کد خبر: 46295تاریخ انتشار : 3:34:12 - یکشنبه 24 جولای 2016

اسناد جدید درباره تحصیل رانتی «حسین فریدون»

اسناد مربوط به اطلاعیه تکمیل ظرفیت آزمون ورودی دکترای تخصصی سال 1392 ، نشان می‌دهد که دانشگاه گیلان در دوره شبانه‌اش هیچ پذیرشی نداشته، بنابراین ادعای سازمان سنجش از اساس باطل است.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، پس از آنکه خبر تحصیل رانتی حسین فریدون در دانشگاه شهید بهشتی منتشر شد، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش طی گفت‌وگویی و سازمان سنجش در اطلاعیه‌ای رسمی عنوان کردند که فریدون ابتدا در دوره شبانه دانشگاه گیلان پذیرفته شده و پس از آن به دلیل کسب حدنصاب نمره به پردیس دانشگاه شهید بهشتی معرفی شده و پس از آن هر اتفاقی افتاده بین دانشگاه شهید بهشتی و فریدون بوده، لذا اگر فریدون در این دانشگاه پذیرفته شده باشد، در پی تصمیم خود دانشگاه بوده است.

اما اسناد نشان می‌دهد که حسین فریدون نمی‌توانسته در دانشگاه گیلان نیز پذیرفته شود.

سازمان سنجش در بخش اول اطلاعیه خود راجع به تحصیل فریدون در دانشگاه شهید بهشتی، مدعی شده که “ایشان(حسین فریدون) در سال 1392 در آزمون دکترای نیمه‌متمرکز در مجموعه علوم‌سیاسی شرکت و در مرحله تکمیل ظرفیت نسبت به انتخاب 5 کد رشته محل اقدام می‌کند. نامبرده در کد رشته محل 9626 رشته روابط بین‌الملل دوره شبانه دانشگاه گیلان در بین چندبرابر معرفی‌شدگان برای انجام مصاحبه با استفاده از سهیمه ایثارگران در رتبه 2(دو) به دلیل کسب حدنصاب سهمیه قرار می‌گیرد. دانشگاه گیلان در اعلام نتایج وی را غایب مصاحبه معرفی می‌کند.”

اما تصویر زیر که مربوط به اطلاعیه تکمیل ظرفیت آزمون ورودی دکترای تخصصی در سال 1392 است، نشان می‌دهد که اساساً دانشگاه گیلان در دوره شبانه‌اش هیچ پذیرشی نداشته و در دوره روزانه نیز فقط 2 نفر می‌توانسته جذب کند، بنابراین ادعای سازمان سنجش از اساس باطل است.

 اسناد جدید درباره تحصیل رانتی «حسین فریدون»/ چرا «رئیس سازمان سنجش» از یک رانت حمایت می‌کند؟
اما سند دیگر جنبه‌های جالب‌تری از ماجرای تحصیل رانتی حسین فریدون را آشکار می‌کند. آن چنان که در سند ذیل کاملاً آشکار است، احمد رضی سرپرست وقت دانشگاه گیلان که اینک ریاست این دانشگاه را رسماً برعهده دارد در تاریخ 14 دی 92 رسماً طی نامه‌ای به خدایی رئیس سازمان سنجش اعلام می‌کند که “با توجه به تکمیل بودن ظرفیت و سقف تعداد دانشجوی راهنمایی شده توسط اعضای هیئت علمی این گروه آموزشی، خواهشمند است دستور فرمایید برای این کد رشته در تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری برای نیمسال دوم سال تحصیل 92-93 هیچ تعداد دانشجویی پذیرفته و اعلام نشود.”
 اسناد جدید درباره تحصیل رانتی «حسین فریدون»/ چرا «رئیس سازمان سنجش» از یک رانت حمایت می‌کند؟
در واقع به استناد این سند، دانشگاه گیلان رسماً از رئیس سازمان سنجش خواسته که در این نیمسال، دانشجویی برای دکترای روابط بین‌الملل به این دانشگاه معرفی نشود، لذا رئیس سازمان سنجش علی‌القاعده نباید هیچ فردی، چه فریدون و چه غیرفریدون را به این دانشگاه معرفی می‌کرد.

با توجه به اسناد درج شده، یا قبولی فریدون در مرحله اول دکتری در دانشگاه گیلان از بنیان ادعای بی‌اساسی است و یا سازمان سنجش علیرغم درخواست جدی دانشگاه گیلان مبنی بر عدم معرفی هیچ فردی برای تحصیل در دوره دکترای روابط بین‌الملل این دانشگاه، وی را جزو پذیرفته‌شدگان در آزمون کتبی به این دانشگاه معرفی کرده است.

