کد خبر: 42504تاریخ انتشار : 2:23:33 - سه شنبه 31 مه 2016

فروش آب سنگین به روسیه نهایی نشده است

صالحی: از همکاران خود در سازمان انرژی اتمی خواستم از ارسال محموله آب سنگین به آمریکا امتناع کنند

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه هنوز فروش ۴۰ تن آب سنگین به روسیه نهایی نشده است، گفت: در زمینه تولید ایزوتوپ‌های پایدار در فردو با روسیه همکاری می‌کنیم.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ علی اکبر صالحی روز دوشنبه در حاشیه مراسم امضای قرارداد همکاری سازمان انرژی اتمی و وزارت نفت در حوزه‌های مختلف علمی و پژوهشی به‌ویژه در تولید سانتریفیوژهای اولترا، در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که اخیراً مذاکراتی بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه در ارتباط با فروش مازاد آب سنگین انجام شده، در این زمینه چه‌تفاهمی انجام شده است، گفت: الحمدلله کارها به‌خوبی پیش می‌رود و روسها برای خرید 40 تن آب سنگین اعلام آمادگی کردند، ولی چون هنوز ما در بحث مذاکراتی آن هستیم، هنوز نهایی نشده است.

وی افزود: احساس کردم که شاید اطلاع رسانی پیشاپیش معنا نداشته باشد، صحبت از قبل بوده ولی هنوز قرارداد نهایی را نبسته‌ایم، باید جزییات آن روشن شود، آقای دکتر کمالوندی و دوستان هفته پیش روسیه بودند، با همتایان روس خود صحبت کردند ولی فعلاً به نتیجه نهایی نرسیده است و در حال طی کردن مسیر خود است، ان‌شاءالله اطلاع رسانی می‌شود.

خبرنگاری از صالحی پرسید: در مورد فروش مازاد آب سنگین به آمریکایی‌ها گفته شد “تا زمانی که مطمئن نشویم پول‌ها به حساب سازمان واریز می‌شود، تحویل نخواهیم داد”؛ آیا در این زمینه اتفاق خاصی افتاده است؟

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بله، پس از جریان دو میلیارد دلار که پیش آمد، از همکاران خود در سازمان انرژی اتمی خواستم که از ارسال محموله آب سنگین امتناع کنند و جلوی آن را بگیرند تا تکلیف روشن شود زیرا امکان داشت این محموله آب سنگین به آمریکا برود و هم محموله را مصادره کنند و هم پول آن داده نشود و این می‌توانست مشکلی را به‌ویژه برای افکار عمومی ایجاد کند لذا به‌دلیل بی‌اعتمادی‌ای که از قبل بوده و پس از قضیه دو میلیارد دلار بیشتر شده است، ما گفتیم تا تکلیف واریز شدن پول آن و بقیه امور روشن نشود ما محموله آب سنگین را ارسال نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: ما طبق برجام تعهد داریم که به‌میزان بالای 130 تن آب سنگین (مازاد) را برای فروش پیشنهاد کنیم، این به این مفهوم نیست که اگر کسی نخرید ما چاره‌ای نداریم، ما همچون سابق فرض کنیم خریداری نیست، آب سنگین را تولید و آن را ذخیره می‌کنیم.

صالحی در مورد بازدید فردا از فردو گفت: ما زمینه تولید ایزوتوپ‌های پایدار را فراهم کردیم، با روسها در مورد ارتقا دادن سانتریفیوژ مخصوص تولید ایزوتوپ‌های پایدار مذاکره می‌کنیم تا سانتریفیوژهای IR1 را ارتقا دهیم که بتواند ایزوتوپ‌های پایدار را تولید کند.

وی افزود: بحث سانتریفوژ بسیار جالب است. امروز دیدید که سانتریفیوژ هم برای بخش سلامت و هم صنعت نفت با سرعت‌های بالا تا 80 هزار دور طراحی و برنامه ریزی شده است، البته هنوز سانتریفیوژهای 80 هزار دور را تولید نکرده‌ایم اما تا 50 هزار دور اکنون تولید می‌شود.

صالحی یادآور شد: اینها دورهای بسیار بالایی است و یک مهندس می‌داند که من چه می‌گویم؛ بنابراین ما در بخش سانتریفیوژ نه‌تنها متوقف نشده‌ایم بلکه در زمینه‌های دیگری که قبلاً در برنامه نبوده وارد شده‌ایم و روز به روز در حال توسعه دامنه اطلاعات و فهم فنی خود هستیم.

وی با اشاره به گفت‌وگوها با وزارت نفت در خصوص تأمین تجهیزات این صنعت گفت: امروز این گفت‌وگوها به سرانجام رسیده و منجر به عقد قرارداد شده و قرار است سانتریفیوژ مورد نیاز صنعت نفت را تأمین کنیم.

صالحی گفت: این ماشینها برای جداسازی نفت از سنگ به کار گرفته می‌شود و باید مطالعات کارهای مورد نظر را انجام دهند.
رئیس سازمان انرژی اتمی به‌کارگیری مواد رادیواکتیو برای ارزیابی چاههای نفت و سطح‌سنج با استفاده از منابع رادیواکتیو در تانکرها و مخازن بزرگ را از دیگر زمینه‌های همکاری دو طرف عنوان کرد.