کد خبر: 44436تاریخ انتشار : 5:39:17 - پنجشنبه 30 ژوئن 2016

به همت هیات کوهنوردی شهرستان فومن؛

جوانان فومنی به قله سیالان صعود می کنند

صعود به قله سیالان با ارتفاع 4200 متر در روزهای 16،17 و 18 تیر به همت هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهرستان فومن برگزار می شود.

به گزارش بهجت نیوز، صعود به قله سیالان با ارتفاع تقریبی 4200 متر در روزهای 16،17 و 18 تیر به همت هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهرستان فومن برگزار می شود.

شایان ذکر است علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند 09358282024 روابط عمومی هیات کوهنوردی تماس حاصل فرمایند.

قله مرتفع سیالان با ارتفاع ۴۱۸۵ متر قسمتی از سلسله جبال در ناحیه کوهستانی البرز غربی می باشد که در مرز بین دره ی الموت و دره ی دوهزار واقع شده است. این قله از جنوب به دره الموت ,از شرق به قلل تخت سلیمان, از غرب به قله خشچال و از شمال به دره و رودخانه دو هزار متصل می باشد.

 شمال قله سیالان عمدتا پوشیده از جنگل است و برخلاف  ناحیه جنوبی آن کاملا کوهستانی می باشد و مسیر جنوبی از روستای هنیز و دره الموت است که مسیر صعود ما می باشد. . هنیز در دامنه غربی رود آتان حدود ۲۰۰ متر بالاتر از کف دره قرار دارد. مسیر شمالی که مسیر فرود گروه ما می باشد به طرف جاده دو هزار و روستای عسل محله که رو به غرب قرار دارد می باشد.

سیالان مرز استان قزوین و مشخصا دره الموت با استان مازندران و شهر تنکابن است.
صعود به سیالان بیش از یک قله ۴۲۰۰ متری عادی انرژی بر خواهد بود به ویژه اگر دامنه های شمالی جهت صعود انتخاب شوند. زیرا مسیر شمالی طولانی تر از مسیر جنوبی است و از ارتفاع پایین تری هم آغاز می شود.

مسیرهای صعود

به صورت کلی قله سیالان را می‌توان از مسیر شمالی، جنوبی و خط الراس صعود کرد که مسیرهای شمالی و جنوبی به ترتیب از دره‌های دوهزار و هنیز پیمایش می‌شوند. [۵]

  • مسیر شمالی که از روستای عسل محله در ارتفاع حدود 1300 متری آغاز می‌شود و با عبور از دشت دریا سر، جانپناه یادبود و گوسفند سرای ونی به گردنه بین قله‌های سیالان و کندیگان می‌رسد و با ادامه مسیر به سمت غرب به قله منتهی می‌شود این مسیر به نسبت دیگر مسیرها طولانی‌تر می‌باشد.
  • مسیر جنوبی از روستای هنیز در ارتفاع 2200 متری آغاز می‌شود و با پیشمایش به سوی شمال و گذر از چشمه، تونل برفی به جانپناه سیالان می‌رسد و پس از آن با صعود به گردنه می‌تواند به قله سیالان رسید.
  • مسیر خط الراسی که با صعود به قله‌های کندیگان یا خشچال و یا سیاه‌کر و پیمایش خط الراس به قله سیالان منتهی می‌شود.

پانویس

  • «کوه سیالان ۴۲۵۰ متر». کویر ها و بیابان های ایران. بازبینی‌شده در ۱۳۹۲/۰۴/۲۶.
  • «صعود به قله سیالان، از الموت به تنکابن». روزنامهٔ سرمایه، ۲۶ مرداد ۱۳۸۵. بازبینی‌شده در تیر ۱۳۸۸.
  • صفحه قله سیالان در جلودار
  • صفحه قله سیالان در جلودار
  • صفحه قله سیالان در جلودار

photo_2016-06-30_03-56-03