کد خبر: 43316تاریخ انتشار : 11:21:23 - سه شنبه 14 ژوئن 2016

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور:

اراده خودکفایی برنج در دولت وجود ندارد / آموزش، اساسی ترین نیاز کشاورزان است

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور با بیان اینکه اراده خودکفایی در دولت وجود ندارد، گفت: در دولت یازدهم به به بهانه مشکل کمبود آب مسئله خودکفایی برنج منتفی شده است.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از 8 دی غلامرضا خانکشی پور در رابطه با خودکفایی در تولید برنج اظهار کرد: خود کفایی یک اراده است که در دولت فعلی دیده نمی شود.
وی با بیان اینکه مسوولیت تهییه کتاب خود کفایی برنج را داشته است، گفت: در انتهای عمر دولت دهم کتاب مدونی از خودکفایی برنج تهیه شد و در سفر استانی هیأت دولت به گیلان اولیت بودجه نیز برای آن مصوب شد.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور با بیان اینکه دولت در ادامه تخصیص اعتباری بر این مهم نداشت، خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم به به بهانه مشکل کمبود آب مسئله خودکفایی برنج منتفی شد.
این استاد دانشگاه با اشاره بر اینکه برنامه مدونی برای افزایش عملکرد سرمایه طرح و حرکت به سمت محصولات با کیفیت داشته باشد برنامه ریزی شده بود، تاکید کرد: متاسفانه اراده لازم برای خود کفایی در برنج وجود ندارد .
خانکشی پور با اشاره بر اینکه دولت باید در راستای آموزش کشاورزان گام اساسی بردارد، گفت: دولت باید نتیجه تحقیقات را بر سفره کشاورزان ببیند.
این کارشناس برنج با تصریح بر اینکه ما باید به این نقطه برسیم که کشاورز در انتخاب برنج باید با تحقیق تخمش را پیدا کند، گفت: آموزش می تواند حداقل بازده را به حداکثر برساند و کشاورز برای اینکه هاشمی بکارد بهتر است رقم پر محصول، خوش خوراک و خوش پخت را کشت کند.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور با بیان انکه کشاورزانی هستند که ۴ تا ۵ تون شالتوک از مزارع خود برداشت می کنند، ادامه داد: این در حالی است که ما کشاورزانی داریم تنها دو تن از مزارع خود شالتوک برداشت می کنند که نتیجه علمی کار نکردن آن هاست.
خانکشی پور آموزش بسیجی وار را نیاز اساسی کشاورزان دانست و گفت: مدیریت جهادی نیاز است که کشاورزان را از این حالت کم بهره ای به کشاورز کارا و پر بازده تبدیل کنند.