کد خبر: 45466تاریخ انتشار : ۲۳:۲۲:۰۱ - چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵

به بهانه درگذشت مادر شهید ؛

نگاهی به زندگی شهید والامقام ابوالقاسم همتی

روز گذشته مادر شهید والامقام ابوالقاسم همتی مرحومه مغفوره زهرا ییلاقی به فرزند شهیدش پیوست و صبح امروز مراسم تشیع و تدفین این مادر بزرگوار توسط خانواده شهید و مردم مومن و انقلابی برگزار شد.

به گزارش بهجت نیوز،‌ روز گذشته مادر شهید والامقام ابوالقاسم همتی مرحومه مغفوره  زهرا ییلاقی به فرزند شهیدش پیوست و صبح امروز مراسم تشیع و تدفین این مادر بزرگوار توسط خانواده شهید و مردم مومن و انقلابی برگزار شد.

شایان ذکر است شهید ابوالقاسم‌ همتی‌ شکالگورابی‌ فرزند شادروان‌ حاج خدابخش‌ به‌ سال‌ ۱۳۳۸ در روستای ‌شکالگوراب‌ بالا دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. پس‌ از گذراندن‌ دوران‌ خردسالی‌، وارد مدرسه‌ شد، تا بسان ‌دیگر هم‌ سن‌ و سالهای‌ خود، به‌ تحصیل‌ علم‌ و فراگیری‌ دانش‌ بپردازد.

دوره‌ ابتدایی‌ و راهنمایی‌ را در مدرسه‌ گشت‌ به‌ پایان‌ برد و پس‌ از آن‌، دوره‌ متوسطه‌ را در دبیرستان‌خدمات‌ دکتر هوشنگ‌ مرادی‌ سابق‌ (هنرستان‌ شهید باهنر کنونی‌) گذراند و در این‌ مدرسه‌ مشغول‌ به‌تحصیل‌ شد. در نیمه‌ دوم‌ سال‌ ۱۳۶۰ از طرف‌ دولت‌ وقت‌ اعلام‌ شد که‌ متولدین‌ ۱۳۳۸ به‌ خدمت‌سربازی‌ بروند، از اینرو شهید همتی‌ دوره‌ متوسطه‌ را نیمه‌ تمام‌ گذاشت‌ و راهی‌ خدمت‌ سربازی گردید.
در آبانماه‌ ۱۳۶۰ از ژاندارمری‌ فومن‌ به‌ کرمان‌ اعزام‌ شد و پس‌ از گذراندن‌ دوره‌ آموزشی‌ در این‌ شهر،وارد جمعی‌ تیپ‌ ۵۵ هوابرد شیراز گردید و از آنجا به‌ جبهه‌ اعزام‌ شد. پس‌ از ورود به‌ جبهه‌، درعملیات‌ فتح‌ المبین‌ که‌ در دوم‌ فروردین‌ ماه‌ ۱۳۶۱ آغاز و پس‌ از یک‌ هفته‌ با پاکسازی‌ منطقه‌ در طول‌مرز ایران‌ و عراق‌ به‌ اتمام‌ رسید، شرکت‌ نمود و پس‌ از پیروزی‌ در این‌ عملیات‌ به‌ مرخصی‌ آمد.
بعد از مدتی‌ دوباره‌ به‌ جبهه‌ رفت‌ و این‌ بار در عملیات‌ بیت‌ المقدس‌ که‌ با هدف‌ دست‌یابی‌ به‌خرمشهر در بامداد روز جمعه‌ دهم‌ اردیبهشت‌ ماه‌ ۱۳۶۱ آغاز شده‌ بود شرکت‌ جست‌ و در این‌عملیات‌ از ناحیه‌ی‌ پای‌ راست‌ مجروح‌ و سپس در یکی‌ از بیمارستان‌های‌ تهران‌ بستری‌ گردید.
این‌ شهید بزرگوار پس‌ از بهبودی‌ به‌ زادگاهش‌ آمد و بعد از مدتی‌ کوتاه‌، برای‌ بار سوم‌ عازم‌ جبهه‌های‌حق‌ علیه‌ باطل‌ گردید. این‌ بار به‌ جبهه‌های‌ غرب‌ که‌ شامل‌ جبهه‌ی‌ میانی‌ و از دهلران‌ تا جنوب‌ دربندی‌ خان‌ (استانهای‌ ایلام‌ و کرمانشاه‌) را در برمی‌گرفت‌ اعزام‌ گردید و در این‌ منطقه‌ جنگی‌ ازکشور به‌ مبارزه‌ پرداخت‌، تا اینکه‌ سرانجام در دهم‌ مهر ۱۳۶۱ در سومار در عملیات‌ مسلم‌ بن‌ عقیل‌ به‌ درجه‌ی‌والای‌ شهادت‌ نایل‌ آمد و به‌ خیل‌ کاروان‌ عظیم‌ شهدا پیوست‌.پیکرش بعداز تشییع در زادگاهش بخاک سپرده شد.