کد خبر: 43281تاریخ انتشار : ۱۰:۵۶:۳۷ - سه شنبه ۲۵ خرد ۱۳۹۵

به بهانه برگزاری مراسم سالگرد شهید حاج قاسم حسینیان؛

نگاهی به زندگی نامه بسیجی مخلص شهید حاج قاسم حسینیان

هنرمند شهید حاج‌ قاسم‌ حسینیان‌ فومنی‌ مقدم‌ فرزند شادروان‌ محمدحسین‌ و نجمه‌پور صفار فومنی ‌به‌ سال‌ ۱۳۴۰ در شهر فومن‌ دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. دوران‌ خردسالی‌ او که‌ تمام‌ شد، وارد مدرسه‌گردید و پس‌ از گذراندن دوره تحصیلات‌، موفق‌ به‌ أخذ دیپلم‌ فنی‌‌ گردید.

هنرمند شهید حاج‌ قاسم‌ حسینیان‌ فومنی‌ مقدم‌ فرزند شادروان‌ محمدحسین‌ و نجمه‌پور صفار فومنی ‌به‌ سال‌ ۱۳۴۰ در شهر فومن‌ دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. دوران‌ خردسالی‌ او که‌ تمام‌ شد، وارد مدرسه‌گردید و پس‌ از گذراندن دوره تحصیلات‌، موفق‌ به‌ أخذ دیپلم‌ فنی‌‌ گردید.
hosen
از آنجایی‌ که‌ در رشته‌ی‌ فنی‌ تحصیل‌ کرده‌ بود، مدتی‌ را به‌ تعمیرات‌ رادیو و ضبط‌ گذراند و علاوه‌ بر آن‌، علاقه‌ی‌ فراوانی‌ به‌ هنر تئاتر داشت‌ و عاشقانه‌ در وادی‌ هنر تئاتر گام‌ نهاده‌ بود. وی‌ با بازی‌ در نمایش‌ «آب‌»، به‌ طور جدی‌ وارد عرصه‌ی‌ بازیگری‌ شد و سپس‌ در نمایش‌های‌ «حدیث‌عشق‌»، «سورپریز»، «سند»، «کاپیتالاسیون‌» و «سراب‌» به‌ ایفای‌ نقش‌ پرداخت‌ و نشان‌ داد که‌ دارای‌استعداد و پشتکار فراوان‌ است‌. او از بازیگران‌ توانای‌ گروه‌ تئاتر «ابوذر» فومن‌ بود و خیلی‌ زود موردتوجه‌ اقشار مختلف‌، بویژه‌ هنرمندان‌ شهرستان‌ فومن‌ قرار گرفت‌.
شهید حسینیان‌ گرچه‌ در صحنه‌ی‌ تئاتر موفق‌ بود، اما هیچ‌ وقت‌ از حضور در جبهه‌های‌ نور علیه ‌ظلمت‌ غافل‌ نماند. از واحد بسیج‌ سپاه‌ فومن‌ بود که‌ عازم‌ جبهه‌های‌ جنگ‌ شد و سرانجام‌ در بیست‌ وچهارم‌ خرداد ۱۳۶۷ در منطقه‌ی‌ عملیاتی‌ شلمچه‌ (واقع‌ در غرب‌ خرمشهر)، در نقش‌ یک‌ رزمنده‌ دلاور، پا به‌ صحنه‌ی‌ خون‌ و شهادت‌ گذاشت‌ و با سرافرازی‌، شهد شیرین‌ شهادت‌ را گوارا نوشید و عاشقانه‌ و سبکبال‌، به‌ سوی‌ معبود خویش‌ به‌ پرواز درآمد. این‌ شهید بزرگوار و دیگر شهدای‌ والامقام‌ این‌ خطه‌ از گیلان‌ زمین‌، جان‌ شیرین‌شان‌ را در پیکار با دشمن‌، به‌ درگاه‌ خداوند هدیه ‌کردند و با تحمل‌ رنجها و زحمت‌ها، درس‌ بزرگی‌ به‌ انسانهای‌ آزاده‌ و حق‌ طلب‌ دادند. روحشان‌ شادو هدفشان‌ جاوید.
بسم رب الشهدا1231
عنوان خاطره : عشق پرواز
خاطرات همواره زنده کننده افکار و حالات انسانها بوده است خاطره ای که ذکر خواهم کرد یکی از تصاویر زیبای زندگی گذشته ام می باشد و در ذهن من از جایگاه خاصی برخوردار بوده و مرا در رویارویی با مسائل جامعه کمک و راهنمایی می کند چرا که دور شدن از افکار و آرمانهای بلند شهیدان سرافرازمان ما را بسوی قهقرا سوق خواهد داد در سالهای دهه ۶۰ بخصوص اواسط این دهه شهر های کشور چهره ای جنگی داشت من آن موقع در هنرستان مشغول تحصیل بودم طی آن سالها بطور مداوم تعدادی از بچه ها به جبهه می رفتند و تعدادی برمی گشتند و ما که در فراق جبهه می سوختیم از حال و هوای مناطق جنگی از آنان سئوال می کردیم عاقبت خداوند توفیق داد مدتی هر چند کوتاه در خدمت رزمندگان اسلام بودیم اما خاطره من مربوط به پشت جبهه و مسجد ولی عصر بالا محله فومن می باشد موقعی که از هنرستان تعطیل می شدم به مسجد بالا محله می رفتم هرز گاهی موفق می شدم چهره زیبا و نورانی حاج قاسم حسینیان را زیارت کنم او که در حد فاصل عملیاتی جبهه به شهر بر می گشت جایی جز مسجد نمی شناخت سیمای منور او حکایت از عشقی سوزناک می کرد از دیدار او سیر نمی شدم دلم می خواست هر چه بیشتر او را ببینم هر چند آن موقع هنوز اسم او را هم بدرستی نمی دانستم و ایشان هم اصلا مرا نمی شناخت زیبا رخش مطابق اوصاف رخسار جوانان اهل بهشت بود آنگاه که غرق مناجات بود تماشایی  می نمود او که آرامش پشت جبهه را غنیمت می شمرد به راز و نیازی اسرار آمیز با خدا مشغول بود کبوتر روحش در قفس تن بال و پر می زد برق چشمان عاشق و نگاه نافذش شوق فراوان به وصال دوست را باز گو می کرد و زمزمه عارفانه اش آرزوی شهادت بود عاقبت در واپسین روزهای حماسه ۸ سال دفاع مقدس به سال ۶۷ در عملیات پیروز مندانه بیت المقدس وعده حق تجلی یافت زمانی که خبر شهادت و بر جا ماندن پیکر پاکش روی خاک گرم جبهه رسید برای من تازگی نداشت گویی این خبر مدتها پیش به من رسیده بود . 
شهید-قاسم-حسینیان-4

