کد خبر: 45835تاریخ انتشار : 13:49:09 - یکشنبه 17 جولای 2016

به بهانه برداشت اولین خوشه های برنج در سرابستان فومن؛

برنجکاران مظلوم شمال ایران را دریابید

هر سال وقتی بهار فرا می رسد بحث داغ کاشت برنج و سختی ها و رنج های آن برای کشاورزان ما دغدغه بزرگی را ایجاد می کند ، و این سوال را در ذهن همه کشاورزان عزیز تداعی می کند که امسال نیز مثل پارسال در برداشت برنج ضرر خواهیم کرد یا سود؟

به گزارش بهجت نیوز، پنج شنبه گذشته اولین خوشه های طلائی برنج در روستای سرابستان فومن با حضور مسئولین شهرستان برداشت گردید، این موضوع بهانه شد تا گزارشی در ارتباط با وضعیت کشت برنج و کشاورزان برنجکار تهیه کنیم؛

هر سال وقتی بهار فرا می رسد بحث داغ کاشت برنج و سختی ها و رنج های آن برای کشاورزان ما دغدغه  بزرگی را ایجاد می کند ، و این سوال را در ذهن همه کشاورزان عزیز تداعی می کند که امسال نیز مثل پارسال در برداشت برنج ضرر خواهیم کرد یا سود؟ این دغدغه نوعی افسردگی را برای برخی از تولید کنندکنندگان برنج که مهمترین آذوقه کشور به دوشش سنگینی می کند را سبب می شود ، آیا نزولات آسمانی باعث خراب شدن کاشت برنج خواهد شد؟ یا دلالان و وارد کنندگان و یا واسطه گران و گران فروشان کلان کدام یک؟

در قدیم برای کشاورزان تسهیلاتی بابت خرید مواد مورد نیاز شالیکاران برنج در نظر گرفته می شده ، بر اساس اظهار کشاورزان با تجربه قدیمی برای خرید انواع کودها مشکل امروزی وجود نداشت، اگر هم خریدی برای برداشت نیاز بود بیشتر اقلام جزیی را دربرمی گرفت که آنقدر مهم نبود، از طرفی اکثر کشاورزان در برداشت برنج بیشتر به همدیگر یاری می رساندند، و با همیاری و هم فکری درداشت و کاشت مددرسان یکدیگر بودند، امروزه متاسفانه به دلیل کم اهمیت دادن به کشاورزان و برنج کاران و هزینه های سنگین، بعضی از شالیکاران اظهار می کنند به صرفه نیست که به کار کشاورزی بپردازند، و اگر هم می پردازند از روی ناچاری و شاید تامین حداقل نیاز خود و خانواده است ، به همین علت بود که درسال های گذشته مهاجرت خیل عظیمی از جوانان و کشاورزان را در پی داشته است.

وقتی کاری سود نداشته باشد بهتر است ترکش کنی تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنی ، در حالی که در دنیای پیشرفته بخصوص کشورهای آسیای شرقی (ژاپن ،تایلند، و…) برای کشاورزن و کار آنها ارزش قائل هستند، وآن را به دیده نعمت می نگرند،و آنها را افراد خط مقدم نبرد برای خودکفایی کشورشان می دانند، دست آنها را می گیرند و در همه ضررها و زیان ها همراه و همدل آنها هستند، و دولت در چنین کشورهای با تمام وجود تلاش دارد تا آنها را ترغیب کند که هرسال نسبت به سال بعد تولید بیشتر با کیفیت بالاتر را در نظر بگیرند، تا تسهیلات بهتری و حمایت های بی دریقی از آنها داشته باشند،آیا در کشور ما هم این حمایت ها هستند؟ آیا دولت مردان ما هم به کشاورز اهمیت می دهند؟ آیا در زمان برداشت به کمک آنها می شتابند تا در فروش محصولشان ضرر نکنند؟یا فقط شعار می دهند؟

در طی سالهای گذشته وعده های مسئولین از یک طرف و شعار های نمایندگان در باب دادن تسهیلات از طرفی دیگر(بخصوص در هنگام انتخابات) کشاورزان را در جاده چند طرفه قرار داده است، که راه برون رفتش خیلی سخت است .

دولت بایستی چاره اندیشی کند، و سر بزنگاه از ورود برنج خارجی (بخصوص هندی به بهانه ارزان بودن) دست بکشد، و مانند دولت مردان ژاپن برای ضرری که بخاطر آفات در مزارع کشاورزی ژاپن رخ داد و دست کشاورزانش را گرفت ، و با ورود برنج خارجی(به دلیل اضطرار) از کشاورزان کشورش عذرخواست عمل کند، تا نگویند این هم از دولت تدبیرش.

تصميم به اين که کدام محصول با استفاده از چه عوامل توليدي، با چه روشي و به چه مقدار توليد گردد از برنامه هاي مهم آن مي باشد. تنظيم و اجراي الگوي کشت مناسب محصولات زراعي و باغي تحت تأثير عواملي چون فاکتورهاي طبيعي شامل ساختمان خاک، اقليم و مقدار آب آبياري در دسترسي، فاکتورهاي اجتماعي شامل گروه هاي زارعان (خانواده ها، فرهنگ ها و…) و فاکتورهاي اقتصادي مانند قيمت تمام شده محصول براي زارع، قابليت عرضه در بازار، سطح تکنولوژي در اختيار، نيروي انساني موجود، اعتبار و وضعيت صنعتي منطقه، حمل و نقل و دسترسي به اطلاعات قرار مي گيرد.

يک الگوي مناسب کاشت بايد به نحوي اجرا شود که نيازهاي اوليه همه اعضاء جامعه برآورده شده و حقوق آنها از بهره وري اراضي، سرمايه کافي، فرصت هاي بازاريابي تأمين و تضمين شود زيرا هرگونه تغيير در الگوي کاشت مي تواند کل نظام اجتماعي بخش کشاورزي را تحت تأثير قرار دهد. الگوي کاشت برنج نيز بايد طوري تنظيم شود که کشاورزان بتوانند توليد کافي براي خودکفايي يا درآمد داشته باشند و بازده رضايت بخشي از هزينه ها و کاري که انجام مي دهند به دست آورند.

لذا هرچه سريعتر بايد به فکر راه چاره اي براي جلوگيري از روند نامطلوب تبديل و تغيير کاربري اراضي کشاورزي باشيم. روند تغيير کاربري اراضي و تبديل الگوي کشت از شاليزاري به باغ در سال هاي اخير شدت گرفته است که اين روند تابعي از وضعيت بازار، قيمت تمام شده، هزينه هاي توليد و عوامل ديگر است . بايد به اراضي کشاورزي به عنوان يک واحد اقتصادي نگريست که اگر سوددهي نداشته باشد، هر فردي در صدد تغيير کاربري اقدام مي کند.

به امید آنکه روزی فرا برسد که کشاورزی ما به صورت کامل مکانیزه شده تا هم هزینه ها کاهش پیدا کند و هم اینکه کشاورزان عزیز و زحمت کش نهایت بهره را ببرند .

سید مهدی فاطمی نیا/ خبرنگار بهجت نیوز