کد خبر: 44510تاریخ انتشار : ۱۵:۵۹:۳۰ - جمعه ۱۱ تیر ۱۳۹۵

به مناسبت روز صنعت و معدن؛

حمایت از صنعت و معدن، ضامن رشد اقتصادی و اشتغال پایدار

ایران، با در اختیار داشتن منابع و ذخایر سوختی و هم‌چنین دیگر مواد معدنی مورد نیاز صنایع مختلف، از کشورهای غنی دنیا به شمار می‌آید.

روز دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده است . اختصاص این روز فرصت مناسبی است که به مهم ترین موتور محرکه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن نگاهی اندیشمندانه شود چرا که این بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و در آمد سرانه نقش بسزایی دارد.

ایران، با در اختیار داشتن منابع و ذخایر سوختی و هم‌چنین دیگر مواد معدنی مورد نیاز صنایع مختلف، از کشورهای غنی دنیا به شمار می‌آید. استخراج معادن و معدن‌کاری و توسعه‌ی صنعت در زمینه‌های گوناگون صنعتی، از دیرباز در کشور ما متداول بوده است  تاریخ‌نگاران، نوشته‌اند که مردم ایران، از اولین کسانی بوده‌اند که مس را استخراج و ذوب کرده‌اند. آثار بسیاری از حفاری‌های عظیم که در بیش‌تر معادن ایران و بخصوص معادن سرب و مس دیده می‌شود. نمونه‌های باقیمانده از ظروف و وسایل فلزی نیز، نشانگر فعالیت‌های گسترده‌ی معدنی و صنعتی می‌باشد.

به عبارتی دیگر اهمیت جایگاهی که صنعت و تولید در دستیابی کشورها به توسعه پایدار دارد، بر هیچ فردی پوشیده نیست. توسعه پایدار بی شک از مسیر تولید عبور می کند و کشوری که در صنعت و تولید موفق عمل کند به توسعه پایدار دست می یابد. این عرصه از رکن های اساسی هر جامعه ای به شمار می رود که در نظر دارد با برنامه ای دراز مدت از بیشترین توان و ظرفیت های کشور بهره ببرد. بنابراین اهمیت و ضرورت توجه بیشتر به این بازوی اقتصادی سبب شد تا روزی به این نام اختصاص یابد و برهمین اساس ۱۰تیر روز صنعت ومعدن نامگذاری شده است.

پس از انقلاب اسلامی به دلیل اهمیت جایگاه صنعت در کشور و زیرساخت هایی مانند راه ها، ارتباطات و … حرکت به طرف رو به جلو بوده است. این حرکت، مثبت به شمار می رود اما به معنی استفاده از بهترین روش ها نیست. برای بهبود جایگاه ایران در منطقه نیز می توان گفت بر مبنای منابع انسانی و بر پایه زیرساخت هایی که برای حرکت موتور صنعت نیاز بوده کارهای بسیار زیادی انجام شده است به گونه ای که می توان گفت کشور در حوزه صنعت و معدن در منطقه جزو بهترین کشورها به شمار می رود. اکنون نیز برجام شرایط مناسب را برای سرمایه گذاری کشورهای اروپایی در بخش های گوناگون صنعت ایران فراهم کرده است. افزون بر آن، مسئولان این کشورها به صورت آشکار بیان می کنند، بخش صنعت در ایران زیرساخت هایی بسیار محکم و قوی دارد، به باور آنان، این امر شرایط مناسب برای هرگونه فعالیت در این زمینه را بهتر از دیگر کشورهای منطقه فراهم می کند.
ایران به عنوان معدود یا تنها کشوری محسوب می شود که با وجود چالش های زیاد در منطقه خاورمیانه، از نظر امنیتی جایگاه بسیار مناسبی دارد. در این میان بهترین راهکار برای از میان برداشتن برخی کاستی در این عرصه، استفاده از بخش خصوصی است. بخش خصوصی و صنعت و معدن باید با همفکری و همکاری با دولتمردان، نقشه راهی ارایه کنند که پیاده سازی آن به تضمین آینده بخش صنعت و معدن منجر شود.
در شرایط پسا برجام می توان با دو نگاه به این موضوع نگریست: نخست، در شرایط کنونی، تحریم های اقتصادی مهار شده و این موضوع در درجه نخست به معنای بهبود شرایط اقتصادی و صنعتی کشور است. موضوع دوم، در روابط بین المللی برای ایجاد یک محدودیت یا تحریم، اقدام های لازم به سرعت انجام می شود اما زمانی که فضای اعتماد از میان می رود، برای برگرداندن این مقوله گام به گام فعالیت صورت می گیرد. پس از توافق هسته ای نیز نمی توان انتظار داشت شرایط کشور به سرعت به زمان پیش از تحریم های اقتصادی بازگردد. به پشتوانه برجام، کشورهای زیادی برای سرمایه گذاری در بخش های متنوع صنعتی به ایران سفر کرده اند اما این شرط لازم است و کافی نیست.

