کد خبر: 44510تاریخ انتشار : 15:59:30 - جمعه 1 جولای 2016

به مناسبت روز صنعت و معدن؛

حمايت از صنعت و معدن، ضامن رشد اقتصادي و اشتغال پايدار

ایران، با در اختیار داشتن منابع و ذخایر سوختی و هم‌چنین دیگر مواد معدنی مورد نیاز صنایع مختلف، از کشورهای غنی دنیا به شمار می‌آید.

روز دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده است . اختصاص این روز فرصت مناسبی است که به مهم ترین موتور محرکه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن نگاهی اندیشمندانه شود چرا که این بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و در آمد سرانه نقش بسزایی دارد.

ایران، با در اختیار داشتن منابع و ذخایر سوختی و هم‌چنین دیگر مواد معدنی مورد نیاز صنایع مختلف، از کشورهای غنی دنیا به شمار می‌آید. استخراج معادن و معدن‌کاری و توسعه‌ی صنعت در زمینه‌های گوناگون صنعتی، از دیرباز در کشور ما متداول بوده است  تاریخ‌نگاران، نوشته‌اند که مردم ایران، از اولین کسانی بوده‌اند که مس را استخراج و ذوب کرده‌اند. آثار بسیاری از حفاری‌های عظیم که در بیش‌تر معادن ایران و بخصوص معادن سرب و مس دیده می‌شود. نمونه‌های باقیمانده از ظروف و وسایل فلزی نیز، نشانگر فعالیت‌های گسترده‌ی معدنی و صنعتی می‌باشد.

به عبارتی دیگر اهمیت جایگاهی که صنعت و تولید در دستیابی کشورها به توسعه پایدار دارد، بر هیچ فردی پوشیده نیست. توسعه پایدار بی شک از مسیر تولید عبور می کند و کشوری که در صنعت و تولید موفق عمل کند به توسعه پایدار دست می یابد. این عرصه از رکن های اساسی هر جامعه ای به شمار می رود که در نظر دارد با برنامه ای دراز مدت از بیشترین توان و ظرفیت های کشور بهره ببرد. بنابراین اهمیت و ضرورت توجه بیشتر به این بازوی اقتصادی سبب شد تا روزی به این نام اختصاص یابد و برهمین اساس ۱۰تیر روز صنعت ومعدن نامگذاری شده است.

پس از انقلاب اسلامی به دلیل اهمیت جایگاه صنعت در کشور و زیرساخت هایی مانند راه ها، ارتباطات و … حرکت به طرف رو به جلو بوده است. این حرکت، مثبت به شمار می رود اما به معنی استفاده از بهترین روش ها نیست. برای بهبود جایگاه ایران در منطقه نیز می توان گفت بر مبنای منابع انسانی و بر پایه زیرساخت هایی که برای حرکت موتور صنعت نیاز بوده کارهای بسیار زیادی انجام شده است به گونه ای که می توان گفت کشور در حوزه صنعت و معدن در منطقه جزو بهترین کشورها به شمار می رود. اکنون نیز برجام شرایط مناسب را برای سرمایه گذاری کشورهای اروپایی در بخش های گوناگون صنعت ایران فراهم کرده است. افزون بر آن، مسئولان این کشورها به صورت آشکار بیان می کنند، بخش صنعت در ایران زیرساخت هایی بسیار محکم و قوی دارد، به باور آنان، این امر شرایط مناسب برای هرگونه فعالیت در این زمینه را بهتر از دیگر کشورهای منطقه فراهم می کند.
ایران به عنوان معدود یا تنها کشوری محسوب می شود که با وجود چالش های زیاد در منطقه خاورمیانه، از نظر امنیتی جایگاه بسیار مناسبی دارد. در این میان بهترین راهکار برای از میان برداشتن برخی کاستی در این عرصه، استفاده از بخش خصوصی است. بخش خصوصی و صنعت و معدن باید با همفکری و همکاری با دولتمردان، نقشه راهی ارایه کنند که پیاده سازی آن به تضمین آینده بخش صنعت و معدن منجر شود.
در شرایط پسا برجام می توان با دو نگاه به این موضوع نگریست: نخست، در شرایط کنونی، تحریم های اقتصادی مهار شده و این موضوع در درجه نخست به معنای بهبود شرایط اقتصادی و صنعتی کشور است. موضوع دوم، در روابط بین المللی برای ایجاد یک محدودیت یا تحریم، اقدام های لازم به سرعت انجام می شود اما زمانی که فضای اعتماد از میان می رود، برای برگرداندن این مقوله گام به گام فعالیت صورت می گیرد. پس از توافق هسته ای نیز نمی توان انتظار داشت شرایط کشور به سرعت به زمان پیش از تحریم های اقتصادی بازگردد. به پشتوانه برجام، کشورهای زیادی برای سرمایه گذاری در بخش های متنوع صنعتی به ایران سفر کرده اند اما این شرط لازم است و کافی نیست.