با این حال در هر صورت عدم شرکت فریدون در مصاحبه دکترای دانشگاه  گیلان هم از سوی دانشگاه و هم از سوی سازمان سنجش رسماً تایید شده و به همین دلیل فریدون هیچ‌گاه نمی‌توانسته دانشجوی دکترای دانشگاه گیلان محسوب شود.

اما سازمان سنجش در بخش دوم اطلاعیه خود مدعی شده که حسین فریدون به دلیل دارا بودن سهمیه ایثارگری از سوی سازمان سنجش به دانشگاه شهید بهشتی معرفی شده تا وی در صورت موافقت مسئولان دانشگاه شهید بهشتی، در پردیس این دانشگاه  به تحصیل دکتری بپردازد.

سازمان سنجش در این باره نوشته است: “نامبرده(حسین فریدون) طی درخواستی به سازمان سنجش آموزش کشور درخواست معرفی برای شرکت در  آزمون اختصاصی پردیس خودگردان در دانشگاه شهید بهشتی را باتوجه به معرفی اولیه و داشتن حدنصاب در دانشگاه گیلان می‌نماید که این سازمان نیز نسبت به اعلام دارا بودن حدنصاب معرفی دوره شبانه دانشگاه گیلان به دانشگاه شهید بهشتی اقدام می‌کند و هیچ‌گونه معرفی رسمی درخصوص ایشان برای ثبت‌نام و ادامه تحصیل در پردیس دانشگاهی صورت نمی‌پذیرد و اعلام  می‌شود با توجه به سهمیه ایثارگری  و وضعیت علمی نامبرده آن دانشگاه می‌تواند از نتایج آزمون نیمه‌متمرکز استفاده نماید و ایشان اگر حداقل شرایط و ضوابط آن دانشگاه را کسب نماید و از مرحله مصاحبه و ارزیابی علمی قبول شوند این سازمان با پذیرش نامبرده موافق است.”

سازمان سنجش در این اطلاعیه خود، “سهمیه ایثارگری” حسین فریدون را یکی از دو پایه اصلی واجد شرایط بودن وی برای شرکت در گزینش پردیس دانشگاه شهید بهشتی ذکر می‌کند، اما این ادعا نیز چند روز پیش به طور رسمی توسط مشاور رئیس دانشگاه شهید بهشتی در امور ایثارگران از اساس تکذیب شد.

داوود طالبی مشاو رئیس دانشگاه شهید بهشتی در امور ایثارگران و عضو هیئت‌علمی این دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم تاکید کرده که “هیچ مدرکی مبنی بر ایثارگر بودن حسین فریدون به دانشگاه شهید بهشتی ارائه نشده است.”

 با توجه وضوح رانتی بودن تحصیل حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور در دانشگاه شهید بهشتی، چند روزی است که سازمان سنجش آموزش کشور بار این موضوع را به دوش دانشگاه شهید بهشتی می‌اندازد و برخی مسئولان ارشد دانشگاه شهید بهشتی و گیلان نیز می‌گویند که این کار با توصیه سازمان سنجش انجام شده و هنوز مشخص نیست مسئولیت این اقدام بر عهده چه دانشگاه و نهادی است.

در کنار این تایید و تکذیب‌ها سیدامیر نیاکویی مدیر کنونی گروه علوم‌سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه گیلان هم درباره قبولی و معرفی حسین فریدون برادر رئیس‌‌جمهور به این گروه آموزشی در سال تحصیلی 92.93 تاکید دارد که نه در دوره مدیر گروه سابق علوم‌سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه گیلان و نه در زمان مسئولیت وی، چنین فردی(حسین فریدون) به گروه مبنی بر قبولی در مقطع دکترای دانشگاه گیلان معرفی نشده و اسم این فرد را اولین بار است که می‌شنود.

رضا سیم‌بر مدیر سابق گروه علوم‌سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه گیلان نیز، تاکید می‌کند که در دوران مسئولیت وی در سال 92 قبولی و پذیرش حسین فریدون در دانشگاه گیلان به گروه آموزشی ابلاغ نشده است.

  1. گیلانی گفت:

    متاسفیم که افراد منتسب به برخی مسئولین کشور در نظام جمهوری اسلامی ایران سوء استفاده می کنند و خیلی راحت و بی خیال از کنارش رد میشویم در حالی که اگر یه نفر بیجاره مثل طبقه ضعیف بود در جا محکوم و اخراج…..