کد خبر: 42281تاریخ انتشار : 19:24:54 - پنجشنبه 26 مه 2016

داستان تکراری شهریه های کلان مدارس غیردولتی تمامی ندارد

امروز آموزش نه تنها یک سرمایه گذاری برای بهره برداری هرچه بیشتر از منابع انسانی، بلکه اصل سازندگی نسل آینده است. در این میان نقش مدارس از همه پررنگ تر است و رسالت آموزش و پرورش از همه خطیرتر.

امروز آموزش نه تنها یک سرمایه گذاری برای بهره برداری هرچه بیشتر از منابع انسانی، بلکه اصل سازندگی نسل آینده است. در این میان نقش مدارس از همه پررنگ تر است و رسالت آموزش و پرورش از همه خطیرتر. بارمسئولیت آنچنان سنگین است که  آموزش و پرورش به تنهایی قادربه تحمل آن نیست ونهاد خانواده با تمام وجود باید درصحنه حاضرشود.مدارس غیردولتی جلوه بارزمشارکت تمام عیار خانواده ها در امر تعلیم و تربیت است.

درس خواندن در مدارس غیردولتی هنوز هم برای برخی خانواده‌ها در اولویت است، اما آمارها نشان می‌دهد عطش تحصیل در این مدارس در سیری نزولی افتاده است. این کاهش البته فقط در آمارها دیده نمی‌شود، بلکه گزارش‌هایی که مدیران برخی از این مدارس از وضع جذب دانش‌آموز ارائه می‌دهند و گلایه‌هایی که از نچرخیدن بی‌دغدغه چرخ این مدارس به زبان می‌آوردند نیز از کم‌ رونق شدن بازار تحصیل در مدارس غیرانتفاعی نسبت به سال‌های قبل حکایت دارد.با این حال، این وضع شامل حال همه مدارس نمی‌شود، چرا که در این بازار پردغدغه همچنان مدارسی وجود دارد که مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد و درآمدهای خوبی نیز از آنها کسب می‌شود.

بابد توجه داشته باشیم  هدف از تشکیل مدارس غیردولتی  توسعه مشارکت‌های مردمی  با هدف ایجاد رقابت سالم بین مدارس و ارتقاء سطح کمی و کیفی آموزشی و پرورشی در نظام آموزش و پرورش    باشد اما متاسفانه این مدارس همانند سایر مجموعه‌ها دارای مشکلاتی هستند.

ثبت‌نام مدارس برای سال تحصیلی جدید پس از پایان امتحانات دانش‌آموزان آغاز می‌شود و طبق روال گذشته بازهم ماجرای دریافت شهريههای غيرقانونی توسط مدارس غيردولتي تکرار خواهد شد.امسال برای نخستین بار شهريه مدارس غيردولتي در اسفند ماه ابلاغ شد و براین اساس ثبت‌نام قطعی در مدارس غيردولتي از همان تاریخ امکان‌پذیر بود.

آموزش‌وپرورش همه ساله نرخ شهريه مصوب مدارس غيردولتي را ابلاغ کرده و برای متخلفان خط و نشان می‌کشد که در صورت عدم رعایت الگوی شهريه، با آنها برخورد شده و مجوزشان لغو می‌شود. طبق دستورالعمل ثبت‌نام، مدیران مدارس غيردولتي، شاهد، استعدادهای درخشان و آموزش از راه دور که برابر مقررات مربوطه مجاز به دریافت وجه تحت عناوین خاص در هنگام ثبت‌نام هستند، باید میزان آن را همراه با فهرست تمام فعالیت‌ها در تابلوی اعلانات مدرسه در معرض دید خانواده‌‌ها قرار دهند اما اغلب مدارس غيردولتي فهرست شهريه را در معرض دید خانواده‌ها قرار نمی‌دهند.

داستان تکراری شهریه های کلان مدارس غیردولتی گویا تمامی ندارد، در هنگام ثبت نام تب تند دریافت شهریه که شاید نام آن را بتوان شهریه بی ضابطه نامید، صدای والدین را درآورده است. بارها از سوی مسوولان وزارت آموزش و پرورش اعلام شده که دریافت شهریه مدارس غیردولتی بر اساس بخشنامه و دستورالعملی که برای مدیران این مدارس ارسال می شود باید انجام شود اما گویا تهدیدهای مسوولان مبنی بر برخورد با متخلفان نیز راه به جایی نمی برد.

با توجه به اینکه وزارت آموزش و پرورش توسعه مشارکت های مردمی را در اولویت برنامه های خود قرار داده به نظر می رسد برای رسیدن به این هدف که بخشی از آن در قالب گسترش مدارس غیردولتی محقق می شود لازم است وضعیت این مدارس بویژه مساله شهریه که از اهمیت بالایی برخوردار است را ساماندهی کند .این روند می تواند از یک سو امنیت خاطری برای خانواده ها باشد که به ازای خدماتی که فرزندان آنها در مدارس غیردولتی دریافت می کنند، شهریه می دهند و از سوی دیگر با نظارت بیشتر بر این مدارس، جلوی برخی سودجویی ها و تخلفات احتمالی گرفته می شود تا تعلیم و تربیت کشور در مسیری درست و هدایت شده به پیش رود.