کد خبر: 45399تاریخ انتشار : 16:03:38 - سه شنبه 12 جولای 2016

به بهانه سالروز تخریب قبرستان بقیع؛

بقیع تنها یک گورستان نیست، بلکه گنجینه تاریخ اسلام است

به طور قطع قبرستان بقیع از اماکن تاریخی مدینه است که دل تمام شیعیان در سراسر جهان برای آن پر می‌‌زند .اما شاید کم باشند کسانی که بدانند خود بقیع یعنی چه و تاریخچه آن چه بوده است؟

به طور قطع قبرستان بقیع از اماکن تاریخی مدینه است که دل تمام شیعیان در سراسر جهان برای آن پر می‌‌زند .اما شاید کم باشند کسانی که بدانند خود بقیع یعنی چه و تاریخچه آن چه بوده است؟

یکی از پر خاطره‏ترین مکان‎های مدینه، بقیع است؛ جایی که نخست آن را بقیع الغرقد می‏نامیدند. «غرقد» نوعی درخت بوده که در گذشته، در محل این قبرستان و یا در کنار آن قرار داشته و محتملا به تدریج با گسترش قبرستان، آن درخت‎ها -که به نظر برخی توتستان بوده – از میان رفته است.  بقیع زمين وسيع را گويند و گفته شده كه بقيع زمينى است كه در آن درختى يا ريشه درختى بود ، و بقيع غرقد قبرستان مقدس را بدين جهت به اين نام خوانند كه درخت غرقد در آن فراوان بوده است .بقیع پیش از اسلام، گورستان مردم یثرب بوده و پس از اسلام نیز به عنوان مهمترین گورستان مدینه شناخته شده است. این گورستان با وسعت نسبتا زیاد خود، در طول قرون مختلف اسلامی مدفن صحابه، تابعین و مهمتر از همه، چهار تن از امامان(علیهم‎السلام) بوده و از این رو محل زیارت تمامی زائران مدینه منوره است.

گرچه پس از گذشت قريب به يك قرن از تخريب حرم مطهر ائمه بقيع‌ علیهم السلام و از بين رفتن تمام آثار اين بناى باشكوه و معنوى نمى توان همانند ساير ابنيه تاريخى و مذهبى، از آثار آن به عظمت و قدمتش پى برد و تاريخ ساختمان آن را بدست آورد، ولى آنچه از منابع مختلف بدست مى آيد، تا حدّى مى تواند ما را با تاريخ و چگونگى اين حرم شريف آشنا سازد و بيانگر وضع اين بناى فخيم و پرشكوه معنوى در طول تاريخ گردد.

اجمال تاريخ اين حرم مقدس اين است كه قبور ائمه بقيع -عليهم السلام- مانند ساير قبرها در محوطه مكشوف و بدون ديوار و سقف نبوده؛ بلكه قبر آنان مانند تربت پاك رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت رضا علیه السلام از آغاز دفن اجساد مبارك و پيكر مطهرشان در داخل خانه اى كه متعلق به عقيل بوده، قرار داشته است و به مرور زمان اين خانه به ساختمان مناسب، به شكل مسجد تبديل گرديده، سپس در محل همان ساختمان بزرگترين و مرتفع ترين گنبد و بارگاه بنا شده است و در قرون متمادى داراى خادم و دربان و داراى ظريفترين و گرانبهاترين ضريح و صندوق با زيباترين روپوش و داراى فرش و قنديل بوده است و بالاخره در هشتم شوال سال 1344ه به وسيله وهابيان منهدم گرديده است.

پیشینه تاریخی بقیع به دوران قبل از اسلام می‌رسد ولی در کتب تاریخی به روشنی قدمت تاریخی آن مشخص نشده‌است. بعد از هجرت مسلمانان به مدینه، بقیع تنها قبرستان مسلمانان بوده، مردم مدینه قبل از آمدن مسلمانان به آن‌جا اجساد مردگان خود را در دو گورستان «بنی‌حرام» و «بنی‌سالم» و گاهی نیز در خانه‌های‌شان دفن می‌کردند و در واقع بقیع اولین قبرستانی است که به دستور پیامبر اسلام و توسط مسلمانان صدر اسلام ساخته شد.

اولین کسی که در آنجا به توصیه پیامبر دفن شد عثمان بن مظعون بود که از دوستان نزدیک پیامبر و علی بن ابیطالب به شمار می‌رفت؛ علی در سخنانش از عثمان بسیار یاد می‌کرد.

قبرستان بقيع مدفن امامان و بزرگان دين واصحاب رسول خداست .امام حسن مجتبي (ع)، امام زين العابدين (ع)، امام محمد باقر (ع)، امام جعفر صادق (ع)، عموي پيامبر (عباس ابن عبدالمطلب)، فاطمه بنت اسد مادر امام علي (ع)، دختران پيامبر ( رقيه ، زينب ، ام كلثوم )، همسران پيامبر، اسماعيل (فرزند امام جعفر صادق)، تعدادي از شهداي احد، حليمه سعديه مادر رضايي پيامبر، ام البنين (مادر حضرت ابوالفضل العباس)، در اين مکان دفن گرديده اند .بقيع در نيم قرن گذشته، گنبد و بارگاه داشته، که به دستور مفتي هاي سعودي، تخريب گرديده است.

این روزها که حجاج مدینه بعد در شهر پیامبر گرامی اسلام به‌سر می‌برند، هر روز بعد از نماز صبح به “حرم بقیع” می‌روند و شروع به زیارت و دعا روایت‌های تاریخی را تحریف کنند.خواندن می‌کنند؛ حال این وهابی‌ها هرچه می‌خواهند بگویند و

هر روز که می‌گذارد، زائران زیادی از هر قوم و قبیله‌ای، از جنوب شرق آسیا تا قلب اروپا ، آمریکا و و آفریقا به شیفتگان اهل بیت (ع) می‌افزایند؛ از حاجی چینی و آمریکایی و انگلیسی گرفته تا رنگین کمانی از رنگهای مسلمان جهان اسلام را می‌شود در قبرستان بقیع دید که چطور اشک می‌ریزند .به عبارت دیگر، کدام سنگین دل است که به این قبرستان ویران پای بگذارد و باران اشک بر رخسارش سرازیر نشود.

امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد نابودی مفتی های سعودی و وهابیان مهلک باشیم و نظاره گر روزی شویم که همگان اعم از مرد و زن بتوانند در این سرزمین ناله های عاشقانه سر دهند و با معبود خویش نجوا کنند.