کد خبر: 43214تاریخ انتشار : 0:53:33 - یکشنبه 12 ژوئن 2016

دکتر احمد قربانی در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور؛

متاسفانه اطلاعات کمی در مورد نیازهای غذایی اسب کاسپین وجود دارد

باوجود اهمیت اسب کاسپین به عنوان یک جزء مهم از تنوع ذخایر ژنتیکی اسب های جهان، متاسفانه اطلاعات کمی در مورد نیازهای غذایی این نژاد از جمله عناصر معدنی وجود دارد.

به گزارش بهجت نیوز، روز گذشته سخنرانی علمی با عنوان “اثرات تغذیه سطوح متفاوت مکمل عناصر معدنی بر غلظت عناصر معدنی خون، مو و هورمون های تیروئیدی اسب کاسپین” توسط دکتر احمد قربانی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور انجام شد.

 در این سخنرانی علمی که با حضور جمعی از اعضای هیات علمی و کارشناسان و پژوهشگران در سالن جلسات موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد، دکتر قربانی ضمن سخنانی اظهار داشت: با وجود اهمیت اسب کاسپین به عنوان یک جزء مهم از تنوع ذخایر ژنتیکی اسب های جهان، متاسفانه اطلاعات کمی در مورد نیازهای غذایی این نژاد از جمله عناصر معدنی وجود دارد.

ايشان در ادامه هدف از این پژوهش را بررسی قابلیت استفاده از نمونه مو به عنوان یک معرف زیستی برای ارزیابی پاسخ اسب ها به میزان عناصر معدنی مصرفی، تعیین مقادیر مرجع عناصر معدنی موی اسب کاسپین، بررسی اثرات سن، جنس و میزان مصرف عناصر معدنی بر روی غلظت سرمی عناصر معدنی و هورمون های تیروئیدی در اسب کاسپین، برشمرد.

وي با تشریح چگونگی آزمایش و روش های آن ،در خصوص نتایج این پژوهش اظهار داشت.به استثنای آلومینیم و سرب سایر عناصر معدنی مو شامل کلسیم، کبالت، مس، آهن، پتاسیم، منیزیم، منگنز، سدیم، فسفر، گوگرد، سلنیوم، استرنسیم و روی تحت تاثیر تغذیه مکمل معدنی قرار گرفتند.

دكتر قرباني در ادامه افزود با اجرای این پژوهش اطلاعات پایه در رابطه با غلظت عناصر معدنی مو و سرم خون و هورمون های تیروئیدی اسب کاسپین به دست آمد که همراه با یافته های پژوهشگران دیگر برای متخصصان تغذیه اسب و دامپزشکان قابل استفاده می باشد.

همچنين ايشان تصریح کرد: در این پژوهش به پرسش های اصلی مطرح در رابطه با مناسب تر بودن تجزیه مو در مقایسه با سرم خون برای ارزیابی وضعیت عناصر معدنی اسب کاسپین پاسخ مثبت داده شد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات گیلان در پایان تاکید کرد: تجزیه مو ابزاری مناسب برای ارزیابی توازن عناصر معدنی جیره و توصیه های لازم به منظور استفاده از مکمل مواد معدنی برای پیش گیری از بروز بیماری است.