کد خبر: 43205تاریخ انتشار : 23:48:46 - شنبه 11 ژوئن 2016

به بهانه در گذشت پدر شعر انقلاب؛

حمید سبزواری مصداق اشداء علی الکفار بود

ده بزرگی معتقد است که شکوفایی انقلاب با سروده سبزواری بود و این افتخاری است که تا سالهای سال برای ایشان ماندگار خواهد بود.

به گزارش بهجت نیوز، حمید سبزواری شاعر شعرهای مشهور و ماندگار دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، در سن 91 سالگی در بیمارستان آسیای تهران دار فانی را وداع گفت.

بدین مناسبت نظرات احد ده بزرگی از شعرای پیشکسوت و انقلابی کشور را در ارتباط با حمید سبزواری مرور می کنیم؛

ده بزرگی: «حمید سبزواری» مصداق اشداء علی الکفار بود

احد ده بزرگی در مورد تاثیر حمید سبزواری در شعر انقلاب گفت: حمید سبزواری اوایل انقلاب با شعر خود نفس ها را در سینه حبس کرد. در دورانی که تازه نسیم نفس امام خمینی (ره) در حال وزیدن بود، سرود سبزواری واقعا برای مردم یک باران نور بود و همه دل ها را شکوفا کرد.

ده بزرگی با بیان اینکه سبزواری حق بزرگی بر گردن انقلاب اسلامی دارد، عنوان کرد: سبزواری در مقاطع مختلف انقلاب کارهای زیادی انجام داده است و حتی سروده اول انقلاب ایشان کار بزرگی است که کفایت می کند. مردم سبزواری را با همان سرود می شناسند و افرادی دیگر و شاعران با غزل و قصیده های او آشنا هستند. در حقیقت شکوفایی انقلاب با سروده سبزواری بود و این افتخاری است که تا سالهای سال برای ایشان ماندگار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه اوایل انقلاب تعداد انگشت شماری از شاعران در صحنه بودند، اظهار داشت: در جاهای مختلف که خدمت سبزواری بودم ایشان برای دیگران الگو بود. افرادی همچون مهرداد اوستا، مشفق کاشانی، جمالی، مردانی و سبزواری کاری کردند کارستان. هر کدام در زمینه کاری خود تلاش کردند، نهضت ترکیب سازی کاری بود که از استان فارس شروع شد. سبزواری در سبک خراسانی و مشفق در غزل پیشرو بودند. این افراد در تاریخ انقلاب ماندگار هستند.

این شاعر بزرگ و پیشکسوت کشورمان در مورد خصوصیت اخلاقی حمید سبزواری تصریح کرد: سبزواری مصداق اشداء علی الکفار بود. ایشان با دشمنان خیلی سخت برخورد می کرد حتی اگر دوستی کار اشتباهی انجام می داد سبزواری مقابله می کرد در عین ملایم و نرم بودن طبع در مورد اشتباهات خشن بود و شمشیری می زد که قطع می کرد.