خلاصه زندگی نامه شهید:

حاج قاسم در ۳ خرداد ۱۳۴۰ در یک خانواده مذهبی که از نظر اقتصادی در حد متوسط بود پا به عرصه وجود نهاد . پسری مهربان و قدر دوستی ها را می دانست از همان دوران نوجوانی کتابهای بر علیه رژیم مطالعه می کرد که من شاهد این موضوع بودم و یادم می آید که کتابها را در زیر کمد آشپزخانه پنهان می کرد و من فقط نگران بچگی و سادگی او بودم که شاید او را فریب دهند ولی او همچنان محکم و استوار بود تا اینکه دیپلم گرفت و مصادف شد با سرنگونی رژیم که در این امر بسیار فعالیت می کرد و شبها در جلسات شرکت می کرد . و به کمک محرومان در شهر و روستاهای اطراف می شتافت که سرانجام انقلاب به پیروزی رسید ولی او همچنان به هدف مقدس اهمیت میداد تا اینکه جنگ تحمیلی درگرفت و در تمام دوران جنگ و خدمت سربازی همیشه در جبهه و خط مقدم جبهه بود و با توجه به اینکه بارها آسیب دیده بود ولی هرگز شکایتی نداشت و مدام به جبهه میرفت و در سال ۶۶ مشرف به حج شد و در آنجا هم دست از فعالیت خود بر نمی داشت و طبعا دستور قرآن در برائت از مشرکین حج شرکت میکرد و آنچه دارید که نباید رخ میداد و در بهار سال قبل اینکه یکسال از رجعت حج او بگذرد در ظهر روز ۶۷/۳/۲۳ در شن زار شلمچه همچون مولای خود حسین(ع) با لب تشنه جان به جان آفرین تسلیم کرد و به کمال رسید و بعد از گذشت هشت سال در پاییز سال ۱۳۷۴ پیکر مقدس به میهن بازگشت و دوران انتظار بسر رسید. السلام علیکم و رحمته ا… و برکاته
        

شهید-قاسم-حسینیان-1

                                       

