کد خبر: 42836تاریخ انتشار : 17:22:20 - جمعه 3 ژوئن 2016

امام جمعه فومن؛

اگر ما بخواهیم آزاده باشیم باید بها بپردازیم/بهترین هادی در جریان شناسی ارشادات رهبر معظم انقلاب است

یکی از سیره های مهم امام توکل به خداوند بود و کسی که توکل او فقط به خدا باشد خدا برای او کافی است. انقلاب ما که سرمایه ممتاز و منحصر بفرد کشور است با زحمت امام و مردم به دست آمد.

به گزارش بهجت نیوز، امام جمعه فومن در خطبه اول نماز جمعه گفت: امام صادق (ع) فرمود: وقتی حضرت یوسف(ع) خواست از دنیا برود به مردم گفت: زمانی که من از دنیا بروم این قبطیان شما را اذیت می کنند.  حضرت فرمود: 400 سال بعد از نسل من پیامبری به اسم موسی می آید که منجی شما از دست فراعنه مصر است. امام صادق(ع) در ادامه فرمود: زمانی که مردان بنی اسرائیل در شکنجه واقع شدند به عجز و گریه افتادند و از خداوند خواستند این 400 سال را ببخشد خداوند 170 سال از زمان ظهور حضرت موسی (ع) کم کرد. امام علی(ع) در اهمیت تاثیر دعا کردن می فرمایند: اگر شما به صورت مداوم برای فرج امام زمان(عج) دعا کنید خداوند فرجش را نزدیک می کند. همان طور که 170 سال از ظهور حضرت موسی(ع) را نزدیک تر کرد.

حجت الاسلام و المسلمین صفوی ادامه داد: با توجه به ارتحال امام خمینی(ره) در مورد زندگی نامه امام راحل(ره) سخنان زیادی گفته شده است.  امام صادق(ع) می فرماید: هر کس تاریخ زندگی کسی را بگوید انگار او را زنده کرده است. بحث اصلی در رابطه با زندگی امام (ره) بحث حریت و آزادگی است. او توانست با مستکبران مبارزه کند. میانگین عمر جمعیت نمازگراران ما زمان انقلاب را درک کرده اند. خیلی ها باور نمی کردند که امام بتواند موفق شود. انقلاب ما انقلاب مردمی بود نه انقلاب نظامی. آیت الله طالقانی می گویند: روزی من خدمت امام رفتم، به ایشان گفتم این ها همه مردم را می کشند.امام فرمودند: به مردم بگویید به خیابان ها بیایید.حضرت هادی(ع) در حدیثی می فرمایند: بعد از غیبت قائم اگر علما و مراجع نبودند، علمایی که مردم را به امام زمان(عج) دعوت بکنند و راه نجات مردم از ابلیس باشند، کسی باقی نمی ماند.

وی در ادامه گفت: امام خمینی(ره) فرمودند: در زندگی هرگز از هیچ کسی جز خدا نترسیدم. آنهایی که رسالت خدا را به مردم می رسانند از هیچ چیز جز خدا نمی ترسند. امام خمینی اهمیت ویزه ای به نماز می دادند. می فرماید لحظه ای که مرا دستگیر کرده بودند به آن ها گقتم نماز صبح من در حال قضا شدن است لحظه ای بایستید تا منئ نمازم را بخوانم. ما فرزندان روحی این علما هستیم و باید از آنها الگو بگیریم. ما به سرشت آنها مالیده شده ایم. کسانی مثل امام حق هویت مذهبی و آزادگی بر گردن ما دارند. در زمان غیبت روح ما را پرورانده اند. خوراک فکری به ما داده اند. با تفکر و تدبر در قرآن، سنت و اجماع توانستند در احکام دین یک جامعیت بوجود بیاورند و فقه جعفری را احیا کنند که ما از این فیض الهی در زمان غیبت بهره مند شدیم. زمانی که جهانخواران  تمام جهان اسلام را ملعبه خود کرده اند، امروز تمام مسلمانان از ایران الگو می گیرند.امام خمینی(ره) ثابت کردند که اگر ما بخواهیم آزاده باشیم باید بها بپردازیم. جنگ تحمیلی بهای این انقلاب بود. شهیدان ما از جمله آیت الله بهشتی، شهید دستغیب، آیت الله قاضی طباطبایی و… بهای این انقلاب بودند.

