود دارد – مسأله مسكن، مسأله شغل و از اين مسائل – لكن «اِن يَكونوا فُقَرآءَ يُغنِهِمُ اللهُ مِن فَضلِه»؛ خب، اين قرآن است. ممكن است جوان، الان هم امكانات مالي مناسبي نداشته باشد، امّا ان‏شاءالله بعد از ازدواج خداي متعال گشايش مي‏دهد. ازدواج جوانها را متوقّف نكنند؛ من خواهش مي‏كنم كه پدرها و مادرها به اين مسأله توجّه كنند.

ایشان همچنین تاکید می کنند مسأله ی ازدواج، یک مسأله کاملا فردی و شخصی است. خانواده ها باید فکر کنند؛ دستگاههای دولتی و عام، باید توصیه‌های عمومی بکنند. توصیه من این است که ازدواج را آسان بگیرند؛ مهریه ها زیاد نشود؛ جهیزیه ها سنگین نشود؛ در مراسم مهمانیها، خیلی ریخت و پاش نشود و اسراف آمیز نباشد. باید روی این کار شود. چقدر خوب است که از لحاظ فرهنگی و هنری تبلیغ شود؛ اگر مردم اینها را فرا گرفتند، من فکر میکنم که ازدواج آسان خواهد شد.

امیدواریم با الگو گرفتن از بیانات ارزشمند رهبر انقلاب زمینه ازدواج آسان برای همگان فراهم شود.