کد خبر: 43906تاریخ انتشار : 15:32:49 - جمعه 24 ژوئن 2016

به مناسبت فرارسیدن سالروز احداث مسجد مقدس جمکران؛

جمکران میعاد گاه عاشقان امام زمان(عج) است

مسجد مقدّس جمكران، روز هفدهم رمضان 373 هجری به فرمان حضرت بقیه‌ الله، أرواحنا فداه، در كنار روستای جمكران تأسیس شد.

مسجد مقدّس جمكران، روز هفدهم رمضان 373 هجری به فرمان حضرت بقیه‌ الله، أرواحنا فداه، در كنار روستای جمكران تأسیس شد. تاریخچه‌ی آن ـ به طوری كه در این نوشتار به تفصیل آمده ـ به دست شیخ صدوق (متوفای 381 هجری) در كتاب مونس الحزین بیان گردیده و كیفیت نماز تحیّت و نماز استغاثه به حضرت بقیه الله، أرواحنا فداه، در ضمن آن آمده است.

آن چه مسلّم است، این است كه این مسجد بیش از یك هزار سال پیش به فرمان حضرت بقیه الله، أرواحنا فداه، در بیداری، ـ نه در خواب ـ تأسیس گردید و در طول قرون و اعصار، پناهگاه شیعیان و پایگاه منتظران و تجلی‌گاه حضرت صاحب الزمان ـ علیه السّلام ـ بوده است.

در واقع مسجد جَمْکَران، مسجدی منسوب به امام زمان (عج) در محدوده شهر قم که گفته می‌شود، حسن بن مثله جمکرانی به دستور امام زمان (عج) آن را ساخته است. مسجد جمکران تا دهه پنجاه شمسی، ساختمان کوچک و ساده‌ای داشته، اما پس از انقلاب اسلامی ایران نوسازی شده و بر فضای آن افزوده و تاسیسات و بناهای متعددی پیرامون آن ساخته شده است. این مسجد هم‌اکنون با واحدهای گوناگونی مانند واحد مراسم و تبلیغات، روابط عمومی، کتابخانه، انتشارات و تحقیقات، ثبت کرامات، نذورات و هدایا، اداره می‌شود و سالانه پذیرای حدود پانزده میلیون زائر است.

با توجه به اهمیت و حساسیت و موقعیت جهانی شهر مقدس قم و توصیه‌هایی که در روایات درباره آن وارد شده، اقدام امام عصر(عج) در ایجاد و تأسیس این پایگاه معنوی و باعظمت، در راستای رشد و تعالی مؤمنان و ظرفیت بخشی به منتظران در دوران غیبت کبرا بوده است. این عنایت نیز می‌تواند در ادامه توصیه ائمه(ع) و تأکیدی بر مرکزیت شهر مقدس قم به عنوان اوّل پایگاه جهان تشیع در عصر غیبت باشد.

  به عبارتی دیگر مسجد جمکران به دستور خاص حضرت امام زمان(عج) تأسیس گردید. این مکان جلوه‌گاه عنایات و کرامات حضرت است تا میعادگاه منتظران و شیفتگان قائم آل محمد(ص) در عصر سراسر آشوب و فتنه غیبت باشد و مردم با مراجعه به این مکان باعظمت  و مشاهدۀ عنایات و کرامات آن حضرت(عج) بر ایمانشان افزوده و اعتقادشان راسخ گردد و از گزند توطئه‌های شیاطین، شبهه‌افکنی دشمنان اسلام  و شبهه‌افکنان اعتقادات دینی در امان باشند.

مسجد جمکران میعادگاه عاشقان حضرت است، مسجد به دلایل مختلف مورد عنایت و قداست است. اول اینکه به دستور حضرت ولی عصر (عج ) بنا شده که کمتر محل و مکانی داریم که به دستور مستقیم انبیاء یا ائمه اطهار بنا شده باشد و این مسجد از  دیربازمورد توجه بزرگان علما و غیر علما بوده است، به طور نمونه  آیت الله بروجردی در زمان حیاتشان گفتند: اگر برای من امکانش فراهم  بود نماز واجبم  را در مسجد جمکران می خواندم. مراجع عظام  و مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای به مسجد جمکران دارند. به غیر از مسجد الحرام و دیگر مکان‌های متبرکه، مسجد جمکران مورد اقبال مردم دنیا است و همه ساله بین 15 تا 20 میلیون زائر به مسجد می آیند.

در تمام دنیا دولت‌ها هزینه‌ می کنند تا مردم در یک مکان جمع شوند و با برنامه‌های مختلف به اهداف و مقاصد خود دست یابند. اما در ایران در مسجد جمکران‌ میلیون‌ها  انسان  بدون هیچ دعوت یا تسهیلات خاصی حضور پیدا می‌کنند که سرمایه بزرگی است و می‌توان با تدارک دیدن کارهای فرهنگی از این ظرفیت عظیم بهره برد و به لحاظ فرهنگی و معنوی آن‌ها را هدایت و راهبری کرد. آنچه قابل توجه و اعتنا است این که از اقشار مختلف جامعه غنی و فقیر در مسجد گردهم می آیند و اکثر جمعیت را جوانان تشکیل می‌دهند که سرمایه‌های این مملکت هستند. این حرکت عظیم و سیل خودجوش نشان دهنده این مهم است که همه مردم امام زمان (عج) را خوب دوست دارند و به ایشان محبت دارند.