کد خبر: 43597تاریخ انتشار : 2:25:01 - سه شنبه 21 ژوئن 2016

چمران نمونه بارز یک استاد علمی،فرهنگی و جهادی بود

سخن گفتن از شهیدی با ابعاد گوناگون، ‌از اسوه ‏ای که جمع اضداد بود، از آهن و اشک، ‌از شیر بیشه نبرد و عارف شب‏های قیرگون، از پدر یتیمان و دشمن سرسخت کافران ، بسیار سخت بلکه محال است

سخن گفتن از شهیدی با ابعاد گوناگون، ‌از اسوه ‏ای که جمع اضداد بود، از آهن و اشک، ‌از شیر بیشه نبرد و عارف شب‏های قیرگون، از پدر یتیمان و دشمن سرسخت کافران ، بسیار سخت بلکه محال است سخن گفتن از شهید دکتر مصطفی چمران، این مرد عمل و نه مرد سخن، این نمونه کامل هجرت، جهاد و شهادت، این شاگرد مکتب علی(ع)، این مالک ‏اشتر جنوب لبنان و حمزه کربلای خوزستان ، سخت و دشوار است. چرا که حتی نمی‏توان یکی از ابعاد وجودی او را آنگونه که هست، توصیف کرد و نباید انتظار داشت که بتوانیم تصویر کاملی در این مختصر از او ترسیم نمود،که مردان و رهروان راه علی(ع) و حسین(ع) را با این کلمات مادی و معیارهای خاکی نمی‏شود توصیف نمود و سنجید. به انگیزه سالگرد شهادت افتخار آفرین و انسان‏ سازش، ضروری است تا آنجا که مقدور است در شناخت ، ارائه افکار و بیان  راه و اعمال او کوشش کنیم .

شهید چمران نمونه بارز یک استاد کامل علمی و فرهنگی و بسیجی واقعی در عرصه علم، دانش و جهاد بود. گره خوردن روز بسیج اساتید با نام مردی که اسوه اساتید دانشگاه در عرصه علم و عمل یعنی شهید مصطفی چمران یکی از بهترین تفاوت‌ها بود، به عبارتی انتخاب نام فردی که سراسر تلاش، ایثار، عشق، فداکاری، رشادت و شهادت بود. در همین راستا و در اطاعت از رهنمودهای مقام‌معظم رهبری، یکی از اقشار بسیج که بر پایه ایمان، اخلاص، علم مبتنی بر اندیشه‌های الهی شکل گرفت و 31 خردادماه، سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران به عنوان این قشر از بسیج نامیده شد، بسیج اساتید است .

 برای روز بسیج اساتید در بیانات مقام‌معظم رهبری(مدظله العالی) آمده است که: “مرحوم شهید چمران حقا یک نمونه و مظهری بود از آن چیزی که انسان دوست می‌دارد. تربیت جوانان ما در دانشگاه‌ها باید به آن سمت حرکت کند، فرهنگ بسیج، حرکت بسیج و حقیقت بسیج منشأ خیرات عظیمی در کشور شد.

آنچه امروز اساتید ما باید از شخصیت شهید مصطفی چمران بگیرند و الگو قرار دهند توجه به سطح ایمان عاشقانه، فعالیت‌های جهادی (به ویژه امروز در عرصه علمی)، نگاه سیاسی و زمان شناسی این دانشمند بسیجی در همه عرصه‌هاست. به عبارتی دیگر وظیفه  اصلی بسیج اساتید تلاش در عرصه علم و دانش و فرهنگ است، بصرت افزایی تحقیق در امور اجتماعی و سیاسی و ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه مهم ترین شاخصه کاری بسیج اساتید است.

  در حوزه تعلیم و تربیت، اخلاق یکی از اساسی ترین و بنیادی ترین ارکان آسمانی است،اگر خدای نکرده کم کاری در آن صورت گیرد در پیشگاه خداوند متعال باید پاسخ گو باشیم. نقش اساتید بسیجی درتعلیم و تربیت  همراه با همفکری و تعامل بسیار مهم و ضررویست. توکل به خدا، اخلاق مداری و توجه به ضرورت امرخودسازی یکی از بهترین صفات معلمین است. وظیفه بسیج اساتید نهادینه سازی اندیشه های انقلاب اسلامی، پیگیری و اجرای منویات مقام معظم رهبری، اجرای طرح تحول در علوم انسانی، ارائه مشاوره به دانشجویان وکمک رسانی به مدیریت  دانشگاه در عرصه فرهنگی ، سیاسی اجتماعی و علمی در دانشگاهها است.

با همین نگاه معتقدیم که تشکیلات انقلابی بسیج اساتید بایستی روز به روز به توسعه کمی و کیفی برسد و به گفته زیبای مقام‌ معظم رهبری که فرمودند “این توقع بی‌جا نیست که ما بخواهیم دانشگاه جمهوری اسلامی در آینده عناصری مثل چمران را پرورش بدهد” و از سخنان رهبری معظم انقلاب است که در باب بسیج اساتید می‌فرمایند “این جریانات عظیم استادان انقلابی و مومن و بسیجی در سطح دانشگاه در رشته‌های مختلف علمی و در رتبه‌های علمی بالا باید توسعه یابند”.

 با توجه به این که تاکنون توانستیم در عرصه داخلی و بین المللی موفقیت های بزرگی کسب نمایم و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری، تکیه بر ظرفیت‌ها و توانمندی داخلی و ملی، افزایش اهمیت موضوعات مربوط به مباحث هسته‌ای در جامعه دانشگاهی به عنوان یک موضوع ملی و راهبردی است. مردم به این موضوع آگاه وفادارند، باید اساتید بسیجی به گسترش علم دل ببندند، چون علم است که موجب آبادانی کشور و عدم وابستگی ما به کشورهای بیگانه می شود.