کد خبر: 43494تاریخ انتشار : 20:21:48 - جمعه 17 ژوئن 2016

امام جمعه فومن در خطبه های نماز جمعه؛

آمریکا همیشه به دنبال خیانت است/نباید مقابل استکبار از موضع ضعف رفتار کنیم

حجت الاسلام والمسلمین صفوی گفت: امیدواریم که خداوند عدالت آفرین اجتماعی را هرچه زودتر به ما برساند و کسانی را که به ما رحم نمی کنند را بر ما مسلط نگرداند.

به گزارش بهجت نیوز، حجت الاسلام والمسلمین صفوی امام جمعه فومن در خطبه اول نماز جمعه ضمن دعوت به تقوای الهی گفت:خداوند در سوره نور در قرآن می فرماید شما ایمان بیاورید و عمل صالح انجام دهید خداوند شما را خلیفه خود در زمین قرار میدهد.  باید ایمان داشته باشیم که وعده خدا حق است. همانطور که وعده داده حکومت حضرت صاحب (عج) را محقق کند. خداوند توسط این دولت کریمه کاری می کند که عدالت در جامعه حکمفرما شود و امنیت جای هر گونه خوفی را بگیرد. یکی از اسامی حضرت صاحب (عج) هم که در دعای آل یاسین ذکر شده وعدالله است.

وی تاکید کرد: عدالت آن چنان از اهمیت بالایی برخوردار است که حضرت علی (ع) برای اجرای آن خونش در محراب کوفه ریخته شد. حضرت علی (ع) فرمودند اگر بدنم را در خار مغیلان بگذارند و دست و پایم را زنجیر کنند من دوست دارم شکنجه بشوم اما زمانیکه روز قیامت خدا را ملاقات می کنم به بندگان خدا ظلم نکرده باشم و چیزی از امور دنیا را ظالمانه تصرف نکرده باشم.
امام جمعه فومن اظهار کرد: در مورد بنده واقعی بودن و تحمل رنج های ناشی از اجرای عدالت لازم میدانم داستان کوتاهی را عارض بشوم. نجاشی یمنی فرمانده ۲۰۰۰۰ نفر از مردم یمن بود علاوه بر اینکه با شمشیر از حریم امام علی (ع) دفاع می کرد با اشعار خویش لشکریان امیرالمومنین را در جنگ صفین تحریک و تهییج می کرد و بسیار فرد موثری بود. در اوایل ماه رمضان برای تهیه مقدمات سمت کوفه آمد با فردی به نام ابو سلمان رو به رو شد که وی او را دعوت به غذای آن چنانی کرد. نجاشی ناراحت شد و گفت تو مگر نیت نکرده ای، تو مگر نمیدانی ماه رمضان است و…. ابوسلمان با توجیهات غیر منطقی جوابش را داد و میگفت عیبی ندارد خدا ارحم الراحمین است و… آنقدر این حرف ها را تکرار کرد تا اینکه بالاخره نجاشی با آنان هم سفره شد و حرمت روزه را شکست و حتی به بدگویی از امام علی ع پرداختند و شراب خواری نیز کردند. غروب که به هوش آمدند خبر به امیرالمومنین (ع) رسید حضرت دستور دادند آن ها را دستگیر کنند. ابوسلمان فرار کرد و نجاشی دستگیر شد. مردم همه تعجب کرده بودند که چطور نجاشی دچار همچنین خطایی شده است. گروه های مختلفی آمدند و از امام علی (ع) خواستند او را ببخشد علی (ع) فرمودند من تعجب میکنم شما انتظار دارید من حکم خدا را فقط در مورد بیچارگان اجرا کنم، حالا که نجاشی از امیران است در مورد او اجرا نشود،  حضرت فرمودند نجاشی را صد ضربه شلاق بزنند نجاشی گفت حق من ۸۰ضربه است بخاطره شراب خواری ، امام علی (ع) فرمودند آن ۲۰ ضربه بخاطره این است که حرمت ماه رمضان را نگه نداشتی، نجاشی طاقت اجرای عدالت علی (ع) را نداشت و به دوستان ناباب روی آورد. چون همیشه امنیت مجهول است امنیت آفرینان هم مجهول هستند.
حجت الاسلام صفوی گفت: امیدواریم که خداوند عدالت آفرین اجتماعی را هرچه زودتر به ما برساند و کسانی را که به ما رحم نمی کنند را بر ما مسلط نگرداند.