 فعالیتهای مهم شهید:
الف) فعالیتهای مهم عبادی و معنوی شهید:( نماز شب، تلاوت قرآن ،دعا، ذکر ،شرکت در مراسم سوگواری، روزه، حج و …)خدا را شاهد می گیرم که قلبش برای اسلام و قرآن می تپید و با تمام وجود و بدون توجه به مادیات علاقه داشت و خلاصه بگویم که یکی از حاجیان جمعه خونین مکه در سال ۶۶ بود و این حضور را سعادتی برای خود میدانست.
فعالیتهای مهم سیاسی ،اجتماعی شهید: ( انجمن های اسلامی ،ستادهای نماز جمعه ،شرکت در تظاهرات ،پخش اعلامیه ،شرکت در تاسیس موسسات خیریه و صندوق قرض الحسنه، شورای محل و…) از فعالیتهای مهم سیاسی ،اجتماعی که جهت پیشبرد و تبلیغ انقلاب محسوب می شد شرکت گسترده داشتند ولی بیاد گمنام خدمت می کردند.
شهید-قاسم-حسینیان-5
فعالیتهای مهم علمی ،فرهنگی و هنری شهید: (تالیف، تدریس، شعر، مداحی، طراحی ،خطاطی ،فیلمنامه نویسی، تشکیل کلاس عقیدتی، آموزش قرآن ،احکام مداحی و…) تشکیل کلاسهای عقیدتی هفته ای یکبار در منزل شخصی و آموزش قرآن و همچنین علاقه مند بودن ایشان در برنامه هنری تئاتر که خود یکی از بازیگران تئاتر محسوب میشد.
بارزترین خصوصیات اخلاقی شهید با ارائه نمونه رفتاری: راز داری او به انقلاب و مسائل و مشکلات اجتماعی بود و منطقی بودن او در برخوردها با گروههایی که چندین بار برای اینجانب سوال بر انگیز بود که میپرسیدم برادرم مسیر شما با فلان شخصی فرق می کند شما چه رابطه ای با آنها دارید جواب میدادند اشتباه نکن . باید با همه رفاقت و دوستی و همنشینی داشت . شاید که این دوستی ها به صلاح انقلاب باشد. شخص تغییر عقیده دهد و به انقلاب پایبندد و این یکی از ویژه گی های ایشان بود که می توان گفت در بین همه قشرها از محبوبیت خاصی برخوردار بود و همه به صداقت او ایمان داشتند. 
خاطرات والدین /همسر/ فرزند/ همرزم. استفاده از خاطرات موجود در آرشیو بنیاد و در صورت ضرورت مراجعه به همرزم ،اعضا خانواده ،معتمدین محل و… زندگی ساده و بی آلایش خاطرات محسوب میشود . قانع و کم توقع بودن او خاطره است و بسیار تمیز پوشی اهمیت میداد . استفاده از بوی خوش و لازم میدانست حقیقتا هیچ وقت لباس را بدون اطو به تن نمی کرد و به زیبایی موی خود بسیار اهمیت میداد   خاطره از ایشان ،اینکه بارها لباس تازه خود را به دیگران می بخشد . بدون اینکه کسی متوجه شود و با درآمد زندگی که از راه تعمیرات وسایل برقی بدست می آمد احتیاجات دیگران را برطرف می کرد.
شهید-قاسم-حسینیان-2

  شهید هرگز خود را وابسته به دنیا نمیدید . هر چند که بسیار علاقمند به خانواده بود .ولی علاقه او به قرآن و اسلام بیشتر بود . او هرگز نمی توانست راز نهانی خود را با کسی بگوید . میتوان گفت راز داری او متانت او آرام صحبت کردن او ،مظلومانه راه رفتن او ،معطوف و مهربانی او و خلاصه کلام اینکه همه صفات خوبان که در آنها نهفته است حاکی از وصیت حاج قاسم بود و تنها اثر فرهنگی ایشان اینکه در تواتری بنام حدیث عشق بازی کردند که در آنجا نقش یک روحانی سید رزمنده داشتند که پرچم لا الا ا… بر دوش داشت و به شهادت رسید و اما تنها یادگاری از ایشان اینکه در تاریخ ۶۷/۲/۲۰ و ۶۷/۲/۲۷ به جای مانده و نوشته است که حدودا یک ماه قبل از شهادت خود نوشته بود . روزگاران به افتخار می گذرد و من به سامان  نظاره می کنم که آنجا از بینایی چیزی بر من نمانده و این نگاه کمال را می بینم . کمال انسان است که از خود که با روح و روان به کمال و یقین خواهد رسید.
  1. روشن گفت:

    سلام خدا بر شهیدان و بر شهید عزیز حاج قاسم