کد خبر: 45684تاریخ انتشار : 18:42:51 - جمعه 15 جولای 2016

هانیه نجومی چوبری؛

شورای نگهبان باقیات الصالحات امام راحل (ه)

در جمهوری اسلامی ایران نهاد شورای نگهبان تجلی بخش قانون در نهان خانه دموکراسی است . 26 تیرماه سالروز آغاز فعالیت شورای نگهبان است . شورای نگهبان از ابتدایی ترین نهادهای انقلابی در نظام سیاسی نوبنیاد ایران اسلامی بوده است.

در جمهوری اسلامی ایران نهاد شورای نگهبان تجلی بخش قانون در نهان خانه دموکراسی است . 26 تیرماه سالروز آغاز فعالیت شورای نگهبان است . شورای نگهبان از ابتدایی ترین نهادهای انقلابی در نظام سیاسی نوبنیاد ایران اسلامی بوده است. شورای نگهبان به حکم امام خمینی (ره) در اسفند ماه 1358 تشکیل و با انتخاب شدن فقهای آن به صورت رسمی از تیرماه سال 59 فعالیت خود را آغاز کرد. این نهاد بعدها عمق استراتژیک جمهوری اسلامی قلمداد شد و توانست با صلابت در حراست از قانون و کیان ملی بایستد . اهمیت حفاظت از قانون و مردم در برابر ولنگاری برخی سیاسیون سیاس ، در نظام مقدس جمهوری اسلامی وقتی بیش از پیش مشخص می شود که بدانیم هرگاه مقوله نظارت استصوابی سهل و ممتنع فرض شده از همان ناحیه لطمات جبران ناپذیر بر ساحت مقدس میهن وارد آمده است.

پیروزی انقلاب اسلامی ثمره سالها مجاهدت و جانفشانی انسان‌های آزادی‌خواه و پاک سیرتی بود که به ندای حق‌طلبی عالمی ربانی لبیک گفتند و تشکیل جمهوری اسلامی با رأی قاطع مردم در 12 فروردین 1358 تکمیل کننده این حرکت خدایی بود که الگوی جدید و بی بدیلی را به خداجویان و عدالت‌خواهان سرتاسر دنیا ارائه کرد.
جمهوری اسلامی به عنوان نظامی مبتنی بر توحید و مردم‌سالاری مبانی فکری و عملی نظام سلطه را به چالش کشید و روشی نوین برای سعادت واقعی بشریت را نوید داد.
به لطف خداوند متعال و دور اندیشی حضرت امام خمینی (ره) و مجاهدت عالمانی سترگ و ایستادگی ملت بزرگ ایران قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان میثاقی برای ملت و مبنای استحکام نظام نوپای جمهوری اسلامی به تأیید رسید. و شورای نگهبان به موجب اصولی از قانون اساسی تأسیس شد و وظیفه خطیر صیانت از قانون اساسی نظام از انحرافات و حفظ آن در مدار اسلام بر عهده این نهاد مقدس گذاشته شد.

شورای نگهبان به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی و عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع و قانون تشکیل شده است. بنابراین شورای نگهبان به منظور تطبیق قوانین با قانون اساسی و شرع و تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی تشکیل شده است.
شورای نگهبان قانون اساسی به اختصار شورای نگهبان از نهادهای نظارتی نظام جمهوری اسلامی ایران است که از دوازده عضو تشکیل شده‌است. شش عضو از این دوازده تن فقهایی هستند که با حکم رهبر عزل و نصب می‌شوند و شش عضو دیگر حقوقدانانی هستند که با معرفی رییس قوه قضاییه و رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.

باید اذعان نمود که وجود چنین نهاد مقتدری در حراست از اسلامیت و جمهوریت  نظام از برکات انقلاب اسلامی بوده و باقیات الصالحاتی برای امام راحل (ره) می باشد که منشاء خدمات بزرگی برای ملت ایران بوده است.

لازم است متولیان امر در رده های مختلف این نهاد، از فرصت سالگرد تاسیس آن استفاده نموده و فعالیت های این نهاد را به همراه چالش ها و تنگناهایی که در راه انجام وظایف قانونی با آن مواجه بوده و هست را به افکار عمومی ارائه نمایند. اگر  وجود چنین نهاد مستقل و جامعی در قانون اساسی پیش بینی نمی شد این نهاد در مقابل جوسازی ها و فضاسازی های صاحبان و طالبان قدرت و ثروت که برای نفوذ در ارکان حاکمیت و جهت استحاله نظام از درون و انحراف در مسیر انقلاب، همه روزه به راه انداخته یا می اندازند، ایستادگی نمی کرد، معلوم نبود چه سر نوشتی برای انقلاب ملت ایران و میثاق ملی آنان یعنی قانون اساسی رقم می خورد.

بررسی تاریخ سده اخیر نشان می دهد که فکر و اندیشه تایید قوانین و تطبیق آن با شرع از دیرباز مورد توجه بوده و قشر روحانیت، از نفوذ اجتماعی خود برای اعمال این تطبیق، استفاده نموده اند. نمونه بارز آن تحریم توتون و تنباکو توسط مرحوم میرزای شیرازی و در جریان انقلاب مشروطه نیز، طبق متمم قانون اساسی وقت، تصریح شده بود که مصوبات مجلس شورای ملی بایستی به تایید پنج نفر از علمای تراز اول مملکت برسد، اما از آنجا که ساز و کار عملی تدارک دیده نشده و نهادی نیز راه اندازی نشده بود که متولی تطبیق و تایید قوانین توسط علمای تراز اول باشد، لذا به مرور زمان در روند نظام پارلمانی کشور، انحراف ایجاد شد.

مخلص کلام این که تلاقی سالروز تاسیس شورای نگهبان با پایان ماه ضیافت الهی و عید سعید فطر را گرامی می‌داریم و انشاء الله دولت مردان ما مثل همیشه با متعهد ماندن با آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) و شهدای انقلاب اسلامی ودر سایه تأییدات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) و رهنمودهای نایب برحقش مقام معظم رهبری(مدظله)، بیش از پیش بتوانند نقش خطیر خویش را در دفاع از اسلام و قانون اساسی به احسن وجه ایفا کنند.