امام جمعه در خطبه دوم با ذکر صلوات برحضرت محمد(ص) درباره اهمیت تدبر در قرآن کریم گفت: شخصی نزد رسوا خدا آمد و گفت: قرآن را به من بیاموزید.حضرت به یکی ازصحابه گفت: قرآن را به او یاد بدهید. صحابه سوره زلزال را به او یاد داد وقتی به آخر آیه رسید شخص خواست یک بار دیگر برای او تکرار کند. اما صحابه قبول نکرد و پیش رسول خدا رفت. پیامبر فرمود او از دانشمندان بود. گاهی تدبر در یک آیه انسان را دانشمند می کند. تدبر درقرآن بسیار باارزش است. با توجه به ماه مبارک رمضان لازم است که هر روز بیشتربا قرآن انس بگیریم. از اعمال عبادی بسیار مهم در این ماه قرائت قرآن است به طوری که قرائت یک آیه از قرآن مانند ختم قرآن به حساب می آید.

وی در ادامه افزود: امروز جماران و بهشت زهرا میزبان مهمانان داخلی و خارجی بودند. امروز سخنرانی حضرت آقا شامل نکات بسیار مهمی بودند که به بعضی از فرمایشات ایشان اشاره می کنم. رهبر معظم انقلاب در ابتدای صحبت خود به عبودیت امام راحا(ره) اشاره کردند و فرمودند: امام (ره) یک مومن متعبد انقلابی بودند.  او کسی بود که دلش را به خدا داده بود دلدادگی مردم به امام (ره) در واقع از وصل بودن ایشان به خداوند بود.

استاد حوزه علمیه فومن اظهار کرد: یکی از سیره های مهم امام توکل به خداوند بود و کسی که توکل او فقط به خدا باشد خدا برای او کافی است. انقلاب ما که سرمایه ممتاز و منحصر بفرد کشور است با زحمت امام و مردم به دست آمد.

وی ادامه داد:شاخص های یک انقلابی بودن از نظر رهبری چند چیز مهم می باشد. اول نترسیدن از غیر خدا و داشتن تقوای الهی است. دوم دشمن شناسی است. سوم انقلابی ماندن است. ایشان فرمودند: انقلابی بودن فقط منحصر به این نیست که حتما فرد در دوران انقلاب بوده باشد چه بسا جوانانی هستند که از کسانی که انقلاب را دیده اند انقلابی تر هستند. مانند مدافعان حرم ما. طلحه و زبیر و امثال این ها کسانی بودند که پشت سر پیامر (ص) نماز می خواندند اما دنیاپرستی آنها را عاقبت به شر تبدیل کرد. آن ها روی قرآن ناطق شمشیر زدند. بنا براین انقلابی ماندن فقط به کسانی که لوای امام را به دست گرفته اند منحصر نمی شود. توجه داشته باشیم همیشه در طول تاریخ در کنار هر حقی یک تفکر باطل هم وجود دارد. ما باید جریان شناس باشیم بهترین جریان شناسی هم از طریق فرمایشات رهبر معظم انقلاب می باشد،بهترین هادی در جریان شناسی ارشادات رهبر معظم انقلاب است.

حجت الاسلام صفوی در پایان گفت: انشاالله خداوند به ما توفیق رهروی از اهل بیت را عطا بفرماید. با آرزوی شادی برای روح پرفتوح امام خمینی(ره) و تمامی شهیدان عرایضم را به اتمام می رسانم.