کد خبر: 40074تاریخ انتشار : 10:42:37 - پنجشنبه 14 آوریل 2016

رئیس اداره جهادکشاورزی فومن:

در بیش از ۶ هزار هکتار از شالیزارهای فومن خزانه گیری شد

محمدرضا ابراهیم زاده با اشاره به شخم دوم در ۳۰درصد از شالیزارهای این شهرستان، از خزانه گیری در بیش از شش هزار هکتار از اراضی این منطقه خبر داد.

محمدرضا ابراهیم زاده با اشاره به فرارسیدن فصل زراعی، گفت: جهاد کشاورزی شهرستان فومن تلاش کرده تا تمهیدات لازم و اقدامات اولیه برای داشتن یک سال زراعی پربار و پر محصول برای کشاورزان فراهم کند.

وی با بیان اینکه چند سالی به دلیل کمبود آب زراعی از کشاورزان خواسته شده تا در فصل زمستان با استفاده از آب باران زمین های زراعی خود را شخم بزنند، افزود: خوشبختانه تاکنون بیش از ۹۶ درصد از اراضی شالیزاری شهرستان شخم اول و ۳۰درصد نیز شخم دوم و آب تخت را انجام داده اند.

رئیس جهاد کشاورزی فومن خاطرنشان کرد: شخم زمستانه موجب از بین بردن آفات، کاهش هزینه های کشاورزی و بهره وری بهتر زمین های شالیزاری می شود.

وی در ادامه به خزانه گیری ۴۷ درصدی اراضی شالیزاری شهرستان فومن اشاره و تصریح کرد: این میزان برای بیش از شش هزار و ۵۰۰ هکتار از این اراضی صورت گرفت.

ابراهیم زاده شهرستان فومن را دارای ۱۳هزار و ۸۷۰ هکتار اراضی شالیزار و ۱۹ هزار بهره بردار دانست و گفت: فومن سالانه ۴۷ هزار تن برنج سفید تولید کرده که این میزان شش درصد از برنج استان را تأمین می کند.

به گفته این مسئول بیشترین نوع برنج تولید شده در این شهرستان از نوع «علی کاظمی» و «هاشمی» است.

رئیس جهاد کشاورزی فومن همچنین به اولین نشاء برنج در روستای سرابستان این شهرستان اشاره و اظهار کرد: رحیم لنگری کشاورز فومنی اولین نشاء را در یک و نیم هکتار از اراضی شالیزاری خود با نوع «علی کاظمی» و «هاشمی» آغاز کرد.

  1. یاداوری می کنم:خسارت بیمه سال گذشته شالیکاران شفت هنوز پرداخت نشده است! مردم روستاها از شوراها کسب تکلیف می کنند. درپیگیریها معلوم شده که در بعضی از شهرستانها ی گیلان چندماه قبل پرداخت شده است!