 اثرات صنعت و معدن درچتر گسترده جهاد اقتصادی و به خصوص در تحقق سیاست ها و نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی نسبت به دیگر بخش‌ها جایگاه و تأثیر مهم‌تری در داخل و خارج کشور به همراه دارد، به گونه‌ای که قدم‌های صنعتی و معدنی در رونق اقتصادی، افزایش اشتغال و … درکشور بی بدیل است و بی شک تقویت این بخش و به ویژه رفع دغدغه های متولیان آن لازم و ضروری است، زیرا شتاب رشد اقتصادی، حفظ و توسعه اشتغال فعلی و آینده و رقابت برمدار پرفراز و نشیب تولید ناخالص ملی در گرو حل مشکلات موجود و شنیدن صدای بغض گرفته صنعتگران، تولیدکنندگان و …است.

اگر برنامه ای تدوین می شود ، باید مصالح کوتاه مدت و بلند مدت کشور را در نظر بگیرد، در پایان باید گفت پر واضح است که فضای موجود مانع رشد و توسعه بخشهای مختلف صنعت و اقتصاد  می باشد و همه به این موضوع اذعان دارند بنابریان باید کاری کرد، کارستان، در غیر این صورت پیوسته فاصله صنعت ایران از قافله صنعت در جهان افزایش خواهد یافت و پیامدهای ناگوار و ناخوشایند بیشتری دامن کشور را خواهد گرفت. بی شک داشته‌ها ودستاوردهای ارزشمند صنعت و معدن در سال‌های گذشته تا به امروز موتور محرکه اقتصاد کشوربوده و خواهند بود و بهترین عامل در رسیدن به رشد و شکوفایی اقتصادی و همچنین اشتغال پایدار و افزایش تولید ناخالص ملی است.

اکنون نیز رفع مشکلات صنعت و معدن کشور، تعامل میان مجلس و دولت را بیش از پیش می طلبد، زیرا رفع مشکلات سنگینی همچون کمبود و یا نبود نقدینگی، هموار کردن مسیر ناهموار نوسازی واحدهای تولیدی و صنعتی، کاهش هزینه بالای تولید و همچنین ساماندهی بازار صادراتی مطمئن، و… با تعامل و همت این دو قوه مسیر است.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به عنوان پارلمان بخش خصوص در هر برهه‌ای از زمان و مکان یار و یاور قوا بوده و است و اعتقاد بر آن داریم که بالندگی و توسعه در هر کشوری با قدم‌های این بخش محقق می‌شود و از این پس نیز این سیاست به ویژه در راستای حضور و اثرگذاری بخش مستقل خصوصی در اجرای برنامه ششم توسعه کشور ادامه خواهد داشت.

بنابراین انتظاری که از مسؤولان امر داریم این است که شنیدن درد دل‌هاو مطالبات صنعتگران و تولیدکنندگان و حتی تحصیلکردگان این بخش تنها منوط به روز صنعت و معدن نباشد و در تحقق خواسته‌های این افراد که دست یاری و همکاری دوجانبه به سوی مسؤولان قوا دراز کرده‌اند را به گرمی بفشارند.

به امید موفقیت همه دست اندرکاران در بخشهای مختلف دولتی و خصوصی برای پیشرفت صنعت در کشور و کاهش مشکلات کارگران و صنعت مردان شریف کشور عزیزمان ایران.