کد خبر: 43976تاریخ انتشار : 0:52:46 - شنبه 25 ژوئن 2016

رئیس دادگستری فومن؛

امنیت نسبی خوبی در شهرستان فومن برقرار است

یکی از وظایف اصلی قوه قضاییه اجرای عدالت و برقراری نظم در جامعه است. دادگستری مرجع و پناهگاه مردم است، بنیان دادگستری بر داد قرار داده شده است.

به گزارش بهجت نیوز؛ جمشيد مهرپيما رئیس دادگستری فومن به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضایه گفت:  یکی از وظایف اصلی قوه قضاییه اجرای عدالت و برقراری نظم در جامعه است. دادگستری مرجع و پناهگاه مردم است، بنیان دادگستری بر داد قرار داده شده است. قوه ای است که حق مردم را از ستمکار می ستاند این اجرای عدالت توسط قضات انجام می شود. اجرای حکم اول به ذات مخصوص خداوند است بعد از آن معصومین و بعد فقیه جامع الشرایط می باشد. در سال های اخیر کارها و اقدامات خوبی در این قوه انجام شده است هر چند هنوز با قله آرمانی اهداف کلان خود فاصله داریم اما اقدامات انجام شده در این قوه بسیار مهم و تاثیر گذار بوده است. دور از انصاف است که با دیدن برخی از مشکلات کلیه کارهای این قوه زیر سوال برود. کارکنان قوه قضاییه خدمت گزار مردم هستند با قانون شکنان و هر کسی که تعرض به حقوق مردم و بیت المال می کنند برخورد می کنند.
وی افزود: قاضی به عنوان مهندس اجرای قانون است. وظیفه قاضی این است این قانون را در مسیری که قانون گذار در مجلس وضع می کند اجرا کند و آن هم اجرای عدالت و نظم و امنیت است. رسیدگی پرونده ها در محاکم بر مبنای اصول دادرسی است یکی از اصول مهم دادرسی اصل قرایت است. امام علی (ع) می فرمایند اگر مجرم بی کیفر بماند بهتر است از یک بی گناهی که به ناحق مجازات شود.
رئیس دادگستری فومن گفت: امنیت نسبی خوبی در شهرستان فومن برقرار است و این امنیت نسبی حاصل تلاش تمام عزیزان از جمله مسئولین نیروی انتظامی، امام جمعه محترم و همیاری و همکاری مردم ولایت مدار شهرستان فومن می  باشد. بعضی ها ایران را متهم به نقض حقوق بشر می دانند اگر شما قانون را مطالعه کنید می بینید که قانون گذار ما حتی برای مردگان هم قانون تامین کرده است. یعنی اگر کسی به مرده ای تجاوز کند طبق قانون مجازات اسلامی ما مجازات خواهد شد یا حتی اگر به حیوانات تعرضی صورت بگیرد باز مجازات خواهد شد. آیا چنین کشوری را متهم کردن به نقض حقوق بشر واقعا روا هست؟

مهرپیما در ادامه با اشاره تشکیلات دادگستری فومن اظهار کرد: تشکیلات دادگستری شهرستان فومن به این ترتیب است که ما یک دادستان و  چهار دادیار داریم، یک بازپرس، دو رئیس دادگاه کیفری ، یک دادرس علی البدل و یک دادرس انقلاب و تعداد کارمندان ما نیز ۵۷نفر هستند که همگی در خدمت شهرستان هستیم.

وی ادامه داد: ما در اوایل تیر ماه ۱۳۹۴ شاهد یک تحولی در قوانین کیفری بودیم و آن قانون آیین دادرسی کیفری است در این قانون حقوق شهروندی متهم خیلی خوب رعایت شده است و قانون گذار ما را مکلف کرده است که کلیه حقوقی را که یک متهم می تواند داشته باشد یا شاکی های طرفین پرونده باید اجرا بشود. تشکیل واحد ارشاد از موارد دیگری است که حایز اهمیت است. زیرا بسیاری از دعاوی را که در دادگستری تشکیل می شود ناشی از این است که اطلاعات حقوقی مردم کامل نیست و بهترین وکلا را در اینجا استخدام کرده ایم بدون این که حتی یک ریال از مردم حق مشاوره بگیرند. افتتاح ساختمان جدید دادگستری فومن را داریم که در سه طبقه در مساحت سه هزار متر مربع احداث شده است. موضوعات پرونده های ما در فومن معمولا دعاوی خانواده است و همچنین موضوعات ملکی، نزاعی، مواد مخدر و تصادف امی باشد. مواد مخدر به عنوان یک معضل برای این شهرستان شده است. اما نسبت به شهرستان های دیگر که حتی برخی از مجازات های آنان اعدام است ما از این بابت مبرا هستیم. در حالت کلی در شان مردم ولایت مدار و مذهبی شهرستان فومن نیست که ما در ماه در حدود پنجاه شصت فقره پرونده مواد مخدر در اینجا داشته باشیم. در سال ۱۳۹۴ دادسرای ما حدود ۸۹۳۰ فقره پرونده وارده داشته و ۸۶۷۶پرونده مختومه داشته است. دادگاه کیفری دو ۳۲۹۹فقره پرونده وارده داشته و ۳۲۷۳فقره پرونده مختومه داشته است. دادگاه حقوقی ما که دو شعبه حقوقی داریم که ۲۷۵۵ پرونده وارده داشته و ۲۵۷۵فقره پرونده مختومه داشته است. اجرای احکام کیفری ما ۱۸۵۷ فقره پرونده وارده داشته و ۱۸۶۷ فقره پرونده مختومه داشته است. اجرای مدنی ۷۹۴ پرونده وارده داشته و ۸۹۱ پرونده مختومه داشته است. شورای حل اختلاف ما که سه شورای حل اختلاف شهری داریم و یک شورای حل اختلاف صلح و سازش که در ماکلوان، رودپیش، گوراب پس و گشت فعال کردیم که ۳۹۴۷پرونده وارده داشتیم و ۳۹۳۱ فقره پرونده مختومه داشته است.
وی در پایان افزود: روحیه مردم فومن روحیه صلح طلبی است و این می تواند رمز موفقیت شورای حل اختلاف و دادگستری باشد.در پایان  از تمامی کسانی که ما را همراهی کرده اند تشکر میکنم و امیدو.ارم همه ما در انجام وظایف خود موفق باشیم.