امام جمعه فومن در خطبه دوم نماز جمعه گفت:مردی خدمت رسول خدا ص آمد و گفت: یا رسول الله من خیلی شما را دوست دارم تحمل دوری از شما را ندارم، شما سید کاینات هستید اما من کجا و شما کجا؟ من میترسم روز قیامت نتوانم شما را ببینم. حضرت از ذوق این مرد خوشحال شدند و فرمودند کسی که خدا و رسول او را اطاعت می کند کسی که ماه رمضان را ماه خدا می داند کسی که حرام خدا را حرام و حلال او را حلال میداند و مردم از دست و زبان او در امانند دیگر جای نگرانی ندارد. امیدوارم که همگان بتوانیم از برکات این ماه عزیز بهره مند بشویم.
وی با اشاره به ایام رحلت حضرت خدیجه(س) گفت: با توجه به این که دیروز وفات حضرت خدیجه (س) بود لازم به ذکر است که متذکر بشوم ایشان خیلی برای اسلام زحمت کشیدند از تمام ثروتی که داشتند برای ترقی و تقویت اسلام استفاده کردند .
حجت الاسلام والمسلمین صفوی اظهار کرد: با توجه به اینکه دهه کرامت و ولادت امام حسن مجتبی (ع) را در پیش داریم فقرا را باید در نظر داشته باشیم کمیته امام خمینی (ره) حمایت از اقشار آسیب پذیر را بر عهده دارد باید با کمک این عزیزان این اقشار را از یاد نبریم.
استاد حوزه علمیه فومن گفت: 30 خرداد سالروز انفجار دلخراش حرم امام رضا (ع) را وقتی نگاه میکنیم شدت جنایت این دشمنان از خدا بی خبر را میبینیم که چه انسانهایی را به خاک و خون کشیدند. انسان هایی که جرمشان مخالفت با اسراییل و آمریکا بود جرمشان درس آزادگی یاد گرفتن از امام حسین (ع) بود.
امام جمعه فومن ادامه داد: به طور کلی همگان استحضار دارید که حضرت آقا مقام معظم رهبری با کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی دیدار داشتند ایشان چند توصیه مهم داشتند که لازم است یادآور بشوم. اولین توصیه ایشان به مسئولین این بود که باید مواظب رفتارشان باشند و در دام گناه نیفتند چون بالاخره مردم نگاه می کنند. وقتی علی (ع) مالک را به مصر میفرستد به او می گوید مالک مواظب رفتارت باش مردم به رفتار تو نگاه می کنند همانطوری که به رفتار پیشینیان نگاه میکردند.نکته دوم توصیه ایشان راجع به خباثت آمریکا بود. بیان کردند که دشمنی آمریکا با ما تمام نشدنی است آن ها قصد بهره برداری از خاورمیانه و جهان اسلام را دارند. نکته سوم در مورد برجام بود. ایشان گفتند یکی از اصول اخلاق وفای به عهد است. آمریکا هیچ وفای به عهدی ندارد و همیشه به دنبال خیانت است. ما همیشه در موضع قدرت بودیم نه ضعف و لذا نباید مقابل استکبار از موضع ضعف رفتار کنیم. نکته چهارم اینکه هیچ احدی در کره زمین غافل نیست که دست صعودی ها چقدر در آدم کشی ها خیانت کرده است چه در افغانستان چه در یمن چه در بحرین و پاکستان، آنچه که شیطان بزرگ به آنها دیکته میکند آنها عمل می کنند.
امام جمعه فومن در پایان گفت: مردم عراق هم که بخش بزرگی از فلوجه را گرفتند انشاالله خداوند آنها را پیروز کند. انشاالله خداوند شر این دشمنان را به خودشان برگرداند و ما همواره توفیق عبودیت و بندگی داشته باشیم.

/پایان

امیرحسین بهارمست