 اثرات صنعت و معدن درچتر گسترده جهاد اقتصادی و به خصوص در تحقق سياست ها و نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتي نسبت به ديگر بخش‌ها جايگاه و تأثير مهم‌تري در داخل و خارج كشور به همراه دارد، به گونه‌اي كه قدم‌هاي صنعتي و معدني در رونق اقتصادي، افزايش اشتغال و … دركشور بي بديل است و بي شك تقويت اين بخش و به ويژه رفع دغدغه هاي متوليان آن لازم و ضروري است، زیرا شتاب رشد اقتصادي، حفظ و توسعه اشتغال فعلي و آينده و رقابت برمدار پرفراز و نشيب توليد ناخالص ملي در گرو حل مشكلات موجود و شنيدن صداي بغض گرفته صنعتگران، توليدكنندگان و …است.

اگر برنامه ای تدوین می شود ، باید مصالح کوتاه مدت و بلند مدت کشور را در نظر بگیرد، در پایان باید گفت پر واضح است که فضای موجود مانع رشد و توسعه بخشهای مختلف صنعت و اقتصاد  می باشد و همه به این موضوع اذعان دارند بنابریان باید کاری کرد، کارستان، در غیر این صورت پیوسته فاصله صنعت ایران از قافله صنعت در جهان افزایش خواهد یافت و پیامدهای ناگوار و ناخوشایند بیشتری دامن کشور را خواهد گرفت. بي شك داشته‌ها ودستاوردهای ارزشمند صنعت و معدن در سال‌های گذشته تا به امروز موتور محركه اقتصاد كشوربوده و خواهند بود و بهترين عامل در رسيدن به رشد و شكوفايي اقتصادي و همچنين اشتغال پايدار و افزايش توليد ناخالص ملي است.

اکنون نيز رفع مشكلات صنعت و معدن كشور، تعامل ميان مجلس و دولت را بيش از پيش مي طلبد، زیرا رفع مشكلات سنگيني همچون كمبود و يا نبود نقدینگی، هموار كردن مسير ناهموار نوسازی واحدهای تولیدی و صنعتي، كاهش هزینه بالای تولید و همچنين ساماندهي بازار صادراتی مطمئن، و… با تعامل و همت اين دو قوه مسير است.

اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي به عنوان پارلمان بخش خصوص در هر برهه‌اي از زمان و مكان يار و ياور قوا بوده و است و اعتقاد بر آن داريم كه بالندگي و توسعه در هر كشوري با قدم‌هاي اين بخش محقق می‌شود و از این پس نيز اين سياست به ويژه در راستاي حضور و اثرگذاري بخش مستقل خصوصي در اجراي برنامه ششم توسعه كشور ادامه خواهد داشت.

بنابراین انتظاري كه از مسؤولان امر داريم اين است كه شنيدن درد دل‌هاو مطالبات صنعتگران و توليدكنندگان و حتي تحصيلكردگان اين بخش تنها منوط به روز صنعت و معدن نباشد و در تحقق خواسته‌هاي اين افراد كه دست ياري و همكاري دوجانبه به سوي مسؤولان قوا دراز كرده‌اند را به گرمي بفشارند.

به امید موفقیت همه دست اندرکاران در بخشهای مختلف دولتی و خصوصی برای پیشرفت صنعت در کشور و کاهش مشکلات کارگران و صنعت مردان شریف کشور عزیزمان ایران.