کد خبر: 42114تاریخ انتشار : 13:38:06 - سه شنبه 24 مه 2016

بلاتکلیفی بلای جان صنعت چای

متاسفانه در رابطه با صنعت چای، این محصول ارزشمند که با زحمت فراوان کشاورزان تولید می شود با مشکلات فراوانی رو به رو بوده وهستیم.

متاسفانه در رابطه با صنعت چای، این محصول ارزشمند که با زحمت فراوان کشاورزان تولید می شود با مشکلات فراوانی رو به رو بوده وهستیم. مهم ترین مساله ای که در حال حاضر ذهن بسیاری از چایکاران را به خود مشغول کرده است و سبب کاهش انگیزه آنان برای تحویل برگ سبز چای شده است، مشخص نبودن قیمت نهایی برگ سبز امسال است. کشاورز با روحیه ای ضعیف برگ سبز را تحویل کارخانه های چای میدهد اما ای کاش کسی می فهمید که از طرفی دیگراین علاقه و اعتماد او نیز لحظه به لحظه در حال از دست رفتن است.

با توجه به اینکه برداشت چین اول امروز و فردا بزودی به پایان می رسد اما هنوز  نرخ  تمام شده چای امسال از سوی شورای اقتصاد در هاله ای از ابهام قرار دارد و چایکاران هنوز قیمت واقعی برگ سبز چای امسال را نمی دانند. کشاورزان همچنان منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی هستند، نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای باید در آذرماه ۹۴ اعلام می شد تا کشاورز بتواند برای تولید این محصول تصمیم گیری لازم را اتخاذ نماید.

از طرفی دیگر، برخی خبرها از افزایش ۱۰ الی ۱۲ درصدی برگ سبز چای حکایت می کند که این رقم جوابگوی هزینه های چایکاران نیست.مسایلی از این قبیل و مهم تر از همه  نبود اطلاعات دقیق در مورد قیمت  نهایی این طلای سبز، باعث شده تا روحیه نشاط و شادابی چایکاران از بین برود که در نهایت همین امر موجب می شود که بسیاری از باغات از سوی چایکاران رها و به مخروبه های جنگلی تبدیل شود.

باید توجه داشته باشیم که اگر چایکاران از فروش محصول خود راضی نباشند این امر فقط به ضرر خود کشاورز نیست بلکه کل کشور مورد سوال قرار میگیرد. برای نمونه جای تأسف است که در جشنواره ی سالانه ی چای کشور که با شرکت تعداد زیادی از کشورهای صادرکننده ی چای برگزار شد از ایران، تنها یک یا دو شرکت حضور داشتند. این شایسته ی کشور عزیز ما و چای ایرانی که پرچمدار بهترین چای در سطح دنیاست نمی‌باشد.

طبق قانون اساسی دولت وظیفه دارد از همه ی آحاد جامعه حمایت کند به ویژه از کسانی که کالاهای استراتژیک مانند برنج، چای و گندم را تولید می کنند و فراموش نشود که درهمه جای دنیا چنین رسمی وجود دارد که تولید کنندگان این کالاها باید مورد حمایت دولت ها باشند و از دولت ایران نیز چنین چشم داشتی داریم.

هدف از این نوشتار؛ رساندن پیام تولیدکنندگان به گوش همه کسانی است که می توانند با نظارت و برنامه ریزی صحیح در جهت رفع دغدغه ها و ابهامات پیش رو درتمامی صنایع بالاخص موضوع مدنظریعنی صنعت چای، گامی بردارند و باعث رشد اقتصاد ملی و مقاومتی و افزایش تولیدات داخلی و جلوگیری از واردات بی رویه که توصیه هر روز مقام معظم رهبری می باشد، بشوند.