کد خبر: 46305تاریخ انتشار : 14:09:41 - یکشنبه 24 جولای 2016

به بهانه آغاز تهاجم منافقین و رژیم بعث به کرمانشاه؛

مرصاد جواب همه خیانت ها را داد/قصر آرزوهای دشمن بعثی فرو ریخت

منافقين پس از 30خرداد 1360 و خروج از چارچوب انقلاب و نظام اسلامي که منجر به‌خودکشي سياسي آنان شد، با پيوستن به جبهه دشمن بعثي، عليه مام وطن خويش از هيچ اقدام خائنانه‌اي کوتاهي نکردند. هنر ديپلماسي ايراني در پذيرش قطعنامه598 هم چنان که عراق و متحدان عربي و غربي‌اش را در خلأ راهبردي قرار داد، منافقين را نيز در بن‌بست فرو برد.

به گزارش بهجت نیوز؛ حمله منافقين و ارتش بعث عراق به مناطق كَرَند غرب و سرپل ذهاب در استان كرمانشاه (1367ش) در حالي كه چندين روز از قبول قطعنامه 598 شوراي امنيت توسط جمهوري اسلامي ايران مي‏گذشت، در بعدازظهر روز سوم مرداد 1367 ش، گروهك تروريستي منافقين به همراه ارتش بعث عراق، هجوم مشترك خود را از طريق سرپل ذهاب به طرف شهر كرند در استان كرمانشاه آغاز كرد. آنان كه عمليات خود را با هدف براندازي نظام اسلامي آغاز كرده بودند، وضعيت نظامي ايران را از هم پاشيده ارزيابي نموده، اوضاع داخلي كشور را آسيب‏ پذير مي‏دانستند. از اين رو، منافقين مي ‏پنداشتند با يك ضربه و شوك نهايي، نظام جمهوري اسلامي فرو خواهد ريخت و اين تنها فرصت آنها است. اين مزدوران كوردل چنان به وعده‏ هاي دشمنان قسم خورده انقلاب اطمينان پيدا كرده بودند كه جمع ‏بندي نهايي درباره نظام آتي ايران را به چند روز بعد در ميدانِ آزادي تهران موكول نمودند. اين عمليات كه فروغ جاويدان نام گرفته بود، با مقاومت دلاورمردانه بسيجيان و نيروهاي مردمي، به حماسه غرورآفرين مرصاد تبديل شد و طومار ننگين منافقين را درهم پيچيد.

چرايي و چيستي اين عمليات را مي ‌توان در پس زمينه ‌هاي هندسه تحليلي منافقين خصوصا پس از پذيرش قطعنامه 598 از سوي ايران جستجوگر شد؛ زمينه‌هايي که تصوري تخيلي را در انديشه نظامي آنان بنيان نهاد. اين انديشه تا آن جا نمود يافت که با اقدامي نظامي تصميم گرفتند تا کينه فروخورده خود را عليه امام و امت ايران پس از 7سال عملي کنند. منافقين پس از 30خرداد 1360 و خروج از چارچوب انقلاب و نظام اسلامي که منجر به‌خودکشي سياسي آنان شد، با پيوستن به جبهه دشمن بعثي، عليه مام وطن خويش از هيچ اقدام خائنانه‌اي کوتاهي نکردند. هنر ديپلماسي ايراني در پذيرش قطعنامه598 هم چنان که عراق و متحدان عربي و غربي‌اش را در خلأ راهبردي قرار داد، منافقين را نيز در بن‌بست فرو برد.

عراق اميدوار بود با تهاجم هم زمان خود تعداد زيادي ايراني را به اسارت بگيرد تا در جريان مذاکرات دست برتر را داشته باشد، اما با شکست، اين بار نيز دست خالي بازگشت. به مانند نبرد هشت‌ ساله تحميلي، اين بار نيز پايمردي و رادمردي سربازان سرافراز ايراني، توطئه خائنانه دشمنان و منافقين را عقيم ساخت تا موضع سياسي ايران را که در حال مذاکره با دبيرکل سازمان ملل در چارچوب قطعنامه۵۹۸ بود، تقويت شود و ادعاي صلح‌ طلبي عراق در جامعه بين‌المللي با تجاوز آشکار به خاک ايران زيرسؤال برود. روياي سريع تسخير تهران نيز خيلي زود رنگ باخت تا در واقعيت عمليات، منافقين خود را در محاصره نيروهاي ايراني ببينند.

طولي نکشيد که جاده کرمانشاه به اسلام‌آباد، انباشته از اجساد کشته و ادوات سوخته اهدايي عربي و غربي به منافقين شد. معدود کساني که موفق شده بودند از اين جهنم آتش و خون جان سالم به در برند، به کوه‌ ها و روستاهاي اطراف پناه بردند و برخي ديگر هم با منفجر کردن نارنجک و خوردن قرص سيانور، به زندگي خود پايان دادند. پس از پايان عمليات، تنگه چهارزبر، تنگه مرصاد نام گرفت تا يادآور کمين گاهي جهنمي باشد که با عمليات برنامه‌ريزي‌شده‌ رزمندگان ايراني، طومار نظامي سازمان مجاهدين خلق را در هم پيچيد.

اين عمليات سه روز به طول انجاميد كه در روز نخست، هدف سد كردن هجوم منافقين بود. در روز دوم حركت نيروي زميني صورت گرفت كه با پشتيباني بسيار قوي نيروي هوايي و هوانيروز همراه شد، در روز اول عمليات نيروي هوايي نتوانست وارد عمل شود، زيرا در آن زمان پايگاه نوژه بمباران شده بود و انجام پاكسازي باند فرود قدري فرصت را از آنها گرفت و به همين دليل، نيروي هوايي با يك روز دیرکرد وارد عمليات شد. در روز سوم، يگان‌هاي منافقين به كلي نابود شد. از آن روز به بعد در جاده كرمانشاه ـ اسلام آباد و در محل تنگه چهار زبر به ياد شهداي آن حماسه، يادمان شهداي حماسه مرصاد نصب شده است كه يادآور رشادت فرزندان دلير ايران در مقابله با فريب خوردگان منافق است؛ منافقيني كه روز به روز از ملت خود دور شدند تا آنجا كه ديگر جز نكبت و آوارگي و ذلت و شكست، آينده اي برايشان متصور نیست.

به هر حال تقدير الهي بر اين قرار گرفت كه پايان جنگ تحميلي، با يكي از بزرگترين پيروزي ها و افتخارآميزترين حماسه ها رقم بخورد؛ پيروزي بزرگي كه اوج مزدوري منافقین برای استكبار جهاني و همراهي شان با ر‍‍‍ژيم متجاوز بعث عراق را نشان داد و کارنامه سیاه و ننگین آنان را سياهتر كرد.