کد خبر: 40961تاریخ انتشار : 14:17:04 - سه شنبه 10 مه 2016

رئیس ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی؛

آیت الله بهجت به معنای واقعی فانی در ذات خدا بود

آیت الله قربانی حق گفت: بزرگداشت مرحوم آقای بهجت(ره) بهانه ای شده است تا ما یک بازخوانی از سیره و روش علمی، عرفانی و سلوکی ایشان داشته باشیم.

به گزارش بهجت نیوز، رئیس ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی با اشاره به فرا رسیدن سالگرد رحلت عارف ربانی، فقیه ثقدانی مرحوم آیت الله العظمی بهجت فومنی (رضوان الله علیه) گفت: بزرگداشت مرحوم آقای بهجت(ره) بهانه ای شده است تا ما یک بازخوانی از سیره و روش علمی، عرفانی و سلوکی ایشان داشته باشیم. آنچه که دریافت بنده است با توجه به اینکه از دور ما مطالعه ای بر اعمال بعضی از سالکین داریم به جرات میتوان گفت ایشان دردانه عصر خویش بودند،در واقع در زمان خود واقعا بی نظیر بودند چون فقیه یا مجتهد بودن تنها باعث مشهور بودن ایشان نبود بلکه ایشان تمام خصوصیات ممتاز یک عالم ربانی را در وجود خویش داشتند.

مدیر حوزه علمیه آیت الله بهجتی فومنی اضافه کرد: در عصر ما علما و فقهای زیادی بودند ولی کم پیش می آمد که خصوصیات مختلف همه در یک نفر جمع باشد. مرحوم بهجت فومنی(ره) هم از لحاظ فقه و فقاهت، و هم از نظر علمی در اوج مسایل علمی بودند. و از طرف دیگر از نظر عرفان و از نظر سلوک نفس و طی طریق کردن و به سوی عبودیت و بندگی رفتن به طوری که بتواند همه تعلقات دنیایی را پشت سر بگذارد و به معنای واقعی فانی در ذات خدا شود بی نظیر بودند.

آیت الله قربانی حق گفت:همه آدم ها کم و بیش هوای نفس دارند مثلا مرحوم سید بحر العلوم، ایشان فراوان به محضر امام زمان (عج) می رسید بعد از 25 سال که با حالت تبسم وارد جلسه درس شدند شاگردانش با تعجب از وی پرسیدند چه شده ما تا به حال شما را این طور ندیده بودیم؟ فرمودند بعد از 25 سال که به خودم نگاه میکنم الان میبینم هیچ هوای نفسی در من نیست.  هوای نفس چیزی است که تا لحظه مرگ دست از سر انسان بر نمیدارد. اما مرحوم آیت الله بهجت فومنی(ره) چنان عاری از هوای نفس بودند که که چهره عرفانی ایشان باعث شده بود تا چهره علمی او حتی برای علما هم پنهان بماند. ما نداشته ایم تا الان که کسی افتخار شاگردی آیت الله شیخ محمد اصفهانی را داشته باشد فقط مرحوم آیت الله بهجت(ره) استفاده کامل از محضر ایشان را داشتند.

وی ادامه داد:ایشان مطلقا هیچ جا تظاهر علمی و فقهی نمی کردند. کسانی که حالت قرب به معنای واقعی را پپدا کرده باشند مستغرق در ذات الهی هستند . به قول عرفا نفسانیت را زیر پا گذاشته اند و از خود گفتن و خود را دیدن را بی معنی می دانند. ایشان نمونه کامل این صفات بودند.

رئیس ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی بیان داشت: وجود ایشان برای ملت ما بسیار ثمر بخش بود. نفس گرم ایشان و دعای ایشان برای ملت در مقابل بحران های خارجی و داخلی واقعا نجات دهنده بود.شدت علاقه ای را هم که رهبر معظم انقلاب به ایشان داشتند واقعا استثنایی بود. ما فهرست پیام های تسلیت حضرت آقا را اگر نگاه کنیم کاملا روشن می کند که مرگ ایشان یک خلاء برای اسلام به وجود آورد ، لذا رهبری در پیام تسلیت به خودشان تسلیت گفتند.

این استاد حوزه علمیه تاکید کرد: با توجه به رویکرد دشمنان خاصه استکبار غربی و صهیونیسم بین الملل برای از پای در آوردن اسلام ناب محمدی به قول امام راحل (ره) ما می بینیم که تلاش گسترده نرم افزاری دارند و آن ترویج اسلام تهی،اسلام وارونه و به قول حضرت امام (ره)  اسلام آمریکایی است.لذا این می طلبد که ما با توجه به رویکرد دینی جامعه ،باید آن عرفان ناب و ٱن عرفانی را خالص باشد و مطابقت با شریعت و طریقت داشته باشد که در وجود مرحوم آقای بهجت متبلور بود در جامعه گفته شود و اطلاع رسانی شود.

آیت الله قربانی حق در پایان گفت: ما ندیدیم مستحبات،نماز شب و نوافل در سال یک بار از ایشان قطع شود. گویا ایشان از اتصال و ارتباط با خداوند اصلا سیراب نمی شدند.بنابراین باید  یاد و خاطر همچنین اشخاصی هر سال زنده نگه داشته شود و واقعا باید قدردان وجود این نعمت بزرگ باشم.

  1. احمد گفت:

    خداوند رو بلندش را مهمان سفره ابا عبدالله فرماید انشاء الله حقیقتا حیف شد اذا مات العالم ثلمه فی الاسلام….. رحلت ایشان ثلمه ای بود برای جهان اسلام ایشان نه تنها افتخار فومن بلکه افتخار جهان اسلام بود وبس انسانهای بزرگ بایستی در باره ایشان صحبت بکنند ما که زبان مان قاصراست و کوتاه