کد خبر: 44134تاریخ انتشار : 15:16:05 - دوشنبه 27 ژوئن 2016

در نشست دهیاران با مسئولین شهرستان فومن مطرح شد؛

ضرورت شناسایی پتانسیل‌های اقتصادی در روستاها توسط دهیاران

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی گفت: پتانسیل‌های اقتصادی و کسب درآمد در روستاها توسط دهیاران شناسایی شود.

حجت الاسلام محمد مهدی افتخاری، نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز(7تیر) در نشست با دهیاران اظهار کرد: دهیاران در حوزه مدیریت روستاها سهیم هستند و برای رسیدن به چشم انداز 1404 باید از همه لحاظ اقتصادی، فرهنگی، کشاورزی، تولیدات داخلی و… به اقدام و عمل دست یابیم.

وی با اشاره به وضعیت فقر در روستاها و شهرها، افزود: کسی که حقوق 200میلیون تومانی دریافت می‌کند حق تک تک اعضای جامعه را می‌خورد.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای رسیدن به چشم انداز 1404 باید روش و برنامه‌های خود را تغییر دهیم، گفت: دهیار باید پیشینه مردم روستای خود باشد و ما مقید به توسعه هستیم و منطقه فومن باید تغییر کند.

وی با بیان اینکه کسی که فکر توسعه نداشته باشد نمی‌تواند شهر و روستا را توسعه دهد، خاطرنشان کرد: دهیاران باید با مشکلات و موانع روستا آشنا باشند.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر قرار است در آینده از بومی‌ها استفاده شود باید در روستاها دهیاران تحصیلکرده و خوبی را انتخاب کنیم که به راحتی بتوانیم از آن دهیار برای مدیریت آینده ادارات استفاده شود.

حجت‌الاسلام افتخاری با بیان اینکه دهیار نیاز به چند گام اساسی دارد تا روستاها آباد شوند، افزود: دهیار باید  وضعیت موجود روستا را بداند و شناخت محیطی نسبت به جاده‌ها و کانال‌ها و مدارس، باغات و … داشته باشد.

photo_2016-06-27_15-11-53

وی با بیان اینکه دهیار باید تعداد جمعیت روستا را به تفکیک مذکر و مونث و پیر و جوان بداند، گفت: اطلاع از مهاجرت‌های فصلی و دائمی روستاها هم جزء وظایف دهیاران است.

نماینده مردم فومن وشفت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شناخت منابع درآمدی و فعالیت‌های اقتصادی روستاها  از دیگر اطلاعات مورد نظر یک روستا است.

حجت‌الاسلام افتخاری با بیان اینکه دهیار باید مسائل، مشکلات و نیازهای روستا را بداند، خاطرنشان کرد: همه دهیاران یک ماه فرصت دارند تا نیازها و مشکلات روستاها را به دفتر نماینده فومن وشفت تحویل دهند.

وی با بیان اینکه دهیاران با کمیته‌های متشکل از مردم و جوانان تحصیلکرده در راستای مشکلات روستا گام بردارند، اظهار کرد: پتانسیل روستاها شناسایی و در راستای کسب درآمد مردم برنامه‌ریزی شود.

توسعه عمرانی به بهبود معیشت مردم روستا کمک می‌کند
در ادامه میرشمس مومنی‌زاده، فرماندار فومن با بیان اینکه دهیاران، نماینده دولت در روستاها هستند، افزود: دهیاران با دستگاه‌های اجرایی همکاری داشته باشند و نیازمندی‌ها و مشکلات را بشناسند.

وی با بیان اینکه حضور تمام وقت در دهیاری از وظایف دهیاران است، گفت: اگر نظارت فنی در روستاها به خوبی انجام نشود مشکلاتی ایجاد می‌شود که کل شهرستان را درگیر می‌کند.

فرماندار فومن با بیان اینکه اصول مالی در هزینه‌کردها رعایت شود تا مشکلی ایجاد نشود، تصریح کرد: ایجاد سرعت و رفع موانع برای اجرای پروژه های عمرانی از وظایف دهیاران است که باید پیگیری نمایند.

مومنی‌زاده با بیان اینکه برای تامین آب زراعی کشاورزی، دهیاران با اداره آبیاری در ارتباط باشند تا مردم برای تامین آب زراعی با مشکل مواجه نشوند، خاطرنشان کرد: انضباط اداری باید توسط دهیاران رعایت شود تا مردم در ساعت مقرر بتوانند با دهیاران دیدار داشته باشند.

وی با بیان اینکه دهیاران باید با مسئولیت‌های خود آشنا باشند، اظهار کرد: دهیاران باید مسئولیت و تعهد برایشان مهم باشد و با دهیاران بی‌مسئولیت برخورد و عزل می‌شوند.

فرماندار فومن با بیان اینکه توسعه عمرانی به بهبود معیشت مردم روستا کمک می‌کند، افزود: ساماندهی زباله و نظافت در روستا باید پیگیری شود زیرا این شهرستان یک شهر گردشگرپذیر است و دیدن زباله در حاشیه روستاها و خیابان‌ها سبب قضاوت بد مسافران نسبت به این شهرستان می‌شود.

مومنی‌زاده با بیان اینکه طرح تفکیک از مبدا بسیار حائز اهمیت است، گفت: از وظایف اولیه مسئولان تامین امنیت مردم است و یکی از شاخصه‌های مهم امنیت پیشگیری از سرقت می‌باشد.

وی با اشاره به آمار بالای بی سوادی در این شهرستان، تصریح کرد: در این خصوص آموزش و پرورش و نهضت سواد آموزی در خط مقدم کمک به ریشه کن کردن بی سوادی هستند.

فرماندار فومن با اشاره به در پیش بودن راهپیمایی روز قدس، خاطرنشان کرد: مردم حضور با شکوه در راهپیمایی و نماز جمعه داشته باشند.

/ شبستان

  1. احسان و دوستانن عدالت مولا علی در استان گیلان گفت:

    آقای نماینده جوان پتانسیل ها توسط چی کسی یا کسانی باید شناسایی شوند ؟ شما که در اول راه مانده اید و توانایی حتی جابجایی یه مسئول را ندارید . پس چطور دم از شناسایی پتانسیل میزنید لطفا به خود آیید و حق مردم شریف دو شهرستان را از مسئولین بی کفایت از جمله فرمانداران ، بخشداران و روسای ادارات بگیرید و نیرو های مخلص و پیرو خط امام و رهبری و شایسته را انتخاب و انتصاب کنید نگذارید برخی از مسئولین و مدیران کل استان با به به و چه چه شما را فریب دهند و نیرو های مزدور حلقه بگوش خودشان را به شما تحمیل کنند زمزمه نمونه آن مدیر کل آموزش و پرورش استان که تابع محض ……. است و خدای او بجای خداوند متعال ……..است و بس . نیرو های خودش را که رشت و حومه برایشان جا ندارد به شفت و فومن گسیل میکند لطفا مراقب باشید از ما گفتن . ما سهم نمی خواهیم . عمل می